نمایش از 18 فروردين 1395 بازدید: 7862
پرینت

برنامه های اجرا شده در سال 1395

 


بسمه تعالی

گزارش صعود به قله ی پلنگچال از مسیر امامزاده داود به ارتفاع 3512متر

درتاریخ 19/فروردین /95

 

 

معرفی قله :

قله پلنگچال به ارتفاع 3512 متر كه در شمال غربي تهران قرار دارد يكي از بد مسيرترين قلل شمال تهران است كه براي رسيدن به آن بايد راه نسبتا" زيادي را طي کرد .

اين قله را ميتوان از چندين مسير طي نمود ،

راه اول كه بسيار طولانيست: صعود به قله چين كلاغ ، گردنه كارا ، قله سنگ سياه ، قله دوشاخ و از طريق خط الراسي طولاني با افت و خيزهاي فراوان در نهايت قله پلنگچال

مسير دوم : از طريق مسير دركه ، جنگل كارا ، گردنه كارا و در نهايت ادامه مسير اول .

مسير سوم : از طريق راه پاكوب بالاي امامزاده داود كه كوتاهترين مسير ميباشد .

مسير چهارم : از طريق صعود به قله توچال ، قله شاه نشين و سپس فرود به سمت قله پلنگچال

مسير پنجم : پناهگاه پلنگچال ، هفت چشمه ، دره سنگ سبز ، يال منتهي به قله و در نهايت قله پلنگچال

مختصات قله: 35° 52´ 50˝ N و 50° 21´ 47˝ E

شرح برنامه:

روز پنجشنبه 95/1/19 ساعت 5:30 بعد از ادای فریضه نماز صبح از باشگاه ورزشی شادمان و بوسیله یک دستگاه مینی بوس که قبلا هماهنگ شده بود برای صعود به قله "پلنگ چال"(3512 متر) از تهران راهی امامزاده داوود شدیم.(تعدادی از همنوردان با وسیله نقلیه شخصی خود آمدند). ساعت 7 صبح به امامزاده داوود رسیدیم .
بعد از آماده شدن همنوردان در ساعت 7:30 صعود به قله آغاز شد. ابتدا مسیر پاکوب شمال امامزاده به گردنه شتر گردن در نظر گرفته شده بود که بعد از عبور از روستا وطی مسافتی در مسیر پاکوب شمال امامزاده با دیدن حجم برف و اینکه مسیر پاکوب بطور کامل زیر حجم انبوهی از برف بود تصمیم به ادامه مسیر از یال کناری پاکوب گرفتیم. این یال بصورت شمال شرقی به جنوب غربی بوده و با توجه به اینکه قسمتهایی از آن کمتر آفتاب می خورد دارای برف یخ زده زیادی بوده و همچنین شیب زیادی را نیز داراست. با همکاری همنوردان و تلاش زیاد این مسیر برف کوبی شد .برای صرف صبحانه در ارتفاع 2850 متری نیم ساعت توقف کردیم.  

بعد از صرف صبحانه ازروی یال به سمت قله روانه شدیم ودرنهایت ساعت 11:45 به قله رسیدیم. نیم ساعتی را مشغول عکاسی ولذت بردن ازمناظر اطراف شدیم. ساعت 12:10 به سمت پایین روانه شدیم .مسیربازگشت متفاوت از مسیر رفت انتخاب شد. ابتدا یال کناری و جنوبی یال صعود انتخاب شد و پس از آن با توجه به گرم شدن هوا و شل شدن برفها از مسیر برفچال جنوب غربی قله تا روستای امامزاده داوود ادامه مسیر دادیم .طی مسیر روی برفها لذت بخش ،آسان و سرعت فرود را زیاد کرد. درنهایت ساعت 15:00به روستای امامزاده داوود رسیدیم و بعد از ادای فریضه نماز و صرف نهار ساعت 16 به سمت تهران حرکت کردیم و ساعت 17 به شادمان رسیدیم.

افراد شرکت کننده:

خانمها:

لواسانی،فرهادی،هوشیار،دلجوان، ترابی، همسر آقای کمالی

آقایان:

علی غلامی، علی رضا کمای، حسن غلامی، کریمی، خیری، طباطبایی، جعفری، قادر، نورزاد، باقرشاهی، وحید ابراهیمی، پور امینی، کازرونی، خدادادی، عبدالهی، مرحمتی، بهادر ،علی محمدی

مهمانان برنامه: آقایان مختاری، جزایری، ابراهیمی

سرپرستهای برنامه:

آقایان بهادر، علی رضا کمالی

نکات برنامه:

ارتفاع مبداء صعود :2560 متر (پارکینگ ماشینهای امامزاده داود)

ارتفاع قله :3512 متر

زمان طی شده برای صعود 4:15 (با احتساب نیم ساعت صبحانه)

زمان طی شده برای فرود2:45

 

 

 

خطوط قرمز مسیر رفت - خطوط آبی مسیر برگشت

 


به نام معبود زیبا

گزارش برنامه صعود به قله ی درفک 3/ اردیبهشت / 95


 

 

تعریف :

درفك كوهي با ارتفاع 2706 متر از سطح دريا واقع در رشته كوههاي البرز مركزي در شمال شرقي شهرستان رودبار است که در نقطه آغازين بلنديهاي شرق دره سپيد رود قرار دارد. رشته كوه‌هاي طالش تا مرز اين دره پيش آمده و از آن پس قله درفك با كوهپايه‌هاي جنگلي انبوه ‌‌(غرب و شمال) و ديواره‌ايي صخره‌اي و سترگ تمام دشت گيلان را در بر گرفته است.

در دامنه‌هاي شمالي آن شهرهاي رشت ولاهيجان و سياهكل از جهت غرب به جاده قزوين- رشت وهمچنين دره سفيد رود و از طرف جنوب نيز به منطقه ديلمان منتهي مي‌شود.

نام درفك برگرفته از دو نظريه است:

الف ) دال فك آشيانه عقاب

 

ب) برگرفته از قوم دربيكDerbik كه گويا تيره‌اي از سكاييان بوده و در حوالي درياي خزر مسكن داشته‌اند.

 

با توجه به شواهد موجود در سنگ‌هاي اين ارتفاعات به نظر مي‌رسد كه در گذشته‌هاي دور درفك كوهي آتشفشاني بوده است. جبهه‌هاي متفاوت درفك هر يك ويژگي‌هاي خاص خود را دارند كه از جهات جغرافيايي و پوشش گياهي از مناطق نيمه خشك و مراتع سرسبز تا جنگل‌هاي انبوه متغير است.

 

براي صعود به درفك 6 مسير شناخته شده است كه نام مسيرها در ذيل معرفي مي­گردد

 

1- مسير شاه شهيدان (جبهه شرقي) که انتخابمان برای این برنامه بود .

 

2- مسير راجعون (جبهه جنوب غربي )

 

3- مسير شير كوه (جبهه جنوب غربي)

 

4- مسير دفراز (جبهه جنوب غربي)

 

5- مسير اسطلخ جان (جبهه غربي)


6- مسیر روستای سیبون ( جبهه جنوب شرقی )


گزارش :

سفر دو روزه‌ای داشتیم لابه لای جنگل‌های انبوه‌ و افسون مه و آسمان و چشم‌انداز دامنه و قله درفک.

صبح روز پنجشنبه ساعت 6:30 صبح طبق قرار قبلی بهمراه 28 نفر از همنوردان جهت صعود به قله درفک حرکت کردیم.

اتوبوس پس از عبور از شهرهای سیاهکل - دیلمان با جاده ای طولانی در ساعت 17 به روستای شاه شهیدان رسید .

( تماشای مناظر زیبا ، جویباران و ابرهای سفید بر آبی آسمان از قاب شیشه ای اتوبوس مسیر را برایمان دلچسب و کوتاه کرد.) تا غروب آفتاب فرصتی داشتیم برای گشت و گذار در روستای شاه شهیدان و زیارت مقبره امامزادگان - ساعت 10 شب خاموشی بود و در ساعت 4 صبح بیدارباش . پس از ادای نماز صبح در ساعت 5:20 حرکت به سمت قله آغاز شد.

*مسیر حرکتمان سرشار بود از زیبایی‌ طبیعت هوای مرطوب اردیبهشت ، شبنم روی پوست، طراوت عرق کردن در مه *

نمی‌شد بگویی کدام سو راه برای دیدن بهتر است فقط زیبایی بود که در دو سمت مسیر دست به دست می‌شد و ما را برای تماشایش از حرکت باز میداشت .

جاده ای در مه بر بالای ابر کشیده شده تا قله .دشتی پر از رازقی های زرد . نغمه ی چکاوکان خوشخوان ،لبخند همنوردان ...

باید به تصویر می کشیدیم این همه زیبایی را . هرچند قدم برای گرفتن عکس یادگاری می ایستادیم .

ساعت 10:40 به قله رسیدیم . شادی و شعف همنوردان بر بلندای قله ی درفک وصف ناپذیر بود.

در برگشت هوا نیمه ابری گاه با قطره های باران خالی از لطف نبود گاهاً به تشخیص سرپرست استراحتی کوتاه داشتیم.

ساعت 17:20 روز جمعه با رسیدن به روستای شاه شهیدان برنامه صعود به پایان رسید . پس از اندکی استراحت به سمت تهران حرکت نموده و در ساعت 3:30 نیمه شب روز شنبه 4/اردیبهشت /95 به تهران رسیدیم . خداحافظی کردیم نه برای همیشه که برای سلامی دیگر

همراهان :

آقایان:

1- حاج آقا ابراهیمی 2- عباس نوروزی 3- ایرج شکیبائی 4- احمد ظفر فتح الهی 5- اکبر ابراهیمی 6- سید علی ابراهیمی شفیق 7- غلامحسین حیدریان 8- عباس باقری 9- اقبالعلی حیدری 10- رحمت فدوی 11- محمود رضا سپهر 12- جمشید بهاری 13- مهدی بهاری 14-علی باقرشاهی 15- حمزه محمدی 16- جهانگیر وفائی 17-داود کریمی 18- علی تاجیک 19- علی فرساد ( میهمان ) - 20- ولی خان بابائی ( میهمان ) - 21- قندی زاده ( میهمان )

خانمها : 1

- نرگس فرهادی 2- نرگس هوشیار 3- اکرم ترابی 4- سمیه ترابی ( میهمان ) 5- خانم حسینی ( میهمان ) 6- مریم سلطان محسنی 7- زهرا خلیلی


سرپرستان : عباس نوروزی - حاج آقا ابراهیمی

سرقدم : آقای علی باقرشاهی

تنظیم گزارش : زهرا خلیلی

عکس : مهدی بهاری - زهرا خلیلی


گزارشمان را با به نمایش گذاشتن تصاویر تکمیل می کنیم .

 

 


  


 


 

ستاره ای بدرخشید و ماه مجلس شد دل رمیده ی ما را رفیق و مونس شد
نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت به غمزه مسئله آموز صد مدرّس شد


گزارش گلگشت خانوادگی خوانسار مقارن با مبعث رسول اکرم(ص)

 

 


خوانسار

 

شهری است از توابع استان اصفهان، ایران. این شهر مرکز شهرستان خوانسار است.تاریخچه شهرستان خوانسار به پیش از اسلام می‌رسد.خوان به معنای چشمه و سار پسوند نشان دهنده کثرت است. در گذشته به علت کثرت چشمه‌های موجود در این منطقه این نامگذاری صورت گرفته است. این شهر دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوان است.


گلستان‌کوه

 

گلستان‌کوه منطقه‌ای است درجنوب شهرستان خوانسار در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر خوانسار، این منطقه سرسبز و بسیار خوش آب و هوا و دارای شرایط ییلاقی مناسب می‌باشد سرتاسر منطقه گلستان کوه پوشیده ازگون‌های گزانگبین و پیاز وحشی (موسیر) و انواع گلهای زیبا که ازآن جمله می‌توان گلهای لاله اشک مژگان انواع لاله‌های سرنگون، لاله بیشه زار لاله آتشی لاله کوهی را نام برد. لاله واژگون اسامی دیگری مانند گل اشک و اشک مریم هم دارد . دلیل این نامگذاری این است که مقداری شبنم در بین این گل‌ها جمع میشود و سپس از گل به پایین می‌چکد .عمر این گیاه بسیار کوتاه است و گل دهی آن از اوایل اردیبهشت آغاز و تا اواخر همین ماه پایان می‌پذیرد . می‌گویند این گل در آن زمان که گلوی سیاوش با تیغ تیز گرسیوز آشنا میشد شاهد ماجرا بوده است.

 

کوچه باغ‌های خوانسار


نمایی از باغهای خوانسار در ابتدای بهار شهر خوانسار نماد کامل یک باغ شهر در ایران و استان اصفهان می‌باشد. درختان بالای خیابان‌ها به شکل یک طاق سبز و تونلی سبز می باشد، هوای پاک و لطیف و نشاط‌ انگیز و سایه دلنواز درختان همواره بروی رهگذران گسترده می‌شود. اکثر منابع آب آن بصورت چشمه است ۴۵۰ چشمه جاری در داخل شهر یکی از عوامل سرسبزی و زیبایی این شهر شده که سالانه گردشگران و دوستداران این طبیعت را جذب می‌کند اما متأسفانه در چند سال اخیر خشکسالی موجب خشک شدن بسیاری از این چشمه و آسیب زیاد به باغات خوانسار شده است.

 

محله‌های پایتخت، وادشت، صحرا

 

این سه محله اکثراً به صورت باغ می‌باشند و مناظر بسیار زیبا و هوای پاک برای مردم ایجاد می‌کند.

 

پارک ملی سرچشمه

 

یکی از مراکز تفرجگاهی و گردشگری خوانسار سرچشمه خوانسار یا پارک سرچشمه می‌باشد این پارک با وسعتی حدود ۱۵ هکتار در جنوب شهر خوانسار و در دامنه کوه خوانسار قرار دارد .به دلیل وجود چشمه‌های آب متعدد از جمله چشمه مرزنگوش - چشمه شترخون- چشمه پیرکه در جنب آرامگاه شیخ اباعدنان قراردارد از طراوت و زیبائی خاص برخوردار شده است. همچنین وجود جنگل انبوه از درختان مختلف در دامنه کوه و محلهای استراحت و سکوهای مخصوص مسافران و میهمانان بر جاذبه طبیعی این پارک زیبا افزوده است. چشمه اصلی این پارک ضمن افزایش بر زیبائی پارک تأمین کننده آب کشاورزی خوانسار بوده و انهار۱۱ گانه خوانسار از آن بهره‌مند می‌شوند.

 

 

سوغات شهر خوانسار

 

عسل ، گز ، انگبین ، گردو ، بادام ، آلو ،فرش ویستی و...

گز از عصاره و شهدی شگفت‌انگیز به نام انگبین یا گز انگبین است که از درختچه‌ای به همین نام یعنی گز انگبین در نواحی خوانسار و برخی نواحی چهارمحال و بختیاری به دست می‌آید. عامل تولیدکننده گز انگبین حشره کوچکی بنام پسیل است تقریباً به اندازه پشه که روی ساقه یا برگ‌های درخت گز انگبین خانه می‌سازد. سپس از شیره پرورده این گیاه تغذیه کرده و شهد تولید می‌کند.

 

فرش ویستی خوانسار که تنها فرش در کشور است که بدون نقشه و به صورت حفظ در کشور بافته می‌شود در روستای ویست خوانسار بافته می‌شود.


ارگ گوگد گلپایگان

 

ارگ تاریخی گوگد یکی از بناهای بزرگ خشت و گلی ایران می باشد که بنای آن به 4 قرن پیش نسبت داده می شود .تنها سند مکتوبی که از این بنا موجود است متعلق به حدود یکصد و سی سال پیش می باشد و نشان می دهد نصف بنای ارگ توسط شخصی بنام علیخان بعنوان مهریه به همسرش واگذار شده است و از آن پس بعنوان ارگ علیخانی نامیده شده است.ارگ و شهر گلپایگان در مسیر جاده معروف ابریشم و هم اکنون در خیابان آیت الله گلپایگانی، کوچه قلعه واقع شده است و در حال حاضر از این بنا به عنوان هتل سه ستاره سنتي استفاده می‌گردد. این بنا جز آثار ملی می باشد.


مشهد اردهال

 

مَشهَد اَردَهال روستایی در ۴۲ کیلومتری غرب کاشان می باشد. این روستا در میان افراد محلی به مشهد قالی نیز مشهور است. مشهد اردهال، در همسایگی دامنه ی شرقی "قله ی اردهال کاشان" که بلند ترین ارتفاعات ناحیه ی اردهال کاشان است، قرار گرفته است. در این محل بنای امامزاده سلطان علی بن محمد باقر فرزند امام محمد باقر قرار دارد که قدمت آن به سده ششم هجری می‌رسد. لازم است ذکر شود که سهراب سپهری نیز در زیارتگاه این شهر دفن شده است.

 

روزی خواهم آمد و پیامی خواهم آورد
در رگ ها نور خواهم ریخت
و صدا در داد ای سبدهاتان پر خواب سیب آوردم سیب سرخ خورشید

خواهم آمد گل یاسی به گدا خواهم داد

 

................................................

آشتی خواهم داد

آشنا خواهم کرد
راه خواهم رفت
نور خواهم خورد
دوست خواهم داشت...

روز پنجشنبه 16/02/95 مصادف با مبعث رسول اکرم (ص) سفر 2 روزه ای را به همراه 32 نفر از اعضا گروه و همسران محترمشان بوسیله یک دستگاه اتوبوس از مجتمع مخابراتی شهید یگانه عازم شهر خوانسار شدیم.که مسیر تا شهر خوانسار را به این ترتیب طی نمودیم، تهران،اتوبان قم –کاشان، مشهد اردهال ،دلیجان،موته ، گوگد ،گلپایگان و نهایتا خوانسار.

سفر را از ساعت 6 صبح آغاز کردیم و بعد از توقف کوتاهی برای صرف صبحانه در ساعت 10 صبح به مشهد اردهال رسیدیم و پس از زیارت امامزاده سلطان علی بن محمد باقر و فاتحه ای بر مزار شاعر شعر سفید ایران سهراب سپهری و گرفتن عکسهای یادگاری به سمت گلپایگان حرکت کردیم.

ساعت 2:20 برای صرف ناهار که هماهنگی آن از قبل انجام شده بود به رستوران حقیقت 2 در گلپایگان رسیدیم،از آنجا که عید مبعث بود رستوران بسیار شلوغ بود و ما مجبور شدیم برای صرف کباب کم نطیر گلپایگان چند ساعتی معطل شویم.که البته به نظر بنده ارزش انتظار را داشت.(جای همه همنوردان که نبودند خالی)

بعد از آن بلافاصله به سمت ارگ گوگد یکی از مکانهای دیدنی گلپایگان رفتیم،ارگ حیاطی بسیار زیبا و موزه صنایع دستی و چایخانه و هتل 3 ستاره داشت که از صنایع دستی آن بازدید کردیم و در چایخانه ارگ به صرف چایی و موسیقی زنده اوقات بسیار شاد و مفرحی را گذراندیم.

ساعت 18 به اقامتگاهمان در حسینیه چهارده معصوم در خیابان پر درخت و سر سبز (به مانند تونل سبز) در خوانسار رسیدیم،بعد از کمی استراحت و جای گذاری وسیله هایمان در حسینیه به پیاده روی در شهر و خرید سوغاتی رفتیم وبرای ساعت 20.30 به پارک زیبای سرچشمه رفتیم. جای بسی شکر دارد که امسال به جهت بارندگی های خوب که داشتیم بعد از چند سال خشکسالی ،چشمه بسیار پر آب و هوا بسیار خنک و کمی سرد بود. انجا به صرف فالوده بستنی مهمان یکی از همنوردان گرامی خوانساری شدیم ناگفته نماند که با خوردن بستنی در آن هوای رو به سرد ،تصمیم به دویدن گرفتیم و با گروه به صورت دو ماراتن به سمت حسینیه برگشتیم و بدین ترتیب یکی از روزهای شاد و به یادماندنی سفر به اتمام رسید.

 

صبح جمعه ساعت 7:30 دقیقه برای صرف صبحانه به هتل جهانگرد خوانسار در میدان 22 بهمن رفتیم و بعد از آن ساعت 9 صبخ به سمت گلستان کوه حرکت کردیم .گلستان کوه دامنی پر از گلهای زیبای زرد و قرمز با زمینه سبز داشت ، که چشم هر بیننده ای را نوازش میداد .

البته از اینجای سفر به بعد آقای ریاضت مسئول میراث فرهنگی خوانسار جهت راهنمایی گروه قبول زحمت کردند و همراه ما بودند.گفتنی است که مسیر گلستان کوه توسط دوستداران طبیعت برای حفاظت از محیط زیست با طنابکشی مسدود شده بود.که جا دارد به این دوستان خدا قوت گفته شود و تشکر کنیم که بدون هیچ چشمداشتی اینگونه فعالیت زیست محیطی دارند.اگرچه هنوز به فرهنگ سازی بیشتری نیاز داریم برای اینکه به این طبیعت زیبا آسیبی وارد نشود.

بعد از آن ساعت 10 صبح پیاده روی چند کیلومتری خودمان را در کوچه باغهای بسیار زیبای خوانسار از محله پایتخت آغاز کردیم. و ما از بین کوچه هایی عبور کردیم با دیوارهای گلی و درختان سر سبز و گلهای با طراوت و هوای دلپذیر و صدای پرند گان وگنجشک ها...و آن میان کبوتر خانه های چهار گوش خود نمایی می کرد، اینها همه اوقات بسیار خاطره انگیزی را برای ما رقم زد. بعد از 2 ساعت پیاده روی با اتوبوس به سمت حسینیه حببیبیان حرکت کردیم.

حسینیه حبیبیان که قدمت تاریخی چند صد ساله دارد ، با هماهنگی آقای حبیبی از همنوردان گرامی مان و از نوادگان صاحبخانه ، اجازه ورود برای بازدید از آن داده شد . حسینیه از معماری قدیمی ایرانی از 3 دری و 5 دری و 7 دری ...سود میبرد و بر دیوار یکی از اتاقها عکسهایی از اجداد این خانواده و تابلو اشعار زیبا نصب شده بود.

پس از گرفتن عکسهای یادگاری ساعت 14 برای صرف نهار به رستوران جهانگرد رفتیم و بعد از آن ساعت 15:15 الی 16 برای استراحت و ادای فریضه نماز و جمع آوری وسیله ها به اقامتگاه بازگشتیم .ساعت 17 برای خرید عسل عازم بازار شدیم و نهایتا ساعت 17:45 به سمت تهران حرکت کردیم ، در تمام طول مسیر خاطرات به یاد ماندنی مان را مرور می کردیم و خداوند را بخاطر داشتن سرزمینمان ایران که هر شهری از آن زیباتر از شهر دیگرش می باشد شاکر بودیم.

در پایان از سرپرستان محترم برنامه آقای امیری و آقای مهدیزاده به خاطر مدیریت در هماهنگی مکانها و زمانبندی دقیق و اخلاق خوش و نیکویشان تشکر ویژه داریم ، باشد که این عزیزان همیشه سلامت و بر قرار باشند.

 

شرکت کنندگان :

 

خانمها :

1.اکرم ترابی 2. نرگس شهبازی 3.مریم سلطان محسنی 4.خانم امیری 5. خانم باقری 6.حاجیه دلجوان 7. خانم هاتفیان 8.خانم نوروزی 9.خانم مرحمتی 10.زهرا لواسانی 11.زهرا خلیلی 12. خانم حیدریان 13. خانم معینی 14 .خانم معینی(مادر)

 

آقایان :

15.احمد نجفی 16.حسین امیری 17.حمزه محمدی 18. حسین مطلب زاده 19.فخر الدین قادر 20.محمد ناظمی 21 . حبیبی 22. احمد ظفر فتح الهی 23. حسن هاتفیان 24.سید علی ابراهیمی شفیق 25.غلامحسین حیدریان 26. ساسان مهدیزاده 27.مجید مقدم 28. ایمان مرحمتی 29.عباس نوروزی 30-32.فرساد به همراه دو مهمان

سرپرستان : حسین امیری - ساسان مهدیزاده

تنظیم گزارش : مریم سلطان محسنی

عکس : زهرا خلیلی

 

 

  


به نام حق


گزارش صعود به خط الراس شاهو ( قلۀ حوضی خانی یا حوی خانی به ارتفاع 3376 متر ) و گردش در منطۀ اورامانات

به سرپرستی آقایان احمد فتح اللهی و حمیدرضا علیمحمدی


در مورخ 28/اردیبهشت / 95 ساعت 22:15 از مقابل سالن شهید یگانه ( شادمان ) همراه با 42 نفر از همنوردان عازم کرمانشاه شده و درساعت 4:30 بامداد مقابل کوه های استوار بیستون جهت اقامۀ نماز صبح توقف نموده ( در اینجا آقای سلیمی از همنوران کرمانشاهی به ما ملحق شد ) بعداز اقامه نماز به سمت طاق بستان جهت صرف صبحانه حرکت نموده و در هوای خنک بامدادی همنوردان عزیز صبحانه میل نموده و از هوای پاک و مناظر جالب لذت بردند . در ساعت 7:20 به سمت کامیاران حرکت نموده و در ادامه مسیر به سمت روستای جذاب و دیدنی و گردشگری پالنگان که از کرمانشاه حدود 2 ساعت به طول انجامید . گشتیم . در همین مسیر مناظر بسیار قشنگ ودیدنی که انصافاً در حد کارت پستال بودند توجه همنوردان را به خود جلب کرده بود حدود ساعت 10:30 وارد روستای پالنگان شدیم که در وحلۀ اول رودخانۀ پرآب و زلال قشنگ ورکه روستا را به دو قسمت کرده بود جلب توجه می نمود و در حاشیه رودخانه پرورش ماهی های متعددی وجود داشت که ماهی قزل آلای مرغوب را پرورش می دادند و همانجا امکان صرف ماهی کبابی برای مسافران وجود داشت . پس از بازدید از روستای پالنگان و لذت کافی از مناظر و طبیعت آن ساعت 12 برای صرف نهار راهی شهر روانسر شده و در رستوران محمدی که گلخانه گل محمدی هم بود نهار صرف شد و نماز ظهر هم بجا آورده شد . سپس به سمت سراب زیبا و پرآب روانسر رفته و بعداز گشت و گذار در سراب ساعت 16:30 به سمت غار آبی قوری قلعه حرکت نموده و از ساعت 17 الی 19 از غار بازدید بعمل آمد و در محوطۀ بیرون آن همنوردان عزیز از غذاها و دوغ محلی نوش جان کرده و راهی محل استقرارمان در پاوه شدیم.

درآنجا توسط رئیس محترم مخابرات پاوه جناب آقای شیلانا مورد استقبال قرار گرفته و به همراه ایشان به سوی محل استقرار رفته و مستقر شدیم.

ساعت 4:30 بامداد روز پنج شنبه 29/اردیبهشت / 95 بیدار باش و آماده سازی برای صعود که بعد از بجا آوردن نماز صبح راهی روستای سریاس ( یا تازه آباد ) شده ور درمحل ذکر شده با آقایان سلیمی و حسینی که زحمت راهنما را کشیده بودند همراه شده و ساعت 6:45 استارت صعود به قلۀ شاهو که از همان شروع کار قلۀ استوار شاهد هیبت و بزرگی خود را برایمان نمایان نموده زده شد ، بدلیل ریزش بهمن در سال جاری مسیر پر از سنگهای ریز و درشت زیادی بود که همین امر صعود را برای همنوردان عزیز دشوار می نمود . ولی علاقه و شوق رسیدن به قلۀ زیبا و خشن شاهو همۀ سختی ها و دشواریها را برای همنوردان هموار می نمود که بعد از گذشتن از صخره ها و یخچالهای زیبا و قطور و وزش باد در ساعت 13:15 به لطف پروردگار به قله رسیدیم و با وجود باد شدید بمدت نیم ساعت در قله ماندگار شدیم و درساعت 13:45 از مسیر شمالی قله فرود آمدیم که باز هم شاهد صخره های متعدد و یخچال های با قطر فراوان و باد شدید بودیم . ساعت 19:10 وارد جاده اصلی روستای شمشیر شده و جهت صرف شام به سمت روستای باسینگان حرکت کرده و همنوردان عزیز با میل کردن ماهی کبابی و استراحت در مکان با صفای رستوران رفع خستگی نموده و بعداز اقامه نماز مغرب و عشاء در ساعت 21 به سمت کرمانشاه و در نهایت تهران حرکت نموده و ساعت 7:30 صبح جمعه 30/اردیبهشت / 95 به لطف پروردگار . جلوی درب سالن شهید یگانه همنوردان عزیز پیاده و عازم منزل شدند.


 

 


اسامی شرکت کنندگان :

خانم ها ) – زهرا خلیلی – زهرا لواسانی – اکرم ترابی – نرگس هوشیار – مریم سلطان محسنی – حاجیه دلجوان – اکرم علیخانی – نرگس شهبازی – خانم دکتر سعیدی – زیبا معینی – نرگس فرهادی

آقایان ) حسین امیری – وحید ابراهیمی – علی باقر شاهی – حسن صالحی – احمد نجفی آذر – منصور بهادر – اکبر ابراهیمی – عباس نوروزی – عباس باقری – ساسان مهدیزاده – جمشید بهاری – حسین توکلی – حسن توکلی – عباس طباطبایی – رضا جلالی – ایرج شکیبایی – محمد پورامینی – فخرالدین قادر – عبداله جعفری – علی تاجیک – ابراهیم کجوری – ایمان مرحمتی – غلامحسین حیدریان – داود بیدار – حمزه محمدی – دکترسعیدی – علی اکبربختیاریان – فیض اله کمالی – رحمت اله فدوی – حمیدرضا علی محمدی – احمد ظفر فتح الهی

در نهایت امیدوارم که همنوردان عزیز از اجرای این برنامه راضی بوده باشند وخاطره ای به یاد ماندنی برای آنها باشد .

و لازم است تشکر کنیم از جناب آقای امیری – ساسان مهدیزاده – وحید ابراهیمی – حسن صالحی و عباس نوروزی که در طول انجام برنامه ما را راهنمایی و یاری نمودند .

سرپرستان : احمد فتح اللهی – حمیدرضا علی محمدی

سرقدم: وحید ابراهیمی

عقب دار: حسن صالحی


 


به نام خداوند جان و خرد


1- گزارش تصویری / صعود مستقل بانوان استان به قله چینر از سایت فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران

2- گزارشی از نمایندگان گروه کوهنوردی شرکت مخابرات استان تهران

1- آنگاه که بر تارک بلندترین قله ها رسیدی لبخند خود را نثار تمام سنگریزه هایی کن که پایت را خراشیدند . حمد و ستایش آفریدگار یکتا را که به ما فرصتی دیگر داد تا باز هم صعود دیگری را تجربه کنیم و با مشاهده عجایب طبیعت بار دیگر سر تعظیم در برابر عظمتش فرو آوریم و برای دومین بار کوه بانوان استان افتخار میهمانی هیات کوهنوردی شهرستان میانه و همکاری گسترده و شایسته استان آذربایجانشرقی را دارا بودند ...

قله " چینر " یا " چهل نور " یکی از قلل زیبای سلسله جبال بزقوش به ارتفاع 3100 متر می باشد که در 50 کیلومتری شهر میانه واقع می باشد.

در این برنامه 7 شهرستان با تعداد 250 نفر کوهنورد از شهرستانهای تبریز,تهران , میانه, اهر,مراغه ,جلفا ,وعجب شیر به میزبانی هیات کوهنوردی میانه شرکت داشتند کوهنوردان ساعت 7 صبح راهی قله ی باشکوه چینر شدند وپس از 4 ساعت کوهنوردی وبا نظم خاصی که حاکم بر صعود بود به فراز زیبای قله رسیدند و پس از نیم ساعت استراحت راه برگشت در پیش گرفتند.

صمیمانه ترین سپاس های خود را نثارمسئولین گرامی شهرستان میانه ، بخش کندوان و مسئولین هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان آذربایجان شرقی و گروه امداد نجات هیات استان و شهرستان میانه را داریم که صعودی موفقیت آمیز برای همه کوهنوردان رقم زدند.

(روابط عمومی بخش بانوان هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان آذربایجان شرقی)

گزارش تصویری صعود مستقل بانوان استان آذربایجان شرقی به قله چینر را در پایگاه خبری هیئت استان به آدرس ذیل ملاحظه نمائید:

http://www.tabrizmount.com/news.aspx?id=1246#sthash.6NdMH4Xc.dpuf

 

2- گزارش نمایندگان گروه کوهنوردی شرکت مخابرات استان تهران در این برنامه

1- خانم نرگس فرهادی

2- خانم زهرا خلیلی

تهیه گزارش : زهرا خلیلی


پیام نمایندگان گروه کوهنوردی شرکت مخابرات استان تهران

سلام طلايي ترين كليد براي صعود به تالار آشنايي هاست - پس سلام می کنیم به دوستاني چون گل، مهربان چون گلبرگ، بي ريا چون شبنم و تشکر می کنیم از مسئولین هیأت کوهنوردی استان آذربایجان شرقی که جهت ارتقاء ورزش کوهنوردی تلاش نموده و سپاس از خانمها: افتخاری - رسولیان و دیگر عزیزان آذری زبان ما که با مهماننوازی خاص خود باعث شدند خاطره ای شيرين از این صعود ، همواره در صفحه ي ذهنمان جاويد بماند. اهل كجا بودنت مهم نيست، اهل و بجا بودنت مهمه!... منطقه زندگي ات مهم نيست، منطق زندگي ات مهمه ، که در وجود تمامی شما عزیزان مشاهده نمودیم . .درود بر شما ... مانا باشید .


روز چهارشنبه 24/تیر/95 ساعت 15 وارد ایستگاه راه آهن شهر میانه و از آنجا به شهر تَرک که حدوداً در 29 کیلومتری شمال شرق شهر میانه قرار دارد شدیم .طبق برنامه قبلی خوابگاه آموزش و پرورش شهر تَرک در اختیار کوهنوردان قرار گرفته بود . ساعت 17 با گروهی از بانوان کوهنورد شهر جُلفا با یک دستگاه وَن جهت گردش در اطراف شهر رفتیم و ساعت 19 به خوابگاه برگشتیم ، بازدید از مسجد سنگی شهر تَرک در ساعت 20 انجام شد . به گفته اهالی این مسجد در زمان امام حسن مجتبی ع بنا شده بود که از ویژگی های منحصر به فرد این مسجد ستون های سنگی آن است .

و از آثار بسیار مهم آذربایجان است شیوه معماری و مصالح ساختمانی که در آن به کار رفته‌است، باستان شناسان را به تحیر واداشته‌است و در عین حال تاریخ درخشان هنر معماری اسلامی را در قرون گذشته به تماشای علاقمندان می‌گذارد. بنای مسجد و نمای بیرونی آن، همه یکپاچه از سنگ ساخته شده‌است. کنده کاری‌های باشکوه و کتیبه‌های زیبای آن که به خط زیبای نستعلیق تزیین شده، موضوع دیگری است که حکایت از دقت، نبوغ و ظریف کاری معماران مسلمان آن دوران دارد. همچنین محراب و ستون‌های این مسجد، به گونه‌ای زیبا و حیرت انگیز با سنگهای یکپارچه و قرمز، هر بیننده‌ای را به تحیر و تفکر وا می‌دارد. یکی از این ستونها که تفاوت اساسی با ستونهای دیگر دارد نشان می‌دهد که بعدها در هنگام تعمیر، بجای ستون اصلی به کار رفته‌است.

طبق بیانات استاندار شهر میانه . حمامی قدیمی به همین سبک در کنار مسجد بود که متأسفانه با بی توجهی خاصی این بنای ارزنده تخریب و بجای آن میدانی کوچک در کنار مسجد ایجاد نمودند.

در چند کیلومتری مسجد غاری کشف شده که بازارمحلی آنزمان در آن غار وجود دارد و در آن غار دو اتاق به ابعاد 12 و 14 متر وجود دارد . بازار محلی دارای اتاقک هایی که طاقه های پارچه وجود دارد که با دست زدن به آن پارچه ها پودر شده ، که آنهم مورد بی توجهی و کم لطفی سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته .

 

روز پنجشنبه 25/تیر/95 ساعت 4:30 دقیقه جهت ادای فریضه نماز صبح بیدار شدیم و پس صرف صبحانه ی که جهت گروه تدارک دیده شده بود شامل ( نان فتیر محلی بسیار خوشمزه - پنیر - آبمیوه - کره ) آماده رفتن به روستای ملک شدیم ( ملک یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گرمه شمالی بخش کندوان شهرستان میانه واقع شده‌است.) در ساعت 7 صبح به سمت قله ی 3100 متری چینر حرکت کردیم و در ساعت 11 به قله رسیدیم .


گروه کوهنوردی بانوان نشان کوه همنوردان جُلفایی


 

  

به نام خالق یکتا

 

گزارش برنامه صعود به قله خیرو نرو ،پیمایش جنگل مرس سی

 

اهداف برنامه:
بازدید از طبیعت روستای ورسک و آثار تاریخی پل ورسک – جنگل پیمایی وآشنایی با منطقه حفاظت شده دودانگه ومنطقه گردشگری روستای سنگده و تلار دربند پیمایش جنگل زیبا و منحصر بفرد مرس سی و صعود به قله نرو معروف به آلپ ایران

نوع برنامه:

نیمه سنگین دو روزه

چگونگی مسیر نوع آن:

ارتفاع قله 3620 متر برروی تابلو (ثبت شده GPS 3520) و مسیر زیبا و بکر شمالی از روستای سنگده و جنگل مرس سی قابل صعود می باشد.مسیر شمالی خرونرو از روستای سنگده فوق العاده زیباست مسير تا خط الراس از شمال به جنوب و سپس در بازه غربی به قله نرو می باشد.

نام سرپرستان :

علی باقرشاهی – مریم سلطان محسنی

تاریخ اجرا:

تاریخ شروع: 5:30 صبح روز پنجشنبه 24تیر ماه 1395(14 جولای 2016-9 شوال 1437) و تاریخ پایان برنامه ساعت 24 جمعه 25تیر ماه 1395(15 جولای 2017-10 شوال 1437)

محل اجرا : استان مازندران منطقه دودانگه روستای سنگده

مناطق عبوری از مبدا تا مقصد:

تهران به رودهن و سه راه دماوند و آبادیهای جابان و سیدان و نمرود و شهرستان فیروزکوه در فاصله 181 کیلومتری و ادامه راه بعد از 30 کیلومتر دیگر با گذر از تونل های گردنه گدوک وگذر از روستای های ورسک،ارفه ده،سرخ آباد،و دواب نزدیک به پل سفید یک دو راهی که از علامت مشخصه آن پمپ بنزین می باشد به سمت راست از طریق جاده موسوم به لمرز و کارخانه چوب فریم پس از پیمودن حدود 22 کیلو متر به روستای سنگده می رسیم که در ادامه در مقابل ورودی کارخانه چوب به سمت راست جاده خاکی که با تابلو تلار سربند مشخص شده با عبور از جاده جنگلی و 5/1 ساعت جنگل پیمایی به بند بن می رسیم.

بهترین زمان صعودبه قله خیرونرواز اواسط خرداد تا اواسط مرداد می باشد ودر فصول بهاروپاییز امکان صعود آن وجود دارد .در زمستان فقط توسط افرادزبده با تجهیزات وامکانات فنی میسر می باشد که خالی از خطر نیست

افراد شرکت کتتده

16نفراز آقایان : ساسان مهدیزاده، ، محمد رضا غلامی، وحید ابراهیمی، محمد پور امینی، رضا خیری، عباس باقری، علی باقرشاهی، حسن صالحی،حمیدرضا علی محمدی،رحمت فدوی،اسماعیل حبیبی،فخرالدین قادر،سید عباس طباطبایی،حسین ذریه امیری،حسن توکلی،فرید کازرونی،

8 نفراز خانم ها : ترابی، ، لواسانی، دلجوان، هوشیار،حسینی،معینی،قمری و امیری

موقعيت جغرافيائي

استان مازندران - واقع در البرز مرکزی - -منطقه دودانگه مازندران روستای سنگده


 

مختصات قله نرو

Latitude: 35°57'59.32" N

Longitude: 53°12'04.73" E

نحوه دسترسی

از طریق جاده فیروز کوه و قطار راه آهن تهران شمال

 

ثبت ارتفاع و فاصله پیموده شده از سنگده تا قله

 

جنگل مرس سی

در گویش محلی "مرس" به درخت راش می گویند و" سی " به معنی سمت و سو می باشد و "مرس سی " به معنای بسوی در ختان راش می باشد .

از جذاب ترین نقاط منطقه حفاظت شده وطبیعت گردی دو دانگه جنگل راش یا جنگل مرسی سی منطقه کوهستانی-جنگلی در نزدیکی روستای سنگده می باش

د . برای رسیدن به آن از تهران حرکت می کنیم، در جاده فیروزکوه وقبل رسیدن به پل سفید، جاده فرعی آسفالته را به سمت سنگده می رود می پیماییم تا به روستا برسیم. بعد از رسیدن به روستا سوار وانت می شویم و نیم ساعتی را وانت سواری می کنیم تا به ابتدای مسیر پیاده روی جنگل راش برسیم. این جاده خاکی وابسته به شرکت چوب فریم است که در آن از دهه های پیش جنگل را مورد بهره برداری قرار می دادند.بازدید ازجنگل راش در سال های اخیر بین تورهای طبیعت گردی طرفداران زیادی پیدا کرده است چرا که به دلیل ارتفاع زیاد

و وجود درختان راش از هوای خنک و منظره های بدیعی برخوردار است. در واقع برای رسیدن به مقصد به جنگل راش یا جنگل مرسی سی ما در دل جنگل آنقدر ارتفاع می گیریم که جنگل را پشت سر گذاشته و به کوهستان و صخره های سر به فلک کشیده ای می رسیم. انتهای مقصد پیاده روی که چشمه ای زیبا و یک گوسفندسرا به ارتفاع 2300متر است و به بند بن معروف می باشد. از آن نقطه چشم انداز بسیار زیبایی از جنگل های دودانگه در پیش رو وجود دارد که بسیار چشم نواز و برای عکاسی مناسب است. درخت راش درخت بسیار ارزشمندی است و در کنار درخت شمشاد از ارزشمندترین درختا

ن جنگل های ایران به حساب می آیند. در واقع درخت راش صنعتی ترین درخت جنگل های هیرکانی ست. چوب با کیفیت و بادوام و خوش فرم درخت راش باعث شده که از آن برای ساختن در، پنجره، میز و مبلمان استفاده می شود و البته به عامل مهمی برای نابودی آن تبدیل شود.

علاوه بر این در ارتفاعات به دلیل سخت بودن شرایط آب و هوایی تنها درخت راش است که می تواند به خوبی رشد کند و همین مسئله باعث می شود که در نقاطی راشستان های یکدستی به وجود بیاید که بسیار بسیار زیبا هستند و در هنگام مه گرفتگی بسیار راز آلود و ترسناک به نظر برسد. از انتهای فروردین تا آخر پاییز می توان به جنگل راش سفر کرد اما در زمستان کار کمی مشکل می شود و داشتن تجهیزات و امکانات مناسبی برای برف پیمایی لازم است. به تمامی علاقه مندان به طبیعت گردان وکوهنوردان توصیه می شود که بازدید جنگل راش را از دست ندهند. ما نیزدر اجرای برنامه قله نرو از جاده های جنگلی و کم نظیر منطقه عبور کردیم و میان درختان بلندقامت و متراکم راش پیاده روی دلپذیری داشتیم. همچنین، با قدم زدن در طبیعت دلگشای این ناحیه، تنفس در هوای لطیف جنگل و شنیدن نغمه سرایی پرندگان خوش آواز، خستگی ناشی از کار و فعالیت های زندگی روز­مره را به فراموشی سپردیم.

 

قله خیرونرو

وجه تسمیه قله خیرونرو (خیرو به معنی چشمه کم آب و نرو به معنای چشمه پر آب در زبان محلی می باشد.)

خط الراس "نرو" که در منطقه البرز شرقی مرز بین استانهای سمنان و مازندران به شمار می آید که شروع آن از منطقه خطیر کوه و انتهای آن به منطقه فینسک از توابع دودانگه که آخرین قله این خط الراس هم به همین نام می باشد، ختم می شود. قله های ورسه سر،اوریم و نرو که زیباترین آنها قله نرو یا خیرو نرو به ارتفاع ۳۶20 متر بر روی تابلو آن ثبت شده است .

در مسیر جاده فیروزکوه بعد ازپل سفید و زیرآب این رشته کوه صخره ای باشکوه در سمت شرق دیده میشود.که به اعتقاد من یکی از بکرترین خط الراس های البرز می باشد.

رشته کوه نرو یکی از زیباترین مناطق کوهستانی ایران است که به آلپ ایران مشهوراست که بصورت دیواره ای عظیم منطقه خشک سمنان را از استان مازنداران جدا می سازد .ساختار صخره ای و دندانه ای این رشته کوه زیبا باعث گردیده که قلل بسیار زیبایی در این خط الراس صعود نشده باقی بماند.

مسیرهای صعود به قله

1- مسیر شمالی که زیباترین مسیر است، از روستای سنگده

(زیباترین مسیر،که از روستای سنگده وعبور از جنگل های انبوه بخصوص جنگل زیبای راش, گذر از مراتع و دامنه های سرسبز و گوسفند سرای" بند بن " درگیری با سنگ و مه وحرکت بروی خط الراس از زیبایی های این مسیر است اما به یاد داشته باشید که این مسیربه هیچ وجه زمستانی نیست و به علت

شیب زیاد مسیر امکان فرو ریختن بهمن زیاد است)

2 - مسیر جنوبی از روستای کنگلو در منطقه خطیر کوه که البته می بایست بصورت خط الراسی صعود شود

(از جاذبه های طبیعی و تاریخی منطقه خطیر کوه می توان غار اسپهبد خورشید ، قلعه کنگلو و دریاچه زیبای شورمست را نیز نام برد.روستای کنگلو در حدود 25 کیلومتری از دو راهی خطیر کوه جاده فیروز کوه قرار دارد)

3 - مسیر جنوب شرقی از روستای آریم

 

قله های اين منطقه فیروز کوه

1- نرو، 3600 متر فرم آلپی دارد و نزديک قله صخره ای است.جبهه شمالی آن از سليمان دره صعود می شود.

2- قدمگاه، 3650 متر از گردنه گدوک صعود می شود.

3- خطير کوه می باشد

. ارفه کوه در دسترسترين قله اين منطقهاست.

- روستاها و آبادي ها هاي اطراف : سنگده، ‌بندبن ضلع شمالي ، بونت (ضلع شمال غربي)،‌آديه ،‌برارده، ميروزان ،‌كلمتا، كود آب ياب، امافت ، لنگلو(ضلع جنوبي)

- مهمترين بناهاي تاريخي: قلعه پلنگ،

حیوانات منطقه: ‌گرگ، ‌شغال، سياه گوش، ‌گراز، ‌كل، بز ،‌ كبك، قوچ، قرقاول و ...

- درختان منطقه: افرا، ملچ، ممرزه، كندلوس،راش

- گياهان غذايي و دارويي منطقه: گل گاوزبان ،‌آويشن ،‌سيرو پياز كوهي ،‌قارچ ،‌نعناع ،‌والنگ، ‌زماليك، ‌بادرنگلونه و ...

- رودخانه هاي پر آب: آديه، ‌بورطلا، و ...

محل های مناسب جهت اقامت و شب مانی:

 

- پایگاه حلال احمر در صورت هماهنگی و موافقت دو سوئیت بزرگ و دو اطاق خواب در ارفه ده

- خانه کوهنورد در سنگده

- منطقه گردشگری تلار سر بند (یک آلاچیق بزرگ) دارای چشمه پرآب و مکان مناسب برای برپایی چادر.

- در مرتع واقع در زير قله منطقه گوسفند سرای بند بن ارتفاع 2300متری که نزديک چشمه هم هست می توان چادر زد.

- در منطقه 2900 متری دیواره زرجو که دسترسی به چشمه آب دارد نیز میتوان چادر زد نیاز به کوله کشی سنگین به مدت 3 تا 4 ساعت

( در ارتفاع فاقد جان پناه و یا پناهگاه می باشد)

برخی از ارتفاعات و قله‌های معروف منطقه سواد کوه عبارتند از:

 

 • ارتفاعات شورکچال.
 • قله امامزاده حسن در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر پل سفید در مجاورت منطقه آلاشت.
 • کوه چرات در ۵۰ کیلومتری جنوب غرب شهر پل سفید در داخل منطقه آلاشت.
 • قله اتابک در دهستان راستوپی با ۳۲۷۱ متر ارتفاع.
 • ارتفاعات ۳۵۰۰ متری دهستان ولوپی جنوب غرب شهر پل سفید.
 • ارتفاعات شاراق.
 • ارتفاعات وسو با ۲۸۶۵ متر ارتفاع در منطقه لفور، شمال غرب شهر پل سفید.
 • قله خرونرو در ۲۴ کیلومتری انارم کوه استخر با ۳۶۰۲ متر ارتفاع.
 • کوه قدمگاه در ۴۲ کیلومتری جنوب شرق شهر پل سفید در منطقه خطیر کوه با ۳۶۵۱ متر ارتفاع.
 • ارتفاعات گدوک شاه.
 • قله سنگو در ۳۵ کیلومتری جنوب شهر پل سفید در منطقه ورسک.
 • قله ارفع کوه در ۳۰ کیلومتری شهر پل سفید در منطقه ارفع ده.
 • ارتفاعات پیاز مرک.
 • قله امامزاده عباسعلی در ۳۵ کیلومتری شهر پل سفید در منطقه ملرد.
 • ارتفاعات شلفین.
 • کوههای جالم.

قله های که قابل رویت می باشند

قله نزوا (3810 متر‌) و نروا ( 3782 متر) در جنوب شرقي ، ارم ( 3325 متر) در جنوب، قدمگاه ( 3650 متر) و اتابك و سرختي (2250 متر) در جنوب غربي، ‌كلمتا و ... و عباسعلي در شمال غرب و همچنين سرخيل ،‌زرجو و كيجا قلعه در شرق و در شمال نماي دوري از قله 1600 متري اچو. ودر شمال وشمال غرب میشینه مرگ،ارفه کوه،پرچنان و دماوند که قابل رویت بود.

 

آبشارها

آبشار شورآب در ۳۵ کیلومتری جنوب شهر پل سفید قرار دارد و آب آن در اراضی پائین دست روستای شوراب و از داخل تونل راه آهن از دل زمین فوران نموده و بوسیله یک کانال به خارج از تونل هدایت نشده و در مدخل تونل مذکور به پائین می‌ریزد. آب این چشمه و آبشار بخاطر گذر از لایه‌های گوگردی زیر زمین قابل استفاده نبوده و بهمین دلیل شوراب نام دارد. بدین وجود املاح فراوان مجرا و محل ریزش این آبشار بشکل بسیار زیبائی به رنگ قرمز در آمده‌است. بنابر گفته سالخوردان در زمان جنگ جهانی دوم، روس‌ها از این آب و گل ولای آن برای مصارف پزشکی بهره برداری می‌کردند.

آبشار دراسله تنگه : در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر زیرآب، در دهستان ولوپی و ۲ کیلومتری جنوب روستای ییلاقی دراسله واقع شده‌است. منطقه ییلاقی دراسله دارای آب و هوای بسیار مطبوعی است. این آبشار زیبا با آب فراوان، گوارا و سرد در طول مسیر نیز بدلیل شیب تند زمین آبشارهای کوچک و بزرگ فراوانی را پدید آورده‌است. آبشار دیگری نیز در ۱ کیلومتری غرب آن، در انتهای یک دره قرار دارد.

آبشار های روستای لاجیم: در این روستا چندین

آبشار نظیر آبشار دلاجیم و آبشار زمور ، آبشار لیزا و... وجود داردکه از ارتفاع زیادی به پایین سرازیر میشوند.و طیبعت زیبا و دل انگیزی را به وجود آورده اند.

آبشار چلاک : با ارتفاع زیاد به شکلی به پائین می‌ریزد که همواره بدلیل برخورد آب با سنگهای محل ریزش، در اطراف ابر بسیار زیبائی از قطرات ریز آب ایجاد می‌شود. این آبشار در ۵۰ کیلومتری غرب شهرستان شیرگاه، در منتهی الیه غربی دهستان لفور، در اراضی جنگلی بالادست روستاهای ریکو و غوزک واقع شده‌است.

آبشار گلناب دره : در ۴ کیلومتری شرق آبشار دراسله در روستائی به همین نام وجود دارد.

آبشار شش رودبار : در مجاورت روستای شش رودبار در شمال روستای دراسله واقع شده‌است.

آبشار گرو : در ۲۵ کیلومتری شهر زیرآب در میان اراضی زیبای جنگلی و مجاورت امامزاده سه بزرگوار واقع شده‌است.

آبشار میان کلا : در ۶ کیلومتری جنوب شهر شیرگاه و ۱۴ کیلومتری شمال شهر زیرآب در کنار جاده اصلی تهران به شمال قرار دارد و بهمین دلیل همواره مورد استفاده مسافران و گردشگران می‌باشد. در صورت احداث امکانات پذیرائی و اقامتی ارزان قییمت بهمراه سرویس‌های بهداشتی به یکی از تفرجگاههای مهم شهرستان سوادکوه بدل خواهد گردید.

آبشار چرات : در ۲۰ کیلومتری روستای چرات در دهستان ولوپی و غرب شهر پل سفید واقع گردیده و علیرغم ارتفاع کم محل ریزش آب، بدلیل کوهستانی بودن منطقه و مناظر چشمه‌های اطراف آن از دیدنیهای طبیعی شهرستان سوادکوه به شمار می‌رود.

آبشار سله بن یا تونل سی : در ۳۰کیلومتری جنوب شهر پل سفید و در جانب غرب جاده اصلی تهران به شمال قرار دارد. منظره این آبشار بهمراه چشم انداز تلفیقی کوهستانی و جنگلی، همواره طبیعت گردان بیشماری را بخود جذب می‌نماید.


شرح اجرای برنامه :

با اعلام قرار قبلی حضور همنوردان ساعت5:30 در محل مجموعه ورشی شهید یگانه (شادمان) تعیین گردیده بود که بعد از جابجایی وسایل در اتوبوس که از قبل تدارک دیده شده بود ساعت 5:50 حرکت نمودیدم پس از سوار شدن سایر همنوردان در مسیر شرق تهران (ساعت 6:15) محل توقف ایستگاه ورسک تعیین شد، البته جهت تهیه نان توقفی در رود هن داشتیم از دوستان خواستیم صبحانه در حال حرکت میل کنند، از طریق جاده اصلی تهران به رودهن و سه راه دماوند و آبادی های جابان (ساعت 7:30) ، سیدان ، نمرود (ساعت 8) و شهرستان فیروزکوه(ساعت 9:15) در فاصله 140 کیلومتری و ادامه راه بعد از 40 کیلومتر دیگر با گذر از تونل های گردنه گدوک در ساعت 0 9:4 به روستای ورسک رسیدیم . هوا بسیارلطیف و صاف بود از ایستگاه ورسک که لادیسلاوس فون رابسویچ طراح اتریشی پل ورسک که گفته می شود این پل به نام دخترش نام گذاری شده را نظاره گر بودیم این پل به ارتفاع 110 متری و دهانه 66متری از شاهکارهای مهندسی به حساب می‌آید که در سال ۱۳۱۵ بازگشایی شد ، یک سازه از ملات سیمان و شن شسته شده و آجر ساخته شده و در ساختمان آن از آرماتور استفاده نشده در نوع خود بی نظیرمی باشد .در مهرماه ۱۳۵۶ با شماره ۱۵۳۴ ثبت آثار ملی شده است. ورسک از جمله پل‌های استراتژیک ایران است که توسط شرکت سوئدی-دانمارکی کامپساکس و با تضمین ۷۰ ساله احداث شده ، سپس به زیر پل رفتیم و ا ساعت در آنجا مشغول قدم زدن در دره وعکسهای یادگاری بودیم در ساعت 10:50 بسمت پل سفید حرکت کردیم ساعت 11:30 از اتو بوس پیاده شده وپس از برداشتن وسایل سوار دو دستگاه نیسان که از قبل هماهنگ شده بود شدیم با آقای مختاری بعنوان راهنما که یکی از راننده ها بود در خصوص چگونگی و توقف در منطقه تلار سربند در میانه راه جنگلی مسیر به مرس سی جهت صرف ناهار قرارگذاشتیم درساعت 13در تلار سربند پیاده شدیم تا مشغول صرف غذا و ادای نماز ظهر شویم در آنجا آب بسار فراوان که از چشمه به پایین سرازیر می شد محل مناسبی جهت اطراق ، که با دریافت انرژی از طبیعت آن مکان زیبا را در ساعت 14 ترک کرده و به مسیر ادامه دادیم آن همه مناظر زیبا با صدای پرندگان گوناگون انسان را به وجد می آورد .ساعت 14:20 به انتهای مسیر که با بلوک سیمانی مسدود شده بود رسیدیم بلافاصله به را افتادیم جنگل مرس سی با درختان راش کشیده شده به سو ی آسمان همه را به وجد آورده بود که خستگی یک ساعت کوله کشی سنگین فراموش کردیدیم ساعت 15:45 به منطقه گوسفند سرای بند بن رسیدیم با نظر کمیته فنی و سایر دوستان قرار شد در همانجا شب مانی کنیم و صبح زود به سمت قله حرکت کنیم به راهنما اطلاع داده و ایشان نیز پذیرفت که با این کوله های سنگین بهتر می باشد در همین مکان چادرها را بر پا کنیم پس از بر پایی چادرها همنوردها ی گروه متحیر زیبایی منطقه و دریای ابرها که در زیر پایمان بر فراز جنگل بود شدند و عکس های از زیبایی منطقه را ثبت کردیم با آقای قاسمپور استاد هواشناسی و هماهنگ کننده برنامه تماس حاصل گرفتیم ایشان اطلاع دادند که گروه دیگری از گرگان به آنجا می آیند و راهنماییها و توصیه های لازم را در خصوص هوا و چگونگی مواجه با صاعقه در صورت وجود را کردند که جا دارد از ایشان به جهت تمام زحمات گروه و دلسوزی هایشان سپاسگزار باشیم گروه گرگان در هنگام غروب آفتاب آن منطقه که بسیار دیدنی است رسیدندو با آقای مقدم سر پرست گروه در خصوص مسیر و ساعت حرکت هماهنگی لازم را انجام دادیم قرار شد ساعت 2:30 بامداد بیدار باش داده و ساعت 3 به سوی قله حرکت کنیم آن شب بیاد ماندنی در آ ن مکان زیبا و بکر بزودی سپری شد با خاطره ای ماندگار،ساعت 2:30 بامداد همنوردان عزیزم را از خواب ناز بیدار نمودم تا آماده صعود شوند به سراغ آقای مختاری رفتم ایشان نیز بیدار شدند ولی موافق صعود در این ساعت نبودند و مخاطرات صعود در لای سنگها را در تاریکی اعلام نمودند و گفتند ساعت 4 به بعد حرکت کنیم اما شب قبل قرار گذاشته بودیم وتا رسیدن به سنگها در شیب تند زمان زیادی باقی بود که هوا روشن می شد بالاخره تسلیم راهنما شدیم قرار شد پس از نماز صبح راه بیافتیم که ساعت 4:33 حرکت را آغاز نمودیم وبا همنوردان گرگانی نیز به یک خط شدیم و راهی کوهستان به سمت یال روبربو که یالی پر شیب بود شدیم ،پس از یک ساعت هوا روشن شده و همگان محسور زیبایی طلوع آفتاب بودند و هر یک با سخنی وجد بوجود آمده را به زبان میاوردند، سپاس خداوند را که به ما این فرصت را داده بود تا شایسته و نظاره گر آن جلوه های بی بدیل باشیم ، لحظه به لحظه آدرنالین خونمان بالا می رفت و در پوست نمی گنجیدم و به پایین دستی ها افسوس می خوردیم که چرا خوابید بپاخیزید . در ادامه پس از یک ساعت ده دقیقه استراحت نمودیم و در ادامه یال از یک دهلیز با شیب تند به گردنه ای رسیدیم و با کمی فرود متمایل براست از کنار صخره ای رو به بال به چشمه آبی با دهانه لوله ½ رسیدیم که آبی گوارا و خنک داشت بطری ها را پر کردیم و پس از قدری استراحت وبه اصطلاح خودمان ته بندی روال ریزه خواری در صعود را بخاطر شیب تند در پیش گرفتیم و مسیرا به سمت غرب بسوی خط الراس اداهه دادیم که مسیر با شیب تندی به سمت منطقه معروف به سه گسفنک در زبان محلی که سه سنگ بزرگ شبیه به سه گوسفند بود ادامه دادیم از زیر دیواره زرجو ساعت 7:30 به سه سنگ رسیدیم و پس از نیم ساعت استراحت به سمت قله حرکت کردیم که مابقی را با شیبی ارام تا زیر قله صخرهای نرو بر روی خط الراس ادامه داشت شیب تند و گاهی دست به سنگ تا قله وجود داشت که در ساعت 10:15 موفق به صعود قله نرو شدیم وسرود ای ایران را با سایر گروه های کوهنوردی گرگان و دانش سر دادیم و پس از نیم ساعت استراحت و عکس های روی قله به سمت پایین با همان مسیر رفت ادامه دادیم با این تفاوت که از مسیر پاکوب یال شرقی دیواره زرجوبالاتر از چشمه قبلی چشمه ای که نصف چشمه پایینی آب ار آن خارج می شد سیراب گشته و با توجه به بارش روز قبل و کوهپایه جنگلی نرو هوا گرم وشرجی بود با وجود آن چشمه و آب خنک آن دوستان استراحت مختصری نمودند از پای کیجا قلعه به سمت پایین با شیبی کمتر از مسیر رفت به سوی بند بن حرکت کردیم ساعت 14:40 به بند بن رسیدیم و پس از صرف ناهار و ادای نماز ساعت 16 بند بن را ترک و صعود به قله نرو را در کارنامه صعودهای سال 95 ثبت نمودیم ساعت 17:15 سوار نیسان شده و به سنگده رفتیم وپس از آن به سوی تهران براه افتادیم در مسیر در گدوک نیز آشی با دوستان میل نموده و مجددا سوار اتوبوس شدیم جاده ترافیک سنگینی داشت و ساعت 24:30 به مجتمع شهید یگانه (شادمان رسیدیم).

در ضمن تراک gps مسیر نیز در آرشیو گروه قراردارد.

در آخر از همه عزیزان کوهنوردی که در این سفر و صعود وا را یاری کردند متشکریم بخصوص

استاد ارجمند آقای قاسمپور از ساری هماهنگ کننده صعود

آقای امیری مدیریت گروه کوهنوردی مخابرات استان تهران

آقای وحید ابراهیمی سر قدم صبور و کمیته فنی

آقای حسن صالحی وفرید کازرونی که با تلاش فراوان عقب دار گروه بودند

آقای مختاری راهنما

آقای پور امینی ثبت تراک مسیر

نویسنده : علی باقرشاهی


 

تلار سربند در جاده جنگلی فریممنطقه زیبای بند بن جهت شب مانی

 

 

نمای بند بن از بالای دهلیز

 

دیواره زرجو

 

 

صخره سنگی قله نرو

 

 

شیب قبل از سه گسفنک(سه گوسفند یا سه سنگ)

 

 

سه گسفنک (یکی از محل های شب مانی) ازروی موری تپه

 

قله نرو


 

به نام خدای مهربانی ها

گزارش برنامه صعود به خط الراس چپکرو - دو خواهران

هدف برنامه : بازدید از طبیعت زیبای دشت لار و چشمه های منطقه و صعود و پیمایش چپکرو به دوخواهران

نوع برنامه : نیمه سنگین

ارتفاع : چپکرو 4241متر ، دوخواهران شرقی 4292 متر دوخواهران غربی 4302 متر ( بلند ترین نقطه خط ا لراس )

تاریخ اجراء : 30/04/95 & 31/04/95

محل اجراء : استان مازندران منطقه حفاظت شده دشت لار


شرح اجرای برنامه :

بر اساس برنامه زمان بندی همنوردان عزیز ساعت 13 روز چهارشنبه 30/تیر/95در محل مجموعه ورزشی شهید یگانه گردهم آمدند ، بعد از سوار شدن در مینی بوس از طریق اتوبان همت به سمت شرق تهران راه افتادیم که در مسیر زیر پل کردستان و پل زین الدین در فلکه چهارم تهرانپارس تعدادی از همنوردان به ما پیوستند. بعد از عبور از شهرهای بومهن ،رودهن ،و آبعلی و امامزاده هاشم در جاده هراز به سه راهی پلوررسیدیم و به سمت مجتمع فدراسیون کوهنوردی پلور تغییر مسیر دادیم ، ساعت 15:30 به مجتمع پلور رسیدیم و با استقبال آقایان حسین پور و حکمت ( از همنوردان قدیمی ) روبرو شدیم وسپس بوسیله نیسان وانت به طرف دشت لار حرکت کردیم .

پس از جاده رینه وارد جاده فرعی پلور به سمت دریاچه سد لارشده سپس از جاده چال چال و دشت ورارو و عبور از رودخانه دلیچای بعد از گردنه ترشک چال و گذر از گردنه مرتفع اَلِرَم به ارتفاع 3750 متر و اولین دو راهی مسیر شمالی در خلاف جهت رودخانه ادامه مسیر داده و بعد از 3/5 ساعت با گذشتن از مناظر بکرمنطقه شامل دشت و رودخانه و سیاه چادرها از سمت جبهه غربی دماوند به محل کمپینگ به ارتفاع 3411 متر رسیدیم . در محل کمپینگ با استقبال یک خانواده از عشایر روبرو شدیم. که چادر مخصوص مهمان خودشان را در اختیار ما قراردادند و تعدادی از همنوردان چادر خود را برپا نموده و در همان نزدیکی مستقر شدند بعد از بجا آوردن نماز مغرب وعشا و صرف شام دسته جمعی کوله های حمله را آماده کرده و مهیای خواب شدیم . شب هنگام، مهتاب منطقه را زیبا و رویایی نموده تا گروه در کمال آرامش به خواب برود .

در ساعت 4:30 بامداد روز پنجشنبه 31/تیر/95 با صدای اذان گوشی آقای باقر شاهی بیدار شده نماز صبح را بجا آوردیم و پس ازصرف صبحانه مختصر حرکت خود را ساعت 5:20 به سمت قله با سرقدمی آقای وحید ابراهیمی شروع نمودیم نسیم خنک صبحگاهی در طول مسیر همراهمان بود با عبور از دشت و رودخانه به سمت شمال شرق حرکت کرده و با عبور از دره بر روی یک یال مسیر را ادامه داده ، تا به زین اسبی اول با شیب تند و نفس گیر که تماماً شن اسکی بود رسیدیم . بعد از پیمودن شیب در ساعت 9:20 جهت صرف صبحانه توقف کرده و در ادامه حرکت وارد زین اسبی دوم شدیم که درجه شیب این زین اسبی بیشتر از اولی بود و تا زیر سوزنی های دو خواهران شرقی ادامه داشت . پس از پیمودن نیمی از شیب نزدیک به صخره ها با تراورس به سمت راست در راهی بد و ناهموار که در سمت جنوب به پرتگاه منتهی می شد ادامه مسیر داده و به گردنه مابین قله چپکرو و دوخواهران رسیدیم ، پس از لختی استراحت ، در ساعت 10:45 از روی تاج زین اسبی به سمت قله خشن چپکرو در جهت شرق حرکت را ادامه داده و در ساعت 11:30 گروه موفق به فتح قله چپکرو شد .

بعد از گرفتن چند عکس یادگاری و تبریک صعود ادامه مسیر داده از روی یال اصلی کمی متمایل به جبهه شمالی با یک مسیر نسبتا دشوار و دست به سنگ و درگیری با سوزنیها به قله دوخواهران شرقی رسیدیم دراین نقطه گروه دو قسمت شده ، یک گروه به سمت دو خواهران غربی که بلند ترین نقطه خط راس به ارتفاع 4302 متر بود رفتند و گروه دیگر در همان نقطه توقف کردند. در ساعت 13 بعد از صعود گروه ، مسیر فرود از شن اسکی زیر قله دوخواهران شرقی آغاز شد و درساعت 15:45 به محل کمپینگ رسیدیم بعد از استراحتی کوتاه و ادای نماز ظهر و عصر و پذیرایی با نان و ماست محلی توسط عشایر ، چادرها و کوله ها را جمع کرده به وانت نیسان منتقل کردیم در ساعت 16:30 با میزبان مهربانمان ( آقای باقر ورامینی ) خداحافظی کرده به سمت مجتمع پلور راه افتاده در ساعت 19 به مجتمع پلور رسیدیم بعد از تعویض لباس و جابجایی کوله ها از وانت به مینی بوس در ساعت 19:45 به سمت تهران حرکت کرده و در ساعت 22:15 به مجتمع شهید یگانه رسیدیم و به امید دیدار در برنامه های بعدی خداحافظی کردیم.

ارتفاعات و قله های معروف دشت لار : درسمت شرق - قله های اریم ، سه سنگ ، ورارو ، قله با صلابت دماوند و دو یال معروف داغ و سرداغ آن.

در سمت شمال : گردنه لهرا و قله ی سه گانه آن - قله های کهون - هفت سران – یخ کمر – ناظر بزرگ ( شکر لقاس)

درسمت غرب : قله های تخت خرس – کهو – دره خونی ( چپکرو به نظر آقای علی مقیم )- خلنو - آزادکوه -سرکچال - جانستون - و پائین تر خرسنگ

در سمت جنوب : خط الراس قله های گاوینگ چال – اَلِرَم – جیرَک – دیو آسیاب - قلل گل زرد- خط الراس دو برار

گیاهان منطقه : گون – آویشن – سیرو پیاز کوهی – کنگر

حیوانات منطقه : آهو – خرس – گرگ – شغال – کل - بز – کبک – قوچ

افراد شرکت کننده در برنامه : 1- خانم زهرا خلیلی - آقایان : 2- جعفر حسین پور 3- حسین امیری 4- وحید ابراهیمی 5- محمد پورامینی 6- حسن توکلی 7- سید علی ابراهیمی شفیق 8- حمیدرضا علیمحمدی 9- علی باقر شاهی 10- سعید نورزاد 11- حسن صالحی 12- ایمان مرحمتی

سرقدم و ثبت تراک مسیر : وحید ابراهیمی

عقبدار: حسن صالحی

عکس: حمیدرضا علیمحمدی


با تشکر فراوان از کلیه شرکت کنندگان در برنامه- وتشکر ویژه ازآقایان حکمت و جعفر حسین پور( رئیس قرارگاه کوهنوردی پلور ) - محمد پورامینی و حسین امیری دبیر گروه کوهنوردی شرکت مخابرات استان تهران

سرپرست برنامه : ایمان مرحمتی

تنظیم گزارش : ایمان مرحمتی

 

 به نام زیباترین خالق هستی

گزارش صعود به قله ی سبلان به ارتفاع 4811 متر مورخ 13 الی 15/ مرداد/ 95


استان اردبیل

استان اردبیل یکی از استانهای ایران است که در شمال غربی این کشور در منطقه آذربایجان واقع شده‌است. مساحت این استان ۱۷۹۵۳ کیلومتر مربع (حدوداً ۱٫۰۹ درصد از مساحت کل کشور) و جمعیت آن بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ برابر یک میلیون و ۲۴۹ هزار نفرمی‌باشد. مرکز این استان شهر اردبیل است و بر طبق آخرین تقسیمات کشوری، شامل ۱۰ شهرستان، ۲۵ بخش، ۲۱ شهر و ۶۶ دهستان می‌شود. در ۲۲ دی سال ۱۳۷۱ لایحه استان شدن اردبیل در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و این استان در ۲۳ فروردین سال ۱۳۷۲ پس از نزدیک به ۳۰ سال پیگیری مردم اردبیل، از استان آذربایجان شرقی جدا و به استانی مستقل تبدیل شد.

استان اردبیل یکی از مناطق گردشگری در ایران است. یکی از ویژگی‌های این استان آب و هوای مطبوع و خنک این منطقه در فصل‌های بهار و تابستان است. مجتمع‌های آبگرم سرعین در ۲۲ کیلومتری غرب شهر اردبیل یکی از مشهورترین مناطق گردشگری استان اردبیل است که در فصل‌های گرم -به خصوص تابستان- میزبان ده‌ها هزار نفر گردشگر از اقصی‌نقاط ایران و کشورهای خارجی است. سرعین بیش‌ترین تعداد هتل و هتل آپارتمان‌ها را با جمعیت نسبتاً کم ساکن در خود در مقایسه با سایر مناطق گردشگری ایران دارد.

شهرستانهای استان اردبیل

مکانهای گردشگری

،آرامگاه شیخ صفی‌الدین، بقعه سید امین الدین جبراییل، مقبره شیخ حیدر، کلیسای مریم مقدس اردبیل، موزه مردم‌شناسی اردبیل، جمعه‌مسجد، سنگ‌نبشه ساسانی، آثار صخره‌ای ویند، کاروانسرای شاه عباسی (اردبیل)، شهر یئری، بازار اردبیل، دریاچه شورابیل، سبلان، شیروان دره‌سی، عمارت آقازاده اردبیلی، جنگل فندقلو، پیست اسکی روی چمن جنگل فندقلوی نمین(اردبیل)، پیست اسکی آلوارس، منطقه گردشگری کپز، تفرجگاه بولاغلار، منطقه حفاظت شده آق داغ، منطقه گردشگری ازناو، روستای گردشگری کزج، ژئوپارک دربندمشکول (شهرستان کوثر)، گیلوان، دریاچه نئور، مجتمع آبدرمانی سرعین، چشمه آب گرم شابیل، قوتورسویی، آبگرم گیوی ، آبشار سردابه، آبشار گورگور آلوارس، آبشار شورشورنه (نمین) ، آبشارآق بلاغ (سیبیه خانی)، آبشار دیز (خلخال)، آبشار نره گر، آبشار شیروان دره، آبشار گورگور (مشگین شهر)، قلعه بربر، قلعه بوینی یوغون، دژ قهقهه، کهنه قلعه، قلعه بربر، دیو قالاسی، قیزقالاسی، قلعه اولتان، قلعه خسرو، غار تاریخی لاهرود، غار هفت‌خانه، غار تاریخی لاهرود، حمام درو، حمام سنگی شهر گیوی، و امامزاده سید ابراهیم لاهرود، گردنه حیران اردبیل

 

کوهستان

کوه و رشته‌کوه سبلان، شناخته شده‌ترین منطقه کوهستانی استان اردبیل محسوب می‌شوند. سایر ارتفاعات واقع در این استان عبارت‌اند از:

 • آق داغ
 • عجم
 • ارتفاعات تالش
 • صلوات داغ
 • خروسلو

رودخانه‌ها

 • قزل اوزن
 • خلخال چای
 • قره‌سو
 • قره سو یکی از طولانی‌ترین رودخانه‌های دایمی استان اردبیل است که امروزه بر اثر کمبود بارندگی وسد سازی‌های معیشتی بدون برنامه در حال تبدیل شدن به یک رود فصلی است. قره سو از طبیعت بکری برخوردار بوده ودارای یکی از منحصر به فردترین گونه‌های جانوری می‌باشد، که از این میان گونه‌های آبزی رودخانه از تنوع کم‌نظیری برخوردار است؛ ماهیانی مانند قزل آلا، کپور رودخانه‌ای، شیربیت نوعی ماهی مخصوص این روخانه، زرد پر وماهی سفید رودخانه که نسل این دونوع گونه آخری امروزه بر اثر کم‌آبی واستفاده بیش از اندازه آفت کش‌های زراعی در حال نابودی است. در ضمن لازم به یادآوری است که سرچشمه این رود از کوه‌های تالش در اطراف شهرستان نمین بوده وبعد از گذراندن مسیر پر پیچ وخم از دل کوه‌ها ودره‌ها به رودخانهٔ ارس می‌پیوندد.
 • بالهارود
 • گرمی چای
 • دره‌رود
 • خیاوچای
 • نمین‌چای
 • آستاراچای

دریاچه‌ها

دریاچه‌هایی که در استان اردبیل واقع شده‌اند عبارت‌اند از:

دریاچه شورابیل

دریاچه شورابیل درحریم شهری اردبیل قراردارد و شهرکهای کوثر. مهر. راه و ترابری. دادگستری؛ ولیعصر و دانشگاه‌های محقق اردبیلی. پیام نور. علوم پزشکی و نمایشگاه بین‌المللی اردبیل درحاشیه این دریاچه قرارگرفته‌اند

 

 • دریاچه نئور
 • دریاچه شورگل
 • دریاچه گیلارلو (گرمی)
 • دریاچه نوشهر
 • دریاچه آلوچه
 • دریاچه کمی‌آباد
 • دریاچه ملااحمد
 • مرداب قره‌سو

فرهنگ بومی

صنایع دستی

گلیم، جاجیم، شال، مسند، سفال، صنایع چوب مانند معرق، منبت و خراطی، مصنوعات چرمی و قالی بافی قالیچه قوبای ,قلاب بافی، مفرش، خورجین،

غذاهای محلی

آبگوشت، آش شیر، آش دوغ، پیچاق قیمه، کوفته، لَوَنگی، خشیل، هرا، قویماق، ترشی قرمه، ساج ایچی، سبزی قرمه، آب پیاز، آش اوماج، آَش یارما، بزباش، خورش قاتق، تاس‌کباب، چیغیرتما، حلوا زرد، تر حلوا، حلوای زنجبیل، قیساوا و قیقاناق،

 

سوغات اردبیل، نسبت به بسیاری از شهرهای ایران تنوع زیادی دارد. شاید بتوان علت آن را در آب و هوای خوب و دشت های سرسبز آن یافت. استان اردبیل سالانه پذیرای گردشگران و توریستانی است، که برای بازدید از جاذبه های گردشگری چون آب گرم، پیست اسکی، طبیعت زیبا و … به این منطقه سفر می کنند و به دنبال این جاذبه های گردشگری، بازار سوغاتی اردبیل رونق خوب دارد. در اینجا سوغات معروف اردبیل را به شما معرفی می کنم تا در تهیه سوغاتی راحت باشید. عسل دامنه های کوه سبلان، حلوای سیاه، تخمه آفتابگردان و سرشیر شهرت بسیاری دارند.

دیگر سوغاتی های استان اردبیل عبارتند از

 • شکلات روسته
 • کره و روغن حیوانی
 • گیاهان دارویی
 • ترشی های محلی
 • انواع مربا (مربای گل، آلبالو، بالنگ، لیمو، موز، هویچ و

حلوای سیاه اردبیل

 

حلوای سیاه اردبیل یا «قره حالوا» از لحاظ شکل ظاهری بسیار شباهت به حلواهای قهوه ای رنگ دارد که در بسیاری از مناطق ایران درست میشود. اما این حلوا مختص شهر اردبیل است و بعد گذشت حدود یک قرن پخت آن، همچنان بصورت سنتی در ظروف مخصوص به نام تیان پخت می شود و نسبت به روز اول، در مراحل پخت تغییری ایجاد نشده است. مواد اصلی برای تهیه حلوای سیاه جوانه گندم، آرد سبوس دار، کره حیوانی، عسل، ادویه، پسته و پودر نارگیل می باشد. هر کدام از این مواد فواید مختص به خود را دارند؛ کره انرژی زا، جوانه گندم دارای ویتامین های مختلف، عسل خاصیت انگل زدایی و … می باشد با توجه به ترکیبات گفته شده حلوای سیاه اردبیل طبیعت گرم دارد و برای درمان سردی و بیمارهای مرتبط مانند درد استخوان و مفاصل و… مفید است. البته ناگفته نماند بسیاری از مردم اردبیل بعنوان غذایی مناسب برای هوای سرد از آن استفاده می کنند.

اگر بخواهم در مورد تاریخچه حلوا سیاه بیشتر توضیح دهم، باید بگویم میراث دارش خانواده عزیزی هستند و در شهر اردبیل تعداد اندکی کارگاه می توان یافت که مشغول به پخت آن هستند که بیشتر توسط نوادگان و شاگردان این خانواده برپا شده اند. برای تهیه حلوای سیاه اردبیل می توانید به میدان عالی قاپو مراجعه کنید و همچنین از آثار تاریخی که در آن منطقه قرار دارند دیدن کنید. بیشتر گردشگران این منطقه شناختی نسبت به حلوا سیاه ندارند و بصورت اتفاقی شاید این محصول را خریداری کنند ولی با یک بار امتحان کردن آن مشتریش خواهند شد. از آنجا که خیلی ها این محصول را نمی شناسند، پیشنهاد میکنم حتما این حلوای خوشمزه را بعنوان سوغاتی اردبیل تهیه کنید تا به این واسطه، معرف حضور همه شود. در زیر به برخی خواص آن اشاره می کنم تا انگیزه ی شما برای تهیه آن بعنوان یک سوغاتی ارزشمند بیشتر شود

 • سرشار از کالری، پروتئین، کربوهیدرات و چربی
 • دارای ویتامین های B,C,E
 • دارای املاحی چون کلسیم، فسفر، منیزیم و اسیدهای آمینه

عسل اردبیل

 

عسل سوغاتی معروف اردبیل و مناطق اطراف آن است. عسل اردبیل به دلیل وجود دشت های پر از گل و گیاهانی چون پونه، گشنیز، گون، آویشن، اقاقیا و … در دامنه سبلان و دیگر مناطق این استان، بسیار مرغوب و با کیفیت و خوش طعم است که براحتی نمیتوان از کنار آن گذشت. درصد قابل توجهی از عسل مورد نیاز کشور در اردبیل تولید می شود. این عسل های بصورت با موم و بدون موم در دسترس هستند که موم آن بسیار مفید می باشد. عسل بسته به گیاهی که از آن تولید می شود رنگ های متفاوتی از زرد خیلی روشن تا قرمز تیره دارد. عسل و فرآورده های حاصل از آن در پزشکی، صنایع آرایشی و غذایی استفاده می شود.

از خواص درمانی آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد

 • شفا بخش
 • ضدعفونی کننده دستگاه گوارش
 • بهبود زخم ها
 • درمان بیماری های قلبی، عصبی، رماتیسم و …

تخمه آفتابگردان اردبیل

 

یکی دیگر از سوغاتی های شهر اردبیل، تخمه آفتابگردان است. این گیاه آفتاب پرست در بسیاری از مناطق استان اردبیل بعمل می آید. اردبیل در کنار استان های آذربایجان غربی و کرمانشاه و…. یکی دیگر از تولید کنندگان شاخص است. تخمه یکی از تنقلاتی است که در هر دور همی و مهمانی ما ایرانی ها به چشم می خورد، و در بین ایرانی های از محبوبیت ویژه ای برخوردار است. همچنین فرآورده های دیگری چون روغن هم از آن تولید می شود. چنانچه تمایل به تهیه تخمه مرغوب داشتید، تخمه اردبیل را فراموش نکنید و مطمئنا سوغاتی جذابی برای اقوامتان خواهد بود.

خواص آن عبارتند از

 • دارای مواد پروتئینی، فسفر، پتاسیم، موارد هیدروکربن
 • دارای ویتامین هایA و B
 • آرام بخش
 • مانع گرفتگی عضلات
 • ارتقائ سلامت استخوان ها
 • جلوگیری از ورم مفاصل

سرشیر اردبیل

از آنجا که دامپروری در استان اردبیل رونق خوبی دارد، بهمین سبب سرشیر که یکی از فرآورده های دامی این منطقه است در این دیار در دسترس است.

از آنجا که دام پروری در استان اردبیل رونق خوبی دارد، سرشیر یکی از فرآورده های دامی این منطقه است که میتوان توان آن را در اردبیل تهیه کرد. سرشیر چربی طبیعی شیر است که در اثر جوشاندن آن بدست می آید و شبیه به خامه است و طعم بسیار لذیذ و خوشمزه ای دارد. تهیه آن بعنوان سوغاتی و بردن آن بهمراه خود کمی مشکل است، اما به نظر من میتوانید بعنوان وعده ی صبحانه در کنار عسل و نان محلی آن را نوش جان کنید و خاطره و طعم آن را به یاد داشته باشید.

حرکت به سمت اردبیل

در تاریخ 12/5/95 سه شنبه ساعت 24 شب از شادمان بسمت اردبیل حرکت کردیم و نماز صبح را حوالی زنجان اقامه کردیم و به مسیرمان ادامه دادیم.

اولین محل جهت بازدید مخوف ترین پل معلق ایران یعنی پل پیرتقی بود که دسترسی آن در جاده سرچم و بین تونل های شماره نه و ده بود. پس از حدود بیست دقیقه پیاده روی به ابتدای پل رسیدیم.

پل معلق پیرتقی در دره های عمیق و زیبای شهر هشتجین از توابع خلخال یکی از بلند ترین پل های معلق ایران میباشد. عبور از این پل که از روی دره های عمیق می گذرد با تکان هایش یکی از هیجان انگیز ترین لحظات را برای ما به ارمغان آورد. این پل، درست شبیه تصویرهایی است که از پل های خطرناک دنیا دیده ایم. بلند و طولانی با طناب هایی که چوب های لرزان را کنار هم نگه داشته و از روی دره های عمیق می گذرد. این پل در محل اتصال دو رودخانه گیوی چایی و قزل اوزن ساخته شده و 70 متر طول و یک متر عرض دارد و ارتفاع آن از رودخانه به 60 متر می رسد. در گذر از پل، صدای خشک چوب ها، نسیم خنک هشتجین و ریزش آرام آب از دل کوه فضا را رویایی تر کرده بود. یک رویای پرهیجان و ترسناک که با گذر از مسیر 70 متری پل توانست تبدیل به آرامشی دلنشین شود.

پس از بازدید از پل و عکاسی، مسیر بیست دقیقه ای تا کنار جاده را طی کردیم و سوار اتوبوس شده به مسیرمان ادامه دادیم.


محل بعدی توقفمان روستای آراللو بود که جهت تهیه سرشیر تازه و عسل انتخاب کردیم.

سپس در شهر اردبیل بسمت تنها دریاچه طبیعی داخل شهر در ایران یعنی دریاچه شورابیل جهت صرف صبحانه به راه افتادیم.


بلافاصله پس از صرف صبحانه و نیز تهیه عسل توسط اعضا گروه، بسمت لاهرود و شابیل به راه افتادیم.

پس از طی مسافت بین شابیل و پناهگاه با لندرور، همه اعضا ساعت حول و حوش 17 در ارتفاع 3700 متری پناهگاه مستقر شدند و بلافاصله جهت هم هوایی بسمت بالا حرکت کردیم.

حدودا تا ارتفاع 4000 متری حرکت کرده و یک ساعتی در همان ارتفاع نشستیم. سپس به سمت محل استقرارمان در پناهگاه حرکت کرده و شب را در هوای سرد آنجا سپری نمودیم.

ساعت 3:30 دقیقه 14/5/95 پنجشنبه بیدار باش اعلام گردید وساعت 4 صبح اعضا با وضو بسمت قله شروع به حرکت کردند.

 

پس از اقامه نماز در مسیر حرکت، به صعودمان با سرقدمی حسین امیری عزیز ادامه دادیم.


دوستان مهربانم منصوربهادر و سعید نورزاد وظیفه عقب داری گروه را بر عهده داشتند که این کار را به بهترین نحو انجام دادند.

 

حرکتمان بسمت قله آرام و پیوسته و در حقیقت حساب شده بود، این شیوه حرکت باعث شد که در نقطه ای از مسیر که تعداد زیادی از کوهنوردان از رسیدن به قله باز میمانند یعنی شیب آخر، گروه با موفقیت این مرحله را پشت سر گذاشته و به سنگ محراب برسد.

 

و در نهایت ساعت 9:30 به قله منحصر بفرد سبلان رسیدیم.

پس از مراسم شکرگزاری و تبریک گویی و استراحت و گرفتن عکس یادگاری اعضا بسمت پناهگاه حرکت کردند و نهایتا ساعت 13:00 درشابیل و اتوبوس بودیم.

سپس بسمت مشکین شهر و مهمانسرای مخابرات حرکت کردیم که با استقبال گرم جناب مهندس احمدی و همکاران صمیمی مان در این شهر با صفا مواجه شدیم که جا دارد کمال تشکر و قدردانی را از این عزیزان بجا بیاوریم.

پس از انتقال وسایل به مهمانسرا بلافاصله بسمت داغترین چشمه جهان با دمای 87 درجه رفتیم که دارای استخرهای آبگرم میباشد. بدنهای خسته و کوفته همنوردان در استخر قینرجه جان تازه ای گرفت و با وجود کم بودن مدت خواب شب ولی توانست جهت بازدید قلعه بابک اعضا گروه را احیا کند.

3:30 صبح جمعه 15/5/95 بیدار باش اعلام شد و ساعت 4:00 بسمت شهر کلیبر حرکت کردیم. ساعت 7:00 صبح دو دستگاه نیسان منتظر ما بودند که مارا بسمت قلعه ببرند. ساعت 8:00 صبح در سیاه چادرهای عشایر خونگرم کلیبر پیاده شدیم که با صرف آش دوغ از جانب ایشان مورد پذیرایی قرار گرفتیم.

حدود یک ساعت صرف بازدید از قلعه شد.

 

نهایتا پس از صرف ناهار در شهر کلیبر به سمت تهران حرکت کردیم و ساعت 2:00 بامداد روز شنبه 16/5/95 تمام اعضا گروه در کمال سلامتی به خانه های خود بازگشتند.

اعضای محترم گروه:

خانمها:اکرم ترابی -زهرا لواسانی –مریم سلطان محسنی – امیری –نرگس شهبازی – نرگس فرهادی – زهره منافی – حاجیه دلجوان – نرگس هوشیار –زیبا معینی

آقایان: سید علی ابراهیمی شفیق – حسن توکلی – ایمان مرحمتی – حمزه محمدی – منصور بهادر – بهزاد تورانی – داود بیدار – ایرج شکیبایی – عباس نوروزی – حسین امیری – احمد فتح اللهی – سعید نورزاد – حسن کریمی – مجید مقدم – ساسان مهدیزاده – حسن هاتفیان – جمشید بهاری – مهدی بهاری – داود صالحی – فخرالدین قادر – عبدالله جعفری – محمد عبداللهی – حسن حسین پور – جمشید خیام زاده – سید عباس طباطبایی – رضا خیری – محمد غلامی – حسین مطلب زاده

در انتها از تمام دوستان عزیزم که مرا در اجرای هر چه بهتر این برنامه یاری کردند کمال تشکر را دارم.

با تشکر از شیر زنان گروه که پابه پای بزرگ مردان گروهمان تمام قله ها را با قدرت، پشت سر هم فتح میکنند.

ونیز تشکر ویژه از بزرگ مرد مهربان گروه حمزه محمدی که همیشه پشت دوربین است ولی در قلب همه جا دارد.

 

با کمال تشکر از برادر بزرگم جناب مهندس جمشید بهاری که حضور گرمشان نشاط را در گروه صمیمی ما دو چندان میکند.

و تشکر از مرد زحمت کش گروه علیرضا وزیری که خودش با ما نبود ولی دلش همراه ما بود.

حسین مطلب زاده

 


 

بسمه تعالی

 

گزارش برنامه صعود به قله 2770 متری قوچ باغ ران

 

 

 

به یاری خداوند متعال ساعت 19 روز دوشنبه 15/6/95 در محل مجموعه ورزشی شادمان گرد هم آمدیم ، متاسفانه به دلیل ترافیک زیاد چند نفر از همنوردان دیر به محل رسیدند که به ناچار ساعت 20 حرکت کردیم ، ترافیک بسیار سنگین در اتوبان نواب و آزادگان حدوداً یک ساعت ما را از برنامه تعیین شده عقب انداخت ، حدوداً ساعت 22 جهت اقامه نماز و صرف شام توقف کردیم ، بعد از صرف شام مجدداً به راه افتادیم و همنوردان عزیز در اتوبوس درخواب فرو رفتند ، ساعت 5 صبح روز سه شنبه 16/6/95 در منطقه کاهک در نزدیکی شهر سبزوار برای اقامه نماز صبح توقف کردیم پس از اقامه نماز در ساعت 6 صبح مجدداً به راه خود ادامه دادیم ، ساعت 15/7 جهت صرف صبحانه توقف کردیم و پس از صرف صبحانه به راه افتادیم در حدود ساعت 15 به شهر بیرجند رسیدیم ، دو واحد مسکونی جهت اسکان همنوردان توسط آقای ساسان مهدی زاده هماهنگ شده بود که یکی به خانمها و یکی به آقایان گروه اختصاص داده شد . پس از صرف نهار و کمی استراحت و تماشای بازی فوتبال در ساعت 18 جهت بازدید از مراکز باستانی و فرهنگی شهر از محل اقامت خارج شدیم ، در این قسمت برنامه از مدرسه شوکتیه و قلعه شهر بیرجند بازدید بعمل آمد و سپس جهت تماشای ورزشی زورخانه ای عازم زور خانه شهر شدیم که این برنامه با استقبال همنوردان مواجه شد ، سپس در حدود ساعت 23 به محل اقامت برگشتیم در اینجا توسط همنوردان گرامی آقایان حیدری و مولوی شام برای همنوردان تهیه شد در روز چهارشنبه 17/6/95 ساعت 4 صبح جهت صعود به قله بیدار شدیم ، ساعت 5 اتوبوس برای برنامه به راه افتاد و در ساعت 45/5 با راهنمای آقای درستکار و با سر قدمی آقای ساسان مهدی زاده و عقب داری آقای عبدلی به شمت قله به راه افتادیم در ساعت 9 به قله رسیدیم پس از کمی استراحت و خواندن صعود ای ایران توسط همنوردان در ساعت 30/9 به سمت پایین حرکت کردیم . جهت استفاده از مناظر طبیعی منطقه مسسیر برگشت توسط راهنمای گروه عوض شد و به همین دلیل ساعت 13 به محل پیاده شدن از اتوبوس رسیدیم ، ساعت 30/13 جهت صرف نهار به رستوران رفتیم ، جهت استراحت هنوردان به مهمانسرا رفتیم و در ساعت 17 جهت بازدید از مراکز دیدنی شهر به راه افتادیم و پس از بازدید از باغ اکبریه و بازار شهر بیرجند ساعت 21 به مهمانسرا رفتیم و توسط همنوردان گرامی شام مختصری تهیه شد و در ساعت 5 صبح روز پنج شنبه 18/6/95 ساعت 5 صبح بیدار شدیم و ساعت 6 صبح جهت بازدید از مناطق دیدنی استان خراسان جنوبی به راه افتادیم در ساعت 9 صبح به روستای زیبا و بکر ماخونیک از توابع شهر سر بیشه در 50 کیلومتری مرز افغانستان رسیدیم پس از بازدید این روستا در ساعت 11 از روستای تاج میر بازدید کردیم در ساعت 13 به قلعه فورک رسیدیم ، پس از بازدید به سمت شهر بیرجند به راه افتادیم در ساعت 16 نهار صرف شده بعد از نهار به سمت مهمانسرا رفتیم و بعد از جمع کردن وسایل و تحویل مهمانسرا در ساعت 18 به سمت شهر مشهد به راه افتادیم در ساعت 2 بامداد روز جمعه 19/6/95 به شهر مشهد رسیدیم پس از زیارت حرم مطهر آقا علی ابن موسی الرضا واقامه نماز جماعت صبح در ساعت 30/5 به سمت تهران حرکت کردیم ، صبحانع به دلیل کمبود وقت در اتوبوس صرف شد . ساعت 15 جهت اقامه نماز در سرخه توقف کردیم و در ساعت 45/15 مجدداً به راه افتادیم و در ساعت 30/19 در کمال صحت و سلامت به محل مجموعه شادمان رسیدیم ، خدا رو شکر که یکی از برنامه های با سلامتی کامل همنوردان اجرا شد .

 

نفرات شرکت کننده خانمها :1- کوهی 2- معززی 3- لواسانی 4- هوشیار 5- منافی 6- شهبازی 7- سلطان محسنی 8- فرهادی 9- ترابی 10- سعیدی 11- امیری 12- معینی 13- معینی 14- سقایی 15- عبدلی 16- مولوی

 

آقایان : 1- مطلب زاده 2- بیدار 3- بهاری 4- محمدی 5- سعیدی 6- رحمت فدوی 7- محمد فدوی 8- پور امینی 9- مهدی زاده 10- حیدری 11- ناظمی 12- کمالی 13- امیری 14-حاجی ابراهیمی 15- طباطبایی 16- مولوی 17- عبدلی


سر قدم : ساسان مهدی زاده

 

عقب دار: علی عبدلی

 

 

راهنمای گروه از شهر بیرجند : آقای درستکار

 

راهنمای گروه در بازدید از مناطق دیدنی از میراث فرهنگی شهر بیرجند آقای سیروسی

 

با تشکر از آقای امیری سرپرست محترم این برنامه جهت برنامه ریزی دقیق و اجرای برنامه به شکل مطلوب

 

با تشکر از آقای ساسان مهدی زاده جهت هماهنگی با اداره رفاه شهر بیرجند جهت اسکان همنوردان

 

و تشکر ویژه از همه همنوردان که در این برنامه به نوعی سرپرستان این برنامه را یاری کردند .

 
بسمه تعالی

گزارش برنامه صعود به قله های هرزه کوه( 4259 متر) و (4254متر)

برنامه با نام و یاد خدای مهربان در بامداد روز جمعه 16/7/95 ساعت 4:10 دقیقه از محل شادمان آغاز شد.

آقای علوی راننده با تجربه اداره برای اینکه سر وقت باشد شب را در ساختمان شادمان و در خودرو خوابیده بودو همنوردانی که قرار بود شادمان سوارشوند همه تقریبا" به موقع حاضر شدند و با 12 نفر یعنی دو نفر بیش از ظرفیت ون حرکت کردیم.(بدلیل اینکه حرکت قبل از اذان صبح بود در مسجد لشگرک برای ادای نماز صبح دقایقی توقف داشتیم) و به مقصد شهرستان فشم ، روستای لالان به ارتفاع 2450 متر رسیدیم در آنجا از آقای راننده خداحافظی کردیم و پس از تکمیل فرمهای تعهد ساعت 6:10 دقیقه صعود خود را آغاز نمودیم. با سرقدمی جناب آقای وحید ابراهیمی مسئول کمیته فنی گروه با قدمهای حساب شده و آرام ادامه مسیر دادیم در تمام مسیر صدای رودخانه پر آب گوشمان را نوازش میداد و قله برج با ارتفاع 4325 متر مقابل ما خود نمایی میکرد . پس از توقف کوتاهی برای کم کردن لباس در ادامه مسیر ساعت 7:50 به چشمه تلخاب به ارتفاع 3066 رسیدیم و در آنجا گروهی از دوستان قدیمی از جمله آقای کیا و عباد شمشکی و دوستانشان را دیدیم با هم عکس گرفتیم و چون زودتر از ما آنجا رسیده بودند ، حرکت خود را به سوی قله بُرج و خلنو ادامه دادند

همنوردان پس از صرف صبحانه و نوشیدن چای ساعت 8:30 حرکت و پس از طی مسیری با اُفت و خیز به آبشار پر آب و زیبای لالون که 20 متر بلندی داشت رسیدیم که فقط دقایقی برای برداشتن آب گوارا توقف داشتیم . در سمت راست بعد از آبشار مسیر به زین اسبی ورزا و کاسه خلنو و نهایتا" قلل خلنو ختم میگردید . ساعت 9:30 مسیر را با تراورس به سمت چپ در راه پاکوب با شیب تند و شن اسکی مانند ، از داخل قیف به سمت گردنه ورزاب ، ادامه دادیم در مسیر یخچالهای طبیعی خود نمایی میکرد و لذت دیدن برف و آب فراوان در این ماه که هنوز بارندگی نداشتیم ما را به ستایش خداوند وا میداشت ، قله های پیرزن کلوم و مهرچال 3925 متر، هم هن 3650متر، سرکچال 1 و 2 و 3، 4210 متر، جانستون 3965 متر، شمالی خرسنگ- خرسنگ جنوبی 3980 متر و، توچال 3965 متر و دماوند زیبا که انگار از بالای این قلل 4000 متری گردن کشیده بود و مارا تماشا میکرد. بالاخره ساعت 13 پس از توقف های یک دقیقه ای به گردنه 4017 متری ورزاب رسیدیم ، هوا بسیار مطبوع و بدون وزش باد بود یکی از همنوردان در این محل که آفتاب خوب و دلچسبی داشت تصمیم به توقف گرفت و سایر همنوردان با سبک کردن کوله ها، به سمت قله حرکت کردیم و پس از 1 ساعت حرکت بطور زیکزاک در ساعت 14 پس از 8 ساعت کوهپیمایی به قله هرزه کوه به ارتفاع 4259 متر قدم نهادیم و دوستان خود را بر روی قله برج دیدیم و برایشان دست و هورا کشیدیم . مناظر از بالا دیدنی تر شد ، قله های سرکش خلنو به ارتفاع4350- 4378 متر اسبی چال 4250 متر،آزادکوه 4390 متر، قله ی با صلابت دماوند ،خط الراس کمانکوه، یخچال ، سرماهو ، کهنو که تماما" بالای 4000 متر بودند و در دوردست قلل ناز و کهار به ارتفاع 4050 و 4108 متر نمایان بود. پس از گرفتن عکسهای یادگاری ساعت 14:30 بسمت گردنه ورزاب حرکت کردیم، ساعت 15 به گردنه رسیدیم و پس از ادای نماز ظهر با دوست همنوردمان ، کمی غذا و میوه خوردیم و ساعت 15:30 به سمت آبشار لالون حرکت کردیم ساعت 17:30 دوباره به آبشار لالون رسیدیم و پس از نوشیدن از آب گوارا به سمت چشمه تلخاب رفتیم و دوباره با دوستان همنورد قدیمی برخورد داشتیم ، که پس از پر کردن بطریها از آب گاز دار و پر از املاح چشمه ، ساعت 18:20 به سمت روستا حرکت را ادامه دادیم که کم کم هوا رو به تاریکی گذاشت و حال بد یکی از همراهان نیز باعث شد حرکت ما کند تر شود ، اما با همکاری همنوردان ساعت 19:45 در صحت و سلامت به روستای لالون و خودرو رسیدیم و ساعت20 حرکت به سمت تهران، که خدارو شکر خبری از ترافیک در مسیر نبود، در همان مسجد لشگرک توقفی کوتاه و سپس کیک و چای دارچین نذری شبهای محرم و در نهایت ساعت 22 پس از پشت سر گذاشتن ترافیک ستارخان، در ساختمان شادمان از یکدیگر با آرزوی شرکت در برنامه بعدی خداحافظی کردیم.

شروع حرکت : از شادمان ساعت 4:10

شروع صعود: از لالون ساعت 6:10 (2459 متر)

چشمه تلخاب: ساعت 7:50 (3066 متر)

آبشار لالون: ساعت 8:30

گردنه ورزاب :ساعت 13 (4012متر)

قله هرزه کوه: ساعت 14( 4259) متر

حرکت از قله : ساعت 14:30

گردنه ورزاب : ساعت 15

آبشار لالون: ساعت 17:30

چشمه تلخاب: 17:40

روستای لالون: ساعت 19:45

اسامی همنوردان:

سر پرستان برنامه کازرونی لواسانی

ابراهیمی (سرقدم)، صالحی ( عقب دار)

آقایان منصور بهادر، اکبر ابراهیمی ، عباس نوروزی

خانمها: خلیلی ، هوشیار، فرهادی، معینی، حسینی (مهمان)

تنظیم گزارش: لواسانی

 

 به نام خالق زیباییها

گزارش برنامه قله بلقیس بارتفاع 3346متر

استان زنجان یکی از استان‌های ایران است که در شمال غربی ایران قرار گرفته است. مرکز این استان شهر زنجان است. استان زنجان دارای ۸ شهرستان و ۱۲۱۰ آبادی است که از این تعداد، ۹۷۸ آبادی دارای سکنه و بقیه خالی از سکنه می‌باشند.

 

استان زنجان یکی از استان های با اهمیت ایران است که در ناحیه مرکزی شمال غربی ایران واقع شده و از نظر ارتباط به دليل استقرار بر محور ترانزيتى، نقطه ارتباطی مركز با غرب و شمال غربی ايران به شمار می آيد. جاذبه های جهانگردی استان زنجان درتمام قسمت های آن پراكنده شده و می توان آنها را در شمار جاذبه های طبیعی، تاریخی، اجتماعی و فرهنگی مورد بررسی قرار داد. در اين ميان شهرستان های ابهر و زنجان مشهورترین جاذبه های گردشگری این استان را در خود جای داده اند. از نظر جاذبه های گردشگری، وجود بنای عظیم و با شکوه سلطانیه كه یکی از بزرگ ترين و مشهورترين بناهای اسلامی با عمری 700 ساله که جزو آثار ثبت شده ایران بزرگ در فهرست میراث جهانی بشر در یونسکو است، این استان را در صنعت توریسم کشورحائز اهمیت بسیار کرده است.

رودهای مهم در این استان قزل‌اوزن، زنجان رود، رود کبیر یا ابهر رود و شورکات است.

آثار تاریخی شامل سلطانیه، بازار زنجان، مجموعه رختشویخانه، موزه مردان نمکی، مسجد جامع زنجان، مقبره قیدار نبی، ،حمام یان یان است. ،تپه خالصه درخرمدره ،آرامگاه پیر احمد زهرنوش، امامزاده زیدالکبیر عمارت ذوالفقاری، معبد داش کسن

از غذاهای سنّتیِ این استان می‌توان به جغور بغور و آش ترش اشاره کرد.

 

صنایع دستی استان

ملیله کاری

از کارهای دستی بومی زنجان ساخت وسایل نقره‌ای و به ندرت طلائی به صورت ملیله کاری است که در اوایل فقط در زنجان معمول بوده که در زمان رضاخان تعدادی از هنرمندان زنجانی به تهران و اصفهان کوچ کردند و این هنر ظریف را در آن شهرها رواج دادند


چاروق دوزی

چاروق دوزی یکی دیگر از هنرهای دستی است که دستهای ظریف هنرمندان زنجانی در تولیدات آن مهارت ویژه‌ای دارند. این چاروقها مشخصاً زنانه بوده و استفاده از آن جنبه تشریفاتی و تفننی دارد


 

چاقوسازی

چاقو سازی در زنجان که با مهارت خاصی به دست استادان این صنعت ساخته می‌شود با ویژگی‌هایی همچون ظرافت، تناسب، تنوع، قدرت برش و آبکاری الکتریکی تیغه از شهرت فراوانی بر خوردار است.

 

مسگری

با ممنوعیت استفاده از طلا و نقره برای ساخت ظروف در دوره اسلامی، روند استفاده از فلزاتی چون مس به دلیل اینکه مس فلزی چکش خوار، شکل پذیر با قابلیت تورق و مفتول شدن و اجرای تزئینات مختلفی چون مشبک کاری، قلمزنی، حکاکی، فلزکوبی، ترصیع و کنده کاری است، رواج یافت.

ظروف تولید مسی در زنجان عبارتند از: آفتابه، تیان، طشت، تونگ، حناخور و روشل

فرش و گلیم

فرش و گلیم و جاجیم زنجان از معروفیت خاصی برخوردارند. فرش بافی در زنجان یکی از صنایع با قدمت زیاد است که نقش قابل توجهی در صادرات فرش ایران ایفا می‌کند. فرشهای صادراتی زنجان از بهترین جلوه‌های فرهنگی این استان هستند. به طوریکه فرش بافان این خطه هنر و مهارت خود را در راستای تکامل هنر سرزمینشان قرار داده‌اند و از آن به عنوان منبع درآمد نیز استفاده می‌کنند. در سال بیش از ۶۰۰۰۰ تخته فرش در سراسر استان بافته می‌شود که عمده آنها مربوط به اتحادیه بافندگان فرش دستی و شرکتهای مختلف است. طرحهایی که در فرش زنجان استفاده می شود عبارتند از: ریز ماهی و ماهی درهم و نقشه قلتوق و بیجار و افشار

 

تذهیب

تراش سنگهای قیمتی

رنگرزی

سرمه دوزی

منبت کاری

نگارگری

مصنوعات چرمی

معرق چوب

قلم زنی

دریاچه آبشار و تالاب‌ها

 

دریاچه پری ماهنشان

دریاچه شورگل خندقلو

دریاچه آب بندان همایون

دریاچه آب بندان سارمساقلو

دریاچه آب بندان قره چریان

تالاب قمشلو

آبشار شار شار

آبشار هشترخان

 

 

 

 

 

 کاریزها


 

قنات حاجی میر بهاءالدین

قنات حاج یوسف

قنات حاجی عبدالحسین تاجر موسوم به قنات سرچشمه

قنات قیز قید

قنات کوتاه حاج داداش

قنات اعتماد امین (وقفی عباس خان)

قنات معین التجار

قنات جلوخانه

قنات تازه کهریز، خرمدره

قنات عمومی، خرمدره

قنات کهریزدره، خرمدره

قنات محمودآباد، خرمدره

قنات میرزابابا، خرمدره

قنات قربانعلی، ابهر

قنات محمدقلی، ابهر


چشمه‌های آب گرم

چشمه آب گرم آرکوین در حومه روستای آرکوین در بخش ایجرود جاده بیجار

چشمه آب گرم ابدال در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی زنجان در نزدیکی روستای ابدال

چشمه آب گرم روستای سرگاب درجنوب شرقی قیدار

چشمه آب گرم روستای میانج و حلب در انگوران

چشمه آب گرم روستای الله بلاغی در نزدیکی روستای ماهان بخش طارم

چشمه آب گرم روستای ینگجه در بخش ماهنشان

چشمه آب گرم گرماب در ۶۰ کیلومتری خدابنده در حومه روستای گرماب

چشمه آب گرم قنیرجه در ۱۰ کیلومتری روستای علم کندی شهرستان ماه نشان

چشمه‌های آب سرد الله بلاغی واقع در ۵۰ کیلومتری شمال زنجان و حومه روستای ماهان در شهرستان طارم

چشمه آب معدنی عمقین در ۱۵ کیلومتری لوشان در جاده سیروان شهرستان طارم

چشمه آب گرم وننق


غارها

 

تا کنون شش غار در استان زنجان کشف شده است

غار کتله خور

غار زرین (دودزا)

غار حاج کندی

غار خرمنه سر

غار شاکین

غار گلجیک

 

کوه‌ها

بیش از ۲۷۴ کوه در استان زنجان شناسایی شده‌اند که قسمتی از این ارتفاعات به طور سلسله وار دامنه‌های حاصلخیزی دارند.

رشته کوه‌های شمالی

مشتمل بر بخشی از البرز غربی و دامنه‌های جنوبی کوهستان تالش که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: طالقان، تخت سلیمان، سیالان و الموت در البرز.

رشته کوه‌های غربی و جنوب غربی

شامل کوه‌های دمیرلو، جهان‌داغ و قیدار.

رشته کوه‌های مرکزی

که استان را از دشت قزوین جدا می‌کنند و عبارت‌اند از: چرگر، سندان داغی، ملاداغی و پوتالی.

مهم‌ترین کوه‌های استان عبارتند از

ابدال

این کوه که از کوه‌های بلند استان به شمار می‌رود، در شمال روستای خورجهان، از توابع دهستان انگوران واقع شده است و ۳۰۹۹ متر ارتفاع دارد و دامنه‌های شمالی آن به دهستان اوریاد مشرف است.

بابا گیلدر

این کوه با ارتفاع ۲۸۵۰ متر، در ۹۵ کیلومتری جنوب غربی زنجان و در غرب روستای حلب واقع است و جزو کوهستان قرّداغ به شمار می‌آید.

بلقیس

این کوه در ۱۲ کیلومتری روستای یاستی قلعه، از توابع دهستان انگوران قرار گرفته است و ۳۳۳۲ متر ارتفاع دارد. این کوه سرچشمه رودخانه‌های بالاجوجه و انگوران چای، و بلندترین قله کوهستان قرخ بلاغ (چهل چشمه) است چشمه‌های بسیاری از دامنه‌های این کوه می‌جوشند.

چال

این کوه در قسمت شمال غربی روستای خورجهان، از توابع دهستان انگوران واقع شده است و ۳۰۵۰ متر ارتفاع دارد. این کوه سرچشمه رودخانه‌های انگوران چای و تخته یورد است.

صندوق سندران

این کوه با ارتفاع ۳۲۱۴ متر، در جنوب روستای علم کندی، از توابع دهستان اوریاد واقع شده است و سرچشمه رودخانه‌های انگوران چای، قلعه چای، تخته یورد و بالاجوجه است.

این کوه، از نظر ارتفاع، دومین قله مرتفع کوهستان قرخ بلاغ (چهل چشمه) محسوب می‌شود.

قبله داغ

این کوه با ارتفاع ۳۲۰۵ متر، در غرب روستای زرین آباد از توابع دهستان اوریاد واقع شده است و سرچشمه رود قلعه چای است.

لعل کان

این کوه با ارتفاع ۳۰۵۰ متر، در جنوب غربی روستای یاستی قلعه، از توابع انگوران واقع شده است و سرچشمه رودخانه‌های کاکا، انگوران چای و قره‌قیه است.

این کوه، از شمال غربی به کوه بلقیس، و از شرق به کوه قزلر قلعه سی متصل است و از کوه‌های کوهستان قبرخ بلاغ (چهل چشمه) است.

علاوه بر این کوه‌ها، استان زنجان دارای قله‌ها و بلندیهای مهم دیگری نیز هست که از آن جمله می‌توان به کوه‌های یان بلاغ (۲۹۷۲ متر)، داغی (۲۸۶۱ متر)، سندان داغ (۲۵۸۰ متر)، آرگون (۲۹۲۴ متر)، جانقورتاران (۲۵۸۰ متر)، چال خاتون (۲۹۹۳ متر)، چنوباشی (۲۹۵۰ متر)، سفید (۲۹۳۳ متر، کوه سندان، کوه دوشاخ، دینگه (کوه)، کوه آق‌داغ، اشاره نمود.

شرح برنامه

ساعت 4 بامداد روز 29 مهرماه 95 از مقابل درب شادمان با 22 نفر از همنوردان سفرمان را آغاز کردیم.

پس از اذان صبح و اقامه نماز به مسیرمان ادامه دادیم و برای استفاده بهینه از زمان، صبحانه را با عدسی خوشمزه آقای حمزه محمدی عزیز در اتوبوس صرف کردیم.

حول و حوش 8:30 دقیقه صبح به شهر زیبای زنجان رسیدیم و اولین محل بازدیدمان رختشویخانه منحصربفرد این شهر بود.

رختشویخانه زنجان

بنای رخت‌شوی‌خانه یا مجموعهٔ تاریخی رخت‌شوی‌خانه در قلب بافت تاریخی شهر زنجان که منطبق بر حصار قدیمی شهر می‌باشد، در یک منطقهٔ پرتراکم مسکونی احداث شده‌است. مردم شهر لباس و رخت خود را در آن محل می‌شسته‌اند. چنین کاربری برای یک بنای عمومی در جهان مشابه ندارد یا کم‌نظیر است. این بنا در حال حاضر تعمیر و مرمت شده و به عنوان موزهٔ مردم‌شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد و مردم می‌توانند از آن بازدید کنند. این بنا در سال‌های گذشته به جهت وجود هوای سرد در زمستان‌ها برای بانوان زنجانی ساخته شده‌است

آب این محدوده که دارای فضاهای متعددی است از قنات قلعچه حاجی میربهاالدین تامین می‌شد. فضاهای این مجموعه را می‌توان به دو بخش مدیریت رخت‌شوی‌خانه شامل حیات و قسمت مسکونی و فضای اصلی شستشوی رخت که خود دارای چهار قسمت است تقسیم کرد.

خزینه این رخت‌شوی‌خانه ۱۷ متر طول ۵۵/۱۱ متر عرض و حدود ۸ متر ارتفاع دارد فضایی شبیه تراس مشرف به فضای رخت‌شوی‌خانه وجود دارد که به عبارتی می‌توان آن را شاه‌نشین و محل مدیریت نامید. محل ورودی بنا به شبکه ارتباطی کوچه‌های شهر راه پیدا می‌کرد و خانمی که گفته می‌شود همسر معمار این بنا بوده‌است کار کنترل و نظارت بر امور رخت‌شوی‌خانه را برعهده داشت و در قبال این کار مبلغی ماهیانه دریافت می‌کرد. از معماری این فضا چنین استنباط می‌شود که معمار آشنایی کاملی به شیوه سنتی داشته که توانسته‌است با کمک قوس‌ها و نورگیرها فضای دل‌انگیزی را در قسمت بالای انبار سالن اصلی رخت‌شوی‌خانه و تردد افراد را انجام می‌داده‌است

 

طراحی و اجرای فضای داخلی و اصلی بنای رخت‌شوی‌خانه دورنمای بسیار زیبایی دارد و سالن آن با ۱۱ ستون از فضایی به مساحت 850 متر برخوردار است.فاصله ستونها که به طور قرینه سالن را به دو قسمت تقسیم کرده‌اند از چهار واحد حوضچه و مجاری آب در حد فاصل حوضچه‌ها تشکیل یافته و حدود آن را سنگ‌های حجاری شده از جنس تراورتن از یکدیگر مجزا می‌کند.

پس از بازدید از رختشویخانه سری هم به بازار سنتی زنجان زدیم که فاصله چندانی با رختشویخانه نداشت ( حدود 5 دقیقه پیاده روی )

بازار زنجان

در دوران آغا محمد خان قاجار آغاز ودر سال ۱۲۱۳ در زمان فتحعلی شاه قاجار خاتمه یافته و مساجد و سراها و گرمابه‌ها در سال ۱۳۲۴ به آن اضافه شده است.

 

مجموعه بازار قدیمی به صورت یک خط مستقیم به عنوان بازار بالا و پایین به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده است که طولانی‌ترین بازار سرپوشیده ایران میباشد.

گستردگی جغرافیایی بازار زنجان و تنوع راسته‌ها، تعدد سراها و کاوانسراهای درون شهری در راسته‌های فرعی که هرکدام به نامی و به فعالیتی خاص اختصاص یافته و وجود مساجد فراوان گویای پویایی این مجموعه در طول زمان‌های گذشته و شرایط حاکم بوده است

پس از بازدید و خرید از بازار زنجان ساعت 11 صبح بسمت تخت سلیمان به راه افتادیم.

از دو راه میشود از زنجان به تخت سلیمان رفت.

اولی: مسیر زنجان- بیجار- تکاب- تخت سلیمان

دومی: مسیر میانبر دندی به تخت سلیمان

که بدلیل اینکه مسیر یک ساعت کوتاهتر میشد جاده دندی را انتخاب کردیم.

حول و حوش دو نیم ساعت بعد به چهارمین اثر ثبت شده ایران در میراث جهانی رسیدیم. پس از اقامه نماز شروع به بازدید از مجموعه بینظیر تخت سلیمان، شامل دریاچه و موزه و بناهای تاریخی... کردیم.

تخت سلیمان

تخت سلیمان یا آتشکده گشنسب نام محوطه تاریخی بزرگی در نزدیکی تکاب در روستای تخت سلیمان (در قدیم نصرت آباد) در استان آذربایجان غربی در 45 کیلومتری شمال شرقی این شهر است. تخت سلیمان بزرگ‌ترین مرکز آموزشی، مذهبی، اجتماعی و عبادتگاه ایرانیان در قبل از اسلام به شمار می‌رفت؛ اما در سال ۶۲۴ میلادی و در حمله هراکلیوس، امپراتور رومیان، به ایران تخریب شد. آباقاخان برادرزاده هلاکوخان که به دین اسلام گرویده بود، بر روی ویرانه‌های تخت سلیمان مسجدی بنا کرد که آن نیز بعدها ویران شد و تنها کاشی‌هایی با نقوش و خط برجسته از آن به جا مانده که در حال حاضر در موزه رضا عباسی نگهداری می‌شود

 

آثار باستانی در تخت سلیمان

مجموعه بناهای تاریخی در تخت سلیمان در اطراف چشمه رسوبی ساخته شده‌است. آب این چشمه که از عمق بیش از 120 متری از درون زمین به سطح می‌آید و به زمین‌های اطراف می‌ریزد دارای املاح زیادی است که آن را برای آشامیدن و کشاورزی نامناسب کرده‌است. بر خلاف تصور همگان، این یک دریاچه نبوده و هیچ آبی به آن نمی ریزد.رسوب‌های حاصل از این املاح در طی قرن‌ها، لبه چشمه را شکل داده و متغیر کرده‌است

 

آثار و بناهای متعددی از دوره اشکانیان و ساسانیان و ایلخانان مغول در این محل یافت شده است. مهمترین آثاز بجامانده آن آتشکده و تالارهای دوره ساسانی است. برخی آثار ساسانی دیگر نیز درکوه بلقیس و زندان سلیمان در نزدیکی تخت سلیمان ساخته شده‌است. کاوشگاه باستانی شیز از سوی یونسکو بعنوان میراث جهانی شناخته شده است و طرحهای بزرگی برای بازسازی و کاوش در آن در دست اجراست

سپس بلافاصله بوسیله اتوبوس به 3 کیلومتری مجموعه جاییکه زندان سلیمان قرار داشت رفتیم.


زندان سلیمان


زندان سلیمان نام کوهی مخروطی‌شکل و میان تهی که در سه کیلومتری غرب تخت سلیمان قرار دارد. این کوه هزاران سال پیش، بر اثر رسوب کانی‌های آب دریاچهٔ آن به وجود آمده‌است. ارتفاع این کوه از زمین مجاور خود ۹۷ تا ۱۰۷ متر می‌باشد و بر فراز آن گودال عمیقی در حدود ۸۰ متر دیده می‌شود که قطر دهانه آن به طور تقریب ۶۵ متر است. این کوه درزمانمانایی‌ها ـ ۸۳۰ تا ۶۶۰ پ. م. ـ نیایشگاه بوده‌ است. در اطراف کوه زندان سلیمان چشمه‌های آب گرم گوگردی متعددی دیده می‌شود که دارای خاصیت درمانی متعدد می‌باشد.

اهالی محل این کوه زیبا را بنام زندان سلیمان یا زندان دیومیشناسند و معتقدند حضرت سلیمان دیوهایی را که از فرمانش سرپیچی میکردند را در این کوه زندانی میکرده استپس از بازدید از زندان سلیمان بطرف روستای قراول خانه رفتیم جهت شبمانی در این روستای کوچک و باصفا.

در بدو ورود با بدرقه گرم دوستان بسیار عزیزم مرتضی ارجمند و نوید توسلی روبرو شدیم که مدرسه روستا را کاملا تجهیز و آماده کرده بودند تا گروه هیچگونه کم و کسری نداشته باشد.

ساعت چهار صبح روز سی ام مهرماه نود و پنج با راهنمایان محترم آقا مرتضی و آقا نوید صعودمان را با سرقدمی وحید ابراهیمی و عقب داری منصور بهادر به قله بلقیس که روایات متفاوتی از ارتفاع آن شنیده بودیم آغاز نمودیم. بعد از مدت زمان کوتاهی از صعود، گروه جهت اقامه نماز توقف نمود و پس از ادای فریضه نماز به مسیرمان ادامه دادیم.قله بلقیس

کوه بلقیس در هشت کیلومتری شمال شرقی تخت سلیمان با دو قله بلند با ارتفاع 3328متر و 3346متر در ادامهٔ سلسله کوه‌های شرق دریاچه ارومیه واقع گردیده است. بدلیل اینکه کوه دارای دو قله 7 شکل است در زبان مردم محلی به نام هاچا داغی معروف است. دوقله از دور تقریباً هم اندازه به نظر می رسند. روی قله جنوب شرقی استحکامات و قلعه بلقیس قرار دارد. ساختمان قلعه کاملآ مدور واز سنگ بنا شده؛ لذا می‌توان تصور کرد که از این بنا به عنوان برج دیده‌بانی استفاده می‌شده.

بین دو قله کوه دریاچه بسیار زیبایی که از ذوب شدن برف کوه‌ها بوجود آمده در بیشتر ماه‌های سال قابل مشاهده است هر چند در سالهای اخیر به جهت کمی بارش تابستان‌ها آب دریاچه خشک می‌شود


به لطف خدا و هوای بسیار مطبوع و نیز وضعیت عالی جسمانی اعضا، کل گروه بصورت منسجم ساعت 9 صبح به قله 3328 متری (با جی پی اس ارتفاع اندازه گیری شد) رسیدند.

پس از مراسم شکر گزاری و گرفتن عکس یادگاری به سمت روستای قراول خانه حرکت کردیم و نهایتا ساعت 13 در روستا بودیم.

ساعت 14 هنگام سوار شدن به اتوبوس رای گیری جهت استفاده از آبگرم تخت سلیمان که شامل دو استخر خانمها و آقایان میباشد انجام گردید که نظر اکثریت بازگشت سریعتر به تهران بود که با توجه به از دست دادن یکی دو ساعت زمان بخاطر خرابی اتوبوس نهایتا کل گروه در کمال صحت و سلامت ساعت 23 شب در شادمان از یکدیگر خداحافظی کردند.

اعضا شرکت کننده در برنامه

خانمها: خلیلی – لواسانی – فرهادی - دلجوان – هوشیار – علیخانی – سقایی – معینی – فرشچیان – کوهی - نوروزپور

آقایان: وحید ابراهیمی – توکلی – بهادر – نوروزپور – اکبر ابراهیمی – فتح اللهی – مقدم – محمدی – خیری – عبداللهی – مطلب زاده

با تشکر از حسین امیری ، رضا جلالی ، زهرا خلیلی ، عباس نوروزی ،علیرضا وزیری، علی عبدلی و حمزه محمدی عزیز

و تشکر ویژه از راهنمایان مهربان آقایان مرتضی ارجمند (09124418674) و نوید توسلی که نهایت تلاششان را کردند تا برنامه ای بیادماندنی برگزار گردد

تهیه گزارش و سرپرست برنامه : آقای حسین مطلب زاده

گراف مسیر قله ی بلقیس - ارسالی از آقای وحید ابراهیمی سرقدم

 


 
بسمه تعالي

 


(( گزارش برنامه جنگل پیمایی خلخال به اسالم ))
با یاری خداوند در ساعت 22/30 روز چهارشنبه 95/8/12 با یکدستگاه اتوبوس که قبلاً هماهنگ شده بود از


مجموعه ورزشی شادمان به سمت شهر خلخال به راه افتادیم . چون فرداصبح قصد اجرای برنامه را داشتیم همنوردان


به خواب رفتند ، در حدود ساعت 5/30 صبح روز پنج شنبه 95/8/13 در محل دو راهی خلخال جهت اقامه نماز


صبح توقف داشتیم ، پس از اقامه نماز تا موقع راه افتادن اتوبوس ، صبحانه عدس گرم که توسط دوست عزیز


آقای حمزه محمدی تهیه شده بود صرف شد .در حدود ساعت 6/30 به شهر خلخال رسیدم در ورودی شهر آقای مینا


فر راهنمای این برنامه را سوار کردیم پس از طی مسیر در کنار پارک شهر خلخال همنوردان کوله های سنگین و


لوازم اضافه خود را تحویل یک دستگاه نیسان دادند تا به روستای ناو برساند ، مجددا سوار اتوبوس شدیم تا به


محل شروع اجرای برنامه رسیدیم . در ساعت 7/45 از شهر خلخال به سمت اسالم برنامه شروع شد . با توجه به

 

بارش برف در شب قبل مسیر برفی بود و هوا کمی سرد بود ، در ابتدای برنامه یک شب نسبتاً تند برفی را پست سر


گذاشتیم تا به گردنه رسیدیم پس از آن مسیر سراشیب شروع شد و بیشتر مسیر را به سمت پایین حرکت کردیم در


این قسمت مسیر ، مناظر زیبا و دلفریب دل تمام همنوردان را ربوده بود که تمام همنوردان جهت گرفتن عکس دست


به کار شدند ، در ساعت 12 در محل پره خونی جهت استراحت و صرف نهار توقف کردیم در ساعت 30/12 مجدداً


به راه افتادیم و در ساعت 14/30به محل شب مانی روستای ناو رسیدیم ، 2 تا منزل یکی جهت بانوان و یکی


جهت آقایان گروه در نظر گرفته شد . همنوردان در روستا گردش کردند و استراحت کردند . چون صبح زود قصد


بیدار شدن داشتیم و خستگی روز همنوردان خیلی زود به خواب رفتند . در ساعت 4 صبح روز جمعه 95/8/14


همگی از خواب بیدار شدیم و در ساعت 5 صبح محل را ترک کرده به سمت مسجد به راه افتادیم پس از اقامه نماز


صبح در ساعت 5/30 به سمت شهر اسالم به راهنمایی آقای مینا فر براه افتادیم . در ساعت 7 صبح جهت استراحت


در روستای ناورود توقف کردیم و پس از صرف چای مجدداً براه افتادیم در طول مسیر چند بار جهت استراحت و


همچنین صرف صبحانه توقف داشتیم و در آخر در ساعت 13 به روستای لاک تاشون که انتهای مسیر ما در جاده


اسالم به خلخال بود رسیدیم پس از تعویض لباسها سوار اتوبوس شدیم و جهت صرف نهار به شهر پره رسیدیم در


اینجا جهت صرف نهار هماهنگ شده بود پس از صرف نهار در حدود ساعت 15/30 دقیقه به سمت تهران به راه


افتادیم درمسیر برگشت جهت خرید زیتون و اقامه نماز در ساعت 17 در شهر منجیل توقف کردیم ، پس از خرید و


اقامه نماز مجدداً به راه افتادیم در حدود ساعت 21/30 به شادمان رسیدیم ، خدارا شاکرم که یکی از برنامه های


گروه بدون مشکل اجرا شد و تمامی همنوردان به سلامت به منزل رسیدند . با تشکر از تمامی همنوردان عزیز که در


این برنامه مرا یاری دادند.


بخصوص از آقایان حسسین مطلب زاده ، حمزه محمدی و عباس نوروزی راهنمای گروه آقای مینایی فر از شهر خلخال


سر قدم آقای وحید ابراهیمی


عقب دار حسین آقای مطلب زاده

 به نام حق


گزارش صعود مشترک کوهنوردان مخابرات استان تهران و هیـأت کوهنوردی استان ایلام به قلۀ کان صیفی 19/آذرماه 1395


با سپاس فراوان از همکاری خالصانه هیأت کوهنوردی شهرستان ایلام

خصوصاً جناب آقای عبدالمحمدی مؤسس هیأت

جناب آقای عباس محسن بیگی رئیس هیأت

سرکار خانم هنگامه شیرزادی عضو هیأت

جناب آقای حیدری و دیگر همنوردان گرامی


تصاویر جی پی اس مسیر : جناب آقای عباس محسن بیگی

گزارش از : زهرا خلیلی

سرپرست تیم مخابرات : زهرا خلیلی


در تاریخ 17/آذرماه / 1395 طبق قرار قبلی 7 نفر از همنوردان باتفاق هم ساعت 19:30 چهارشنبه شب در ترمینال غرب دور هم جمع شدند تا برای یک صعود به یاد ماندنی جهت قلۀ کان صیفی ( بزرگترین قلۀ رشته کوه کبیرکوه ) به شهرستان ایلام سفر کنند.

ساعت 20:30 اتوبوس اسکانیا به مقصد ایلام حرکت کرد . خوشحالی همنوردان از این سفر وصف ناپذیر بود .

فاصله تهران تا ایلام 671 کیلومتر است اتوبوس از شهرهای اسلامشهر - ساوه -همدان - کرمانشاه - اسلام آباد غرب گذشت تا اینکه در ساعت 7:25 دقیقه صبح روز پنج شنبه به ترمینال شهرداری ایلام رسید . در طول مسیر خواب راحت و خوبی داشتیم .

با هماهنگی با جناب آقای عبدالمحمدی موسس محترم هیأت کوهنوردی استان ایلام و جناب آقای محسن بیگی رئیس محترم هیأت کوهنوردی شهرستان ایلام و خانم شیرزادی عضو محترم هیأت مدیره کوهنوردی ایلام با دوعدد ماشین به منزل آقای محسن بیگی رفته و با مهمان نوازی همسر گرامی و دختر کوچک و شیرین زبان ایشان. بهمراه صبحانۀ لذیذ شامل عسل طبیعی - کره و سرشیر و ماست محلی - شیره بلوط ساعتی را گذراندیم سپس راهی گشت و گذار در شهر زیبای ایلام شدیم

ابتدا از قلعه والی ( کاخ والی موزه مردم شناسی استان ایلام) دیدن کردیم با توجه به محدودیت زمانی به سمت مهدی آباد در پنج کیلومتری ایلام که به شهر کباب دودی ایلام معروف است جهت صرف نهار رفتیم .

( به ایلام سفر کنید و از کباب حرف بزنید بلافاصله مهدی آباد معرفی شود و فقط با یک بار رفتن به این منطقه علاقمند به حضور چندباره در این منطقه خواهید شد.)

پس از صرف نهار و برگشت به منزل جناب آقای محسن بیگی در ساعت 13:15 با دو عدد مینی بوس به سمت روستای گنجه رفتیم . ساعت 14:44 به روستا رسیدیم و کوله ها را بردوش گذاشته حدود 20 دقیقه تا محل کمپ اول رفتیم .در آنجا چادرها را برپا نموده و شبی به یاد ماندنی در زیر آسمان پر ستاره و در کنارآتش با همنوردان مهربان ایلامی برایمان رقم خورد . خوردن آش ترخینه،بلوط کباب شده و شلغم کبابی و بلال های کباب شده - آواز خوانی کردی که تمام اینها را ایلامی های عزیز تدارک دیده بودند ما را منسجم تر از پیش جهت صعود فردا می نمود.

زندگی را بدمی ست ، تا که دمی خوش باشیم

رمز خوشبختی در آنست که بی غش باشیم

این جهان کوره ی اتش شد و ما هیزم آن

تا به کی در غم این کوره و آتش باشیم ( شاعر هادی احمدی)


ساعت 3:30 بیدار باش بود و رأس ساعت 4 سحرگاه روز جمعه 19/ آذر/1395 حرکت گروه به سمت قله از مسیر شمالی شروع شد .

( قله کان صیفی را می توان از هر دو جبهه شمالی وجنوبی آن صعود کرد ولی مسیر شمالی صخره ای و ریزشی ست واز کنار روستای چنارباشی شروع می گردد ومسیر جنوبی بدلیل سهل الوصول بودن وراحتر بودن معمولتر می باشد )

ابتدای مسیر شیب تقریبا تند بود بعد از ساعتی شیب ملایم می شود و مسیر زیبا ،

از جنگل درختان بلوط که در کنار دره های عمیق نمای فوق العاده ای پیدا کرده آرام آرام به بالا حرکت کردیم .همنوردان ایلامی با لهجه ی شیرین کردی با هم صحبت می کردند و ما تهرانی ها از شنیدنش لذت می بردیم .

با مقداری دقت در روی سنگهای این کوه در بیشتر جاها فسیل ها وسنگواره های متعددی را می توان شاهد بودکه نقششان بروی سنگها حکاکی شده است و نشان از این دارد که روزگاری این مکان در کف دریا قرار داشته

در ساعت 5:45 دقیقه گروه به کمپ دو در ارتفاع 1700 متری رسید در آنجا به چند نفر از کوهنوردان ایلامی که از شب گذشته چادر زده بودند پیوستیم و ساعت 6 صعود را از کمپ دو ادامه دادیم .

در ساعت 9:45 قله ی کان صیفی رخ خود را بر ما گشود .

( در دامنه شمالی کوه چشمه ای بنام صیفی وجود دارد و بواسطه این چشمه این قله نام کان صیفی بخود گرفته است)

ساعت 10 کوهنوردان با نشاط و شوق قدم بر قلۀ کان صیفی گذاشتند . یک ساعت بر روی قله کافی بود تا کائنات تمام انرژی ها را به ما هدیه دهد .

ساعت 11 فرود را آغاز کردیم درنهایت ساعت 17 در روستای گنجه با مینی بوس های که ما را آورده بودند به ایلام برگشتیم .

 

افراد شرکت کننده:

حاجیه دلجوان قادری - زهرا لواسانی - زهرا خلیلی - منصور بهادر - ساسان مهدیزاده - حسین مطلب زاده - اکبر ابراهیمی از تیم مخابرات تهران بهمراه 25 نفر از کوهنوردان استان ایلام

سامان حیدری سرقدم

نکات برنامه:

- در طول مسیر هیچ چشمه آب و رودخانه ای موجود نیست.

- بهترین زمان صعود اردیبهشت ماه می باشد.

- مردم ایلام بسیار خونگرم و مهمان نواز می باشند.با هماهنگی با هیئت کوهنوردی ایلام می توان از راهنمایی های آنها بهره برد.

 

مسافت از تهران تا ایلام671 کیلومتر- زمان طی شده با اتوبوس = 11 ساعت

مسافت ایلام تا روستای گنجه (مبدا صعود): 63 کیلومتر – زمان لازم = 1:30

ارتفاع مبداء صعود=1350 متر

ارتفاع قله:2810 متر

زمان طی شده برای صعود از کمپ دو 4 ساعت

زمان طی شده برای فرود 3 ساعت (با احتساب نیم ساعت برای صرف ناهار)

 

مسیر رفت به قله زمان 4:44:24 مسافت طی شده 8.55 کیلومتر میزان کالری مصرفی 3385

********************************


ارتفاع نقطه شروع برنامه 1145 و قله 2811 و دمای پیرامون بدن 22 و 11 درجه سانتی گراد

********************************


مسیر رفت

********************************


میانگین و بیشترین سرعت در طول مسیر با میانگین و بیشترین ضربان قلب در طول مسیر

********************************


مسیربرگشت

********************************


مسیر برگشت از قله زمان 3:40 مسافت طی شده 8.85 کیلومتر میزان کالری مصرفی 1663موقعیت جغرافیایی استان ایلام :

استان ایلام از طرف جنوب با خوزستان و از مشرق با لرستان و قسمتی از خوزستان ، از شمال با کرمانشاه و از مغرب با کشورعراق همسایه است .

توپوگرافی :

استان ایلام به دو ناحیه ی جغرافیایی تقسیم می شود ، مناطق مرتفع در شمال و شرق استان که از رشته کوه زاگرس به شمار می رود و از شمال غربی به جنوب شرقی امتداد دارد

اقلیم : مناطق کوهستانی استان دارای هوای سرد با پوشش گیاهی نسبتاً متراکم و بارندگی مناسب ، مناطق میانه دارای آب و هوای معتدل و مناطق غربی دارای تابستان های گرم و زمستان های معتدل است . پوشش گیاهی استان نیمه متراکم و بیشتر شامل گونه های بلوط ، گیلاس وحشی ( بلالوک ) ، ارجن ، زالزالک و کِیکم است .

استان ایلام دارای 10 شهرستان است : ایلام ، آبدانان ، اِیوان ، بدره ، چَرداوُل ، دره شهر ، سیروان ، دهلران ، ملکشاهی و مهران .

سوغات محلی :

1- روغن حیوانی و کره محلی با طعم بسیار لذیذ

2- عسل کوهی و ناب مناطق سورِگه و شَلَم ( تیرطاف ، مانشت ، کانی کل )

3- کشک ، کنجد و گردو

4- ترخینه ، که می توان آن را نوعی سوپ محلی دانست و با استفاده از گندم ، ماست ، ادویه و سبزیجات پخته می شود .

5- سقز محلی ( شیره درخت بنه که به وفود در کوه های استان وجود دارد )

6-شیرینی بژی برساق

7-شیرینی کله کنجی

8- حلوی بگل ( ترکیبی از پودر کشک و خرما )

مهم ترین جاذبه های گردشگری شهرستان ایلام :

1- کاخ والی ( خیابان پاسداران ، جنب اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری )

2- کاخ فلاحتی ( خیابان آیت اله حیدری ، داخل محوطه اداری سازمان جهاد کشاورزی )

3- سنگ نوشته قوچعلی ( حاشیه ی شمال شرقی شهر ایلام )

4- تنگ ارغوان ( 3 کیلومتری شمال شرقی شهر ایلام )

5- دهستان زیبای میش خاص ( 23 کیلومتری شرق شهر ایلام )

6- تنگ دالاهو ( 25 کیلومتری شمال شهرستان ایلام )

7- تفرج گاه تجریان ( 20 کیلومتری شمال شهرستان ایلام )

8- کوه قلاقیران ( 5 کیلومتری غرب شهر ایلام )

9- مسجد جامع شهر ایلام ( واقع در خیابان پاسداران )

10- امامزاده حاجی بختیار ( بخش چوار )

11- تپه فلا ( بخش چوار )

12- پارک تفریحی چغا سبز ( میدان امام حسین ع )

 

 

 


اینجا میدان مادر در ایلام است .


نمای کوه قلاقیران در جاده ی مهدی آباد


مهدی آباد شهر کباب دودی


شروع صعود از روستای گنجه به سمت کمپ یک


جشن تولد بانوی کوهنورد ایلامی در کمپ


آش ترخینه دست پخت کوه بانوی هنرمند ایلامی


صبح روز جمعه 19 آذر ماه 1395 در مسیر صعود


ساعت 9:45 دقیقه نزدیک قله


نمایی از قله ی کان صیفی


گامهایتان در رکاب کوه و دشت استوار باد .


 بسمه تعالی
گزارش برنامه صعودبه قله فیل زمین پنچشنبه 16/10/95
به ارتفاع 3350 متر


فیل زمین نام قله ای بر روی خط الرأس البرز مرکزی است که حد فاصل گردنه ماشین رو (قوچ خانه) و مجموعه قلل سیاه غارها قرار گرفته است. شمال این قله به دشت لار ( منطقه کمردشت ) و جنوب آن به منطقه لواسان بزرگ می رسد.
این قله ،به دلیل قرار گرفتن در موقعیتی خاص ، مکانی‌ست برای رویت مجموعه قلل البرز از دماوند : گل زرد ، دوبرار ،زرینه کوه (درشرق)
مهرچال ، سرکچال و خلنوها(درغرب)
خط الرأس چپکرو، دوخواهران ، آسمان کوه(درشمال)
قلل قوچ ، سه پا ، آراکوه و توچال(در جنوب )
از دیگر مناظر زیبائی که می توان از روی این قله مشاهده کرد ، پهنه وسیع و پربرف (این فصل) دشت لار و دیواره های عظیم جنوبی قله پاکبود یا (کوه کبود)میباشد و همچنین رخ غربی و پربرف دماوند که از ریشه و از این نقطه کاملاً هویداست .
مختصات :
مبدأ صعود 2136 متر 35 درجه و 51دقیقه و 12/1ثانیه شمالی
51درجه و 49دقیقه و 25/2ثانیه شرقی

شرح صعود
طبق برنامه ساعت 5:30 به اتفاق همنوردان محترم با یکدستگاه مینی بوس از شادمان به سمت لواسان بزرگ حرکت کردیم . 2 تن ازهمنوردان دراتوبان همت به جمع ما پیوستند وجهت نمازصبح نرسیده به لواسان برزگ 10دقیقه توقف داشتیم
برای رسیدن به نیکنام ده باید به اوایل جاده هراز (جاجرود)سفر کرد سپس با ورود به جاده سدلتیان به طرف نیک‌نام ده ادامه مسیردادتابه این روستای ییلاقی و زیبا و کوهستانی رسید.
ساعت 7:30 با تیم 16 نفره استارت کارزده شد و ازآنجایی که چند پاکوب برای رسیدن به یال صعود وجود دارد, می بایستی بادرنظرگرفتن فصل و مناسب بودن میزان آب رودخانه یکی از آن مسیرهارا انتخاب میکردیم ,

درانتهای دره بعداز یک ساعت ونیم کوهپیمایی جهت صرف صبحانه به مدت 30دقیقه توقف داشتیم و درساعت 9:38 دقیقه از یالی که شیب نسبتا زیادی داشت به سمت قله ادامه مسیردادیم , درانتهای یال باصخره هایی مواجه شدیم که دوستان با سعه ی صدر عبور کردند که البته می بایستی به یال فرعی دیگری که انتهای جنوبی آن به قله ای فرعی به نام (نارده) ودرنهایت به لواسان بزرگ جهت شمالی آن به قله فیل زمین منتهی میشد میرسیدیم لازم بذکراست که جز گروه ما هیچ کس در منطقه دیده نشد به همین دلیل نیازبه برف کوبی چندتن از همنوردان جهت ادامه مسیرداشتیم و در 50متری قله فرعی و در ابتدای خط الرأس بانقابهای برفی که وجود داشت پیشنهاد داده شد که از پایین صخره ها مسیریابی شود اما بعلت وجود دهلیز بهمن گیر درسمت راست , درساعت 13 باتوجه به برف زیاد و ضیق وقت و تاریکی زودرس گروه تصمیم به بازگشت گرفت و ساعت 15:30همنوردان گرامی به روستای لواسان بزرگ رسیدند و پس از اقامه نماز ظهرو عصر در امامزاده ی روستا , توسط اهالی محترم جهت اموات نذورات توزیع میشد جای همه دوستان خالی با آش رشته از عزیزان پذیرایی شد سپس درساعت 16:30به سمت تهران حرکت کردیم و ساعت 18:40بارسیدن به شادمان برنامه به لطف خداوند و همکاری یکایک عزیزان و به سرقدمی آقای ابراهیمی و عقب داری آقای کازرونی به اتمام رسید.
اعضای شرکت کننده دربرنامه
خانم ها : لواسانی , هوشیار , سلطان محسنی , طالب
آقایان : ابراهیمی, کازرونی, محمدرضا غلامی , سپهر , طباطبایی , کجویی
مهمانان گرامی آقایان : فرساد , طلوع , قنبری , کریمی , اصلانی , شادمهر

سرقدم : آقای وحید ابراهیمی

عقب دار : آقای سید فریدکازرونی

سرپرست برنامه و تنظیم گزارش : طالب 

 


 

بسمه تعالی

 

گزارش برنامه صعود به قله سیاه سنگ 3550 متر( برنامه پایانی سال 1395 گروه)

 

روز پنجشنبه 19 اسفند 1395 در یک روز زمستانی ابری و زیبا طبق قرار قبلی ساعت 5 صبح ، 13 نفر از همنوردان در ساختمان اداره تربیت بدنی شرکت مخابرات استان تهران (شادمان)حاضر شدند آقای راننده 10 دقیقه قبل از ساعت در محل حضور داشت و با شنیدن صدای اذان راس ساعت 5 ، فریضه نماز صبح در اتاق نگهبانی انجام ، و در ساعت 5:20 حرکت کردیم،آقایان ابراهیمی و باقرشاهی در مسیر ، ابتدای خیابان کوهسار سوار شدند که یک نانوایی بربری آنجا بود که برخی از همنوردان نان بربری داغ برای صبحانه تهیه و ادامه مسیر تا روستای سنگان با ارتفاع 2060 داشتیم. در روستا پس از بستن گتر و آماده شدن راس ساعت 6:30 پس از گرفتن یک عکس یادگاری توسط راننده مینی بوس ، حرکت خود را آغاز نمودیم، آقای وحید ابراهیمی سرپرست و سرقدم و آقای بهادر که از قویترین های گروه هست بعنوان عقب دار گروه تعیین شد. یک دکل برق، که در آن لحظه بالاترین نقطه ای بود که دیده میشد ، آقای وحید ابراهیمی اعلام نمود که آنجا یک سوم از مسیر 16 کیلومتری است که باید تا قله طی کنیم، که مسیری با شیب متوسط بود، با توجه به بارندگیهای چند روز اخیر ، پس از 15 دقیقه کوهپیمایی ،مسیر پوشیده از برف را طی میکردیم و از زیباییهای مسیر لذت میبردیم تقریبا" در تمام مسیر ، قله های زیبای پهنه سار به ارتفاع 3375 متر و چشمه شاهی به ارتفاع 3270 متر در مقابل دیدگان ما بود، ساعت 8 انوار زیبای خورشید خانم تابیدن گرفت که تابش آفتاب بر بلور های یخی و برف مانند ستاره های درخشان روی زمین ، منظره زیبایی را پیش چشمان همنوردان ایجاد کرده بود. لحظاتی درنگ و عکاسی و گندم و شادونه و نخود برشته ای که آقای سپهر ..

 

حدود ساعت 9 پس از طی 6.3 کیلومتر به پای آن دکل که از ابتدای مسیر رصد کرده بودیم به ارتفاع 2750 متر رسیدیم و بنای خوردن صبحانه را نهادیم که حالا وزش باد را بخوبی احساس میکردیم.

 

کل مسیر تا قله دکل هایی نصب شده بود.

 

آقای فرساد طبق معمول با شیر داغ از همنوردان پذیرایی کرد و آقای بهادر که عسل و مربای زردآلو که برشهای خیلی زیبایی داشت که علاوه بر خوشمزه بودن چشمها را نیز نوازش میداد، و خامه و کره و .. که برای همه لقمه میگرفت ، و یک حلوای خوشمزه بوشهری که همنورد دیگری از دوستان آقای سپهر و ..

 

لحظات خوردن صبحانه همراه با داستانهای شیرینی که آقای نجفی همنورد عزیزمان از مراحل خانه تکانی و .. تعریف میکرد تا 9:45 ادامه یافت و در آنجا آقای احمد نجفی که سرماخوردگی داشت و آقای حسن کریمی که کفشش تقریبا" خیس شده بود از ماجدا شدند و به سمت پایین حرکت کردند.

 

حالا حجم برف خیلی زیادتر بود و حرکت را کندتر میکرد ، یک روباه بسیار زیبا در مسیر دیدیم که تقریبا" کار راهنما را برای ما انجام میداد بعضی جاها حجم برف خیلی زیاد بود و با توجه به اینکه دمای هوا خیلی پایین نبود و هیچ کسی غیر از گروه ما در مسیر نبودند، گاهی تا قسمتهایی از ران پا در برف فرو میرفتیم ، که قرار شد برای جلوگیری از خستگی سرقدم ، برف کوبی به نوبت انجام پذیرد که چند نفر از همنوردان به ترتیب ..

 

یک ساعت دیگر ادامه دادیم که یکی از همنوردان اعلام نمود که دیگر نمیتواند صعود کند و میخواهد آنجا بماند که با توجه به اینکه دیگر هوا ابری و سردتر شده بود قرار شد دو نفر دیگر از دوستان و همنوردان کنار آقای سپهر بمانند، حالا با 8 نفر باقیمانده ادامه مسیر دادیم بارش برف شروع شد و مه همه جا را فرا میگرفت،

 

قله های واقع بر خط الراس توچال ، قله های زیبای شاه نشین به ارتفاع 3857 متر و بازارک به ارتفاع 3775 متر و رندان به ارتفاع 3050 متر و قله های سه گانه تالون به ارتفاع 3300 متر و پهنه ساربه ارتفاع 3375 متر و چشمه شاهی به ارتفاع 3270 متر و سیاه سنگ به ارتفاع 3550 متر را مقابل خود میدیدیم .

 

بارش برف و وجود ابرهای تیره و انبوه و مه ، نشان از ادامه بارش داشت و از طرفی نگران دوستان و همنوردانی بودیم که از ماجدا شده و منتظر برگشت ما بودند ، ساعت 12 ، پس از طی حدود 10 کیلومتر مسافت به ارتفاع حدود 3000 متر رسیدیم که با توجه به بارش برف و وجود مه دیگر ادامه مسیر و قله ها بخوبی دیده نمیشدند ، 6 کیلومتر دیگر مسیر و حدود 2 ساعت دیگر برای صعود به وقت نیاز داشتیم ، که حداقل 3 یا 4 ساعت دیگر به همنوردانی که در پایین تر نشسته بودند می رسیدیم ، اگر می رسیدیم.( درمجموع مسیر طی شده در رفت و برگشت حدود 20 کیلومتربوده است)

 

بنابراین تصمیم گرفتیم ، از ادامه مسیر صرفنظر کرده و با گرفتن عکسهای یادگاری ، شروع به فرود کردیم و به سه نفر همنورد رسیدیم ، عکس دسته جمعی با هم گرفتیم و در میان بارش برف ، ادامه دادیم ،ساعت 14:30 دقیقه دقایقی برای صرف ناهار و چای گل سرخ آقای فرساد توقف داشتیم و سپس در ساعت 15:45 به مینی بوس رسیدیم و آقای راننده برامون آب آورده بود برای شستشوی کفش ها و بعداز دقایقی مینی بوس به سمت شادمان حرکت کرد و در ساعت 17 به شادمان رسیدیم و پایان آخرین برنامه کوهنوردی گروه هم سر رسید.

 

همه از این برنامه سراسر زیبا و به یاد ماندنی لذت بردیم و با آرزوی اجرای برنامه های جدید در سال نو یکدیگر را به خدا سپردیم.

 

جای همه دوستان و همنوردان که در جمع ما نبودند خالی..

 

نفرات شرکت کننده:

 

خانمها: زهرا لواسانی، زهراخلیلی، زیبامعینی

 

آقایان: وحید ابراهیمی، احمد نجفی، منصور بهادر، حسن توکلی، علی باقر شاهی، محمود سپهر، علی فرساد، حسن کریمی، و دونفر از همراهان آقای سپهر

 

گروه سرپرستی: وحید ابراهیمی، زهرا لواسانی

 

سرقدم: وحید ابراهیمی

 

عقب دار: منصور بهادر

 

گزارش نویس : زهرا لواسانی

 

حاضرین در سایت

ما 27 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

| + - | RTL - LTR