نمایش از 29 فروردين 1394 بازدید: 10250
پرینت

برنامه های اجرا شده آرشیو 1393

برنامه های اجرا شده

باسمه تعالی

گزارش برنامه صعود به قله شاه معلم ماسوله استان گیلان

چهارشنبه 06/خرداد/94 لغایت جمعه 08/خرداد/94

عرض سلام و ادب و احترام

در ایام مبارک ماه شعبان و به منظور صعود به قله شاه معلم٬ روز چهارشنبه مورخ 06/خرداد/94٬ - 28 نفر از همنوردان گروه کوهنوردی بوسیله یک دستگاه اتوبوس ساعت 5 صبح از مجتمع مخابراتی شهید یگانه و از مسیر اتوبان کرج٬ قزوین و رشت عازم استان گیلان شدیم. توقف کوتاهی در مجتمع رفاهی آفتاب٬  جهت صرف صبحانه داشتیم. در ساعت  10بازدید از موزه خانه های روستائی گیلان انجام شد و قلعه رودخان در 22 کیلومتری جنوب غربی فومن که دسترسی به آن در یک محیط سرسبز و با صفای جنگلی و با حدود 1000 پله امکانپذیراست٬ مکان بعدی بازدید همنوردان بود که تا ساعت 15:30 بطول انجامید. به کمک آقای فرید مینا فر راهنمای محلی برنامه٬ اردوگاه آموزش و پرورش شهرستان فومن با امکانات رفاهی و تفریحی و ورزشی٬ برای اقامت شبانه هماهنگی شده بود که جادارد از آقای حاجتی مسئول اردوگاه و میهمان نوازی ایشان نیز تشکر نمایم. والیبال و شرکت در برنامه ی موسیقی سنتی میهمانان اردوگاه که از منطقه ی جنوب کشور در آنجا حضور داشتند ساعات خوشی را برای همنوردان فراهم نمود.

               

       

      

      

روز پنج شنبه مورخ 07/خرداد/94بعد از استراحت کافی همنوردان٬ ساعت 4 بامداد بیدارباش و بعداز ادای فریضه صبح ساعت 4:30 به وسیله 2 دستگاه مینی بوس حرکت به سمت روستای تاریخی ماسوله آغاز شد. مسیر صعود٬ مسیر دولیچال در نظر گرفته شده بود٬ لذا قسمتی از جاده خاکی ماسوله به خلخال تا چشمه دولیچال در ارتفاع 1000 متری از سطح دریا٬ با مینی بوس طی گردید. محیط سرسبز و با صفای دولیچال٬ اشتهای همگان را برای صرف صبحانه برمی انگیخت.

     

     

    

     

      

چون بعد از چشمه دولیچال تا قله چشمه ای وجود ندارد لذا بعد از صرف صبحانه از چشمه موجود٬ آب٬ به اندازه کافی برداشتیم. 4 ساعت٬ صعود مسیر 3/5 کیلومتری دولیچال تا قله طول کشید٬ بطوریکه ساعت 11:10 موفق به فتح قله شاه معلم شدیم. مزید اطلاع ٬ در مسیر صعود به قله٬ ساعت 9 از گردنه و ساعت 10 از پاگرد عبور کردیم.

    

     

      

      

      

حدود 20 دقیقه توقف در قله٬ در حالیکه باد به شدت می وزید عکسهای یادگاری گرفته و بعد از تجدید قوا مسیر 6/5 کیلومتری خارند٬ برای فرود انتخاب شد و در ساعت 15:30 از خارند٬ سواره به روستای ماسوله برگشتیم.

نماز ظهر وعصر در جوار مرقد عون بن محمد بن علی (ع) ماسوله٬ ادا و تا ساعت نوزده گشت زنی و بازدید از محله ها و بازار سنتی ماسوله انجام و سپس حرکت به سمت تهران.

در مسیر بازگشت به تهران٬ فقط مدت زمان کوتاهی برای خرید در رودبار و صرف شام در رستوران توقف داشتیم و نهایتا در ساعت 1:30 بامداد روز جمعه٬ جلوی مجتمع مخابراتی شهید یگانه به امید اجرای برنامه دیگر٬ از یکدیگر خداحافظی کردیم.

این برنامه حاصل تلاش اداره تربیت بدنی و تفریحات سالم شرکت مخابرات استان تهران٬ آقای نجفی و آقای امیری و حضور همنوردان عزیز و واحد نقلیه بود که جای تشکر و قدردانی دارد.

شرکت کنندگان در برنامه:

  • خانمها ترابی٬ دلجوان٬ محسنی٬ لواسانی (4 نفر)

  • آقایان اشکیانی٬ امیری٬ باقرشاهی٬ بختیاریان٬ بهادر٬ توکلی٬ عبدالله جعفری٬ حیدریان٬ خیام زاده٬ خیری٬ سپهر٬ عبدالهی٬ عبدلی٬ علیمحمدی٬ قادر٬ فیض اله کمالی٬ حمزه محمدی٬ مرحمتی٬ مطلب زاده٬ نجفی آذر٬ نورزاد٬ نوروزی (22 نفر)

  • میهمانان برنامه خانم جعفری (همسر آقای جعفری) و آقای امیر نوائی لواسانی (همکار ارتباطات سیار)

سرقدم گروه آقای نجفی آذر

عقبدار گروه آقای باقرشاهی

راهنمای محلی آقای فرید مینافر

گزارش تصویری برنامه آقایان حمیدرضا علیمحمدی و حمزه محمدی

سرپرستان برنامه آقایان محمودرضاسپهر و محمد پورامینی                                                  

                                                                                                          ومن الله التوفیق

                                                   خدا نگهدار

 


به نام خدا


زندگی جنبش جاری شدن است

از تماشاگه آغاز حیات تا به جایی که خدا میداند...


همنوردانمان آقایان فرید کازرونی ، کامبیز نیک منش ، محمد رضا حجازی فر و علیرضا جزایری در تاریخ 12 و 13 خرداد 94 موفق به صعود قله ی 5671 متری دماوند از جبهه جنوبی گردیدند. این افتخار را به آنان تبریک می گوئیم .
 گام هایتان در رکاب کوه و صخره استوار باد ...


 


 

به نام خدا

 

گزارش برنامه کوهپیمایی مسیر نئور به سوباتان

 

20/خرداد/94 الی 22/خرداد/94

 

 

معرفی :

ییلاق سوباتان یکی از زیبا ترین مناطق ییلاقی کشور است که در 20 کیلومتری ضلع غربی شهر لیسار از توابع شهرستان تالش دراستان سرسبز گیلان واقع شده است که از شرق به جنگلهای انبوه تالش ، از غرب به ییلاقات اردبیل و دریاچه زیبای نئور ، از شمال به رود خانه خروشان لیسار و ییلاقات خطبه سرا و از جنوب به مناطق ییلاقی آسبومار جوکندان متصل است .

 


این شهرک زیبای ییلاقی محل سکونت صدها خانوار لیساری است که بیشتر در فصول بهار و تابستان و بخشی از پائیز ، در آن مسکن می گزینند .

 

شهر لیسار مرکز بخش کرگانرود تالش در فاصله 20 کیلومتری شمال شهر تالش قرار گرفته و سوباتان ییلاق لیساریهاست . برای عزیمت به سوباتان 4 مسیر وجود دارد که مشخصات و فاصله هر یک از آنها بشرح زیر است :

 

 الف = لیسار به سوباتان = فاصله لیسار تا ییلاق سوباتان از طریق راه قدیمی حدود 20 کیلومتر است . این را مالرو بوده و مسیر راه کلاً جنگلی است در بعضی نقاط شیبهای تند و نفس گیری دارد و طی این مسیر حدود 10 ساعت طول می کشد . این مسیر به دلیل سخت بودن به افراد عادی و غیر حرفه ای پیشنهاد نمی شود . داشتن غذای مناسب و آب برای حدود 10 ساعت پیاده روی در این مسیر الزامی است و به دلیل متروکه شدن این مسیر داشتن راهنمای محلی ماهر الزامی است .

ب = تالش به سوباتان = این مسیر به فاصله 43 کیلومتر بوده و ماشین رو است . البته ماشینهای سواری به سختی می توانند در این جاده تردد کنند و اکثر مسافرین با ماشینهای کمک دار و وانت نیسان این جاده را طی می کنند .  مسیر تالش تا سه راهی کیش دیبی و تا نزدیکی روستای رزه حدود 15 کیلومتر آسفالت بوده و بقیه راه خاکی می باشد .

 

ج = تالش - آق اولر - سوباتان = فاصله تالش تا منطقه تاریخی آق اولر حدود 35 کیلومتر جاده آسفالته است و از آق اولر تا سوباتان حدود 12 کیلومتر جاده خاکی دارد که البته ماشینهای کمک دار و شاسی بلند می تواند این مسیر را طی کند . دشت شقایق " لوراهونی " در این مسیر قرار دارد .

 

د = اردبیل - دریاچه نئور - سوباتان = در فاصله 35 کیلومتری جاده اردبیل بطرف خلخال روستایی بنام بودآلالو وجود دارد که سه راهی دریاچه نئور است .  از این سه راهی بطرف شرق تا روستای عباس آباد 10 کیلومتر و از آنجا تا ساحل دریاچه نئور حدود 8 کیلومتر جاده آسفالته وجود دارد فاصله دریاچه نئور تا ییلاق سوباتان نیز حدود 18 کیلومتر جاده خاکی ماشین رو است . البته کوهنوردان این مسیر را طی 25 کیلومتر بدلیل جاذبه های طبیعی خاص پیاده طی میکنند .

 

 

 

گزارش برنامه :  

گروه کوهنوردی تربیت بدنی شرکت مخابرات استان تهران طبق برنامه مصوب برنامه کوهپیمایی مسیر نئور به سوباتان را در تاریخ 20 خرداد94 الی 22 خرداد 94 به شرح زیر اجرا نمود :

 

پس از برنامه ریزی و هماهنگی های اولیه ثبت نام از نفرات شرکت کننده صورت گرفته  ،  سه شنبه ساعت 12 شب از محل ساختمان شادمان کلیه نفرات بوسیله یک دستگاه اتوبوس به سمت اردبیل حرکت نمودیم . ساعت 8 صبح به روستای بودآلالو در 35 کیلومتری اردبیل رسیده و پس از ملحق شدن راهنمای محلی به سمت دریاچه نئور حرکت نموده و صبحانه در این محل صرف گردید . کلیه وسایل اضافی و کوله پشتی همنوردان بوسیله یک دستگاه وانت نیسان به سمت سوباتان فرستاده شد و گروه ساعت 10 صبح حرکت به سمت سوباتان را آغاز نمود . پس دور زدن دریاچه نئور و گذشتن از کنار قله 3198 متری بغروداغ نهار و نماز را کنار چشمه ای بسیار زیبا صرف نموده و پس از عبور از دشتهای بسیار زیبای شقایق و گذر از کنار سیاه چادر های عشایر پس از 5 ساعت کوهپیمایی  به آبشار زیبای ورازان رسیده و پس از 4 ساعت دیگر در ساعت 19 به روستای ییلاقی و زیبای سوباتان میرسیم ، شب مانی و صرف شام در کلبه های روستای سوباتان که فاقد برق و گاز و تلفن میباشد خستگی سفر را از تن بیرون میکند .


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

صبح پنجشنبه پس از صرف صبحانه به بازدید از روستا سپری گردید و تجربه زندگی یک روزه در روستا در کنار خانواده روستایی بسیار زیبا مینمود . ساعت 15 پس از صرف نهار بوسیله 3 دستگاه نیسان مسیر 47 کیلومتری سوباتان به تالش را طی نموده و ساعت 17 به تالش میرسیم و پس از خداحافظی از میزبان خود آقای حاج ذکی در ادامه برنامه از آبشار ویسادار در 15 کیلومتری پره سر بازدید کرده و شام را در رستوران شاطر عباس پره سر صرف کرده و ساعت 10 شب به سمت تهران حرکت مینماییم و در نهایت در ساعت 30/4 دقیقه بامداد در محل ساختمان شادمان از همدیگر خداحافظی مینماییم .

 

 

 

نفرات شرکت کننده در برنامه :

بانوان : لواسانی – سلطان محسنی – هوشیار – طالب – منافی – دلجوان – معززی – امیری – فرهادی – معززی – ترابی – خلیلی

 

آقایان : باقری – تورانی – عبدالهی – مطلب زاده – صالحی – امیرجان -  کازرونی – فدوی – حاج ابراهیمی- حیدری – جلالی – بهادر – هاتفیان – مقدم – حمزه محمدی – پور امینی – مهدی زاده – بیدار – علی محمدی -  محمد محسنی – قیاسوند –
آزاد –  بهاری - جان بزرگی -  امیری

 

 

در پایان از کلیه نفرات شرکت کننده در این برنامه و تمام کسانی که مارا در اجرای این برنامه یاری نمودند تشکر مینماییم .

 

 

سرپرست برنامه         

 

حسین امیری          

 

 


 

به نام خدای خوبی ها

 

گزارش صعود به قله جانستون

گروه کوهنوردی تربیت بدنی شرکت مخابرات استان تهران طبق برنامه مصوب کوهپیمایی صعود به قله جانستون را در یک صبح دل انگیز در ساعت 4 صبح دوم مرداد ماه 94 باحضور 32 نفر از همنوردان عزیز که با برنامه ریزی و هماهنگ های اولیه از محل شادمان  پس از انجام فریضه نماز در ساعت 4:26 شروع گردید

حرکت خود را با اتوبوس بنز به رانندگی آقای  روح الله مشهدی لو  در ساعت 4:50  از شادمان شروع و پس از طی مسیر از اتوبان بابایی ، لواسان ، فشم و زایگان  در ساعت 7:10 به  روستای آبنیک رسیده ،

از اتوبوس پیاده شده وبا قبول زحمت دو عزیز به نام های آقای ابراهیمی به عنوان سر قدم و آقای کازرونی به عنوان  عقب دار از مسیر خیابان جانستون به سمت قله از روستا  خارج شده و از کنار روخانه عبور کرده و در ساعت 8:35 به اولین چشمه رسیدیم

و در نزدیکی چشمه دوم قبل از غار بیوک از روخانه گذر کرده و در ساعت 8:50 به دشت جانستون رسیدیم که پس از صرف صبحانه در ساعت 9:25 با عبور از دشت زیبا و پر از پوشش های گباهی متنوع با انتخاب مسیر زمستانی به طرف یال حرکت کرده  ، استراحت اول  در ساعت  10:15 در ارتفاع 3000 متری و استراحت دوم را در ساعت 11:05 در ارتفاع 3270 متری داشته که متاسفانه در این مرحله به تشخیص آقای نجفی سه نفراز همنوردان بعلت ضعف جسمانی  از صعود بازماندند و نهایتا" در ساعت 14:30گروه با تعداد 29 نفر موفق به صعود شده و ساعت 14:45 فرود خود را از قله شروع کرده و ساعت 16 نزدیک دشت جانستون افراد گروه نهار خود را میل نموده  و نماز را در کنار رودخانه اقامه کردن و نهایتا" ساعت 20:10 به پای اتوبوس رسیدیم و ساعت 20:45حرکت بازگشت خود را بطرف تهران آغاز کرده که بعلت ترافیک بالا در ساعتی 1:15 بامداد شنبه  به شادمان به سلامتی رسیدیم


 
اسامی نفرات صعود کننده

خانمها :

1-   زهرا خلیلی 2-  اکرم علیخانی 3-  نرگس هوشیار 4-  نرگس فرهادی 5- مرضیه سقایی 6- زهرا لواسانی


آقایان :

7-   وحیدابراهیمی 8- محمد پورامینی 9- محمود رضا سپهر 10- منصور بهادر 11- حسن حسین پور 12- امجد الدین اشکیانی

13- محمد عبداللهی 14-  محمد رضا غلامی 15- عبدالله جعفری 16- فخرالدین قادر 17- داوود دیدار 18- رضا جلالی 19- رضا خیری 20-  بهزاد تورانی 21-  فرید کازرونی 22- اکبر ابراهیمی 23- غلامحسین حیدریان 24- سعید نورزاد 25- امین الله دیوسالار

26- علیر ضا وزیری 27 - اسماعیل حبیبی  28- جمشید خیام زاده  29- ایمان مرحمتی

راهنما و سرقدم :  آقای وحید ابراهیمی

عقب دار :  آقای فرید کازرونی

امداد گر : آقای احمد نجفی

عکاس : آقایان جلالی و پور امینی

 

با تشکر از کلیه نفرات شرکت کننده دربرنامه

سرپرستان برنامه : آقایان : ایمان مرحمتی و جمشید خیام زاده


 


 

بسمه تعالی

گزارش برنامه صعود به قله 4153 متری کلون بستک واقع در البرز مرکزی

تنظیم گزارش : حسن صالحی

 


راس ساعت 4 بامداد روز پنجشنبه 15/5/94 حرکت از شادمان به همراه 18 نفر از همنوردان آغاز گردید. توضیح اینکه 6 نفر از کوهنوردان در تهران پارس به دیگر همنوردان ملحق گردیدند. مسیر خیابان استخر به طرف گردنه قوچک ادامه پیدا کرد. برای ادای فریضه نماز صبح بعد از گذشتن از شهرهای اوشان- فشم به میگون رسیده و بعد از بجای آوردن نماز، ادامه مسیر داده و وارد شهرستان شمشک شدیم و از طریق گردنه پرشیب و پرپیچ و خم شمشک به دیزین که سرتاسر زمستان از ریزش بهمن های هولناک کلون بستک در امان نیست خود را به گردنه 3350متری دیزین که یکی از بلندترین گردنه های ایران می باشد رساندیم.

 


ساعت 6:50صبح حرکت از گردنه دیزین با استارت نسبتا تندی آغاز شد که این امر در شروع کار برای هم هواشدن ، کاری نامناسب و دشوار بود. ساعت 7:30 صبح بعد از گذشتن از ماهواره مخابراتی برای استراحت ایستادیم. سپس حرکت آغاز گردید یال منتهی به قله ، کم کم شیب می گرفت. در این زمان یکی از کوهنوردان دچار مشکل سرگیجه گردید با صلاحدید فنی از صعود وی ممانعت به عمل آمد و به پایین برگشت. سپس به طرف بالا در شیب تند ادامه مسیر داده و بعداز تلاقی یال اصلی کلون بستک از جبهه دربند سر با یال جبهه دیزین ازسمت چپ به دره سرد پِی کَمَر که در زمستان به جهت بادهای سرد و سوزناک برای تمرین هیمالیا نوردان استفاده می شود ،واردشدیم. در ساعت 9:30صبح در ارتفاع 4030 متری برای صرف صبحانه در زیر مخروط قله توقف نمودیم. پس از تجدید قوا و صرف صبحانه در ساعت 10:30حرکت در شیبی تند و صخره ای ، همراه با شن اسکی رو به بالا حرکت نموده و پس از دور زدن قله سبزرنگ کوچک کلون بستک  ساعت 11 صبح پا بر روی قله نهادیم.

مناظر از بالا زیبا بود در شمال ، خط الراس کمانکوه – سرماهو – یخچال – کَهنُو – آزادکوه – وَرِوَشت – سوتک بزرگ – قلل سُرخاب – پالان گَردَن – قلل نرگسها – اَلَرگِنو – و در شرق ، خط الراس عظیم کلون بستک به سرکچال 1و2و3 (به ارتفاع 4210متر) از طریق گردنه وَرزا ( گاو نر بزرگ ) به قلل 4325متری برج – خُلِنو کوچک - تیغه های ژاندارک و خُلِنو بزرگ به ارتفاع 4375 متر مشاهده گردید. همچنین قلل سرسخت -بندِ دال کولی و هَرزه کوه ها و خِرسچال به ارتفاع 4250 متر دیده شد و در سمت غرب و شمال غرب به ترتیب قلل ناز و کَهار (4050متر و 4108متر) – قلل هفت خوانی(که بلندترین آن قله وَنتار 3950متر میباشد.) و قلل سرافراز منطقه تخت سلیمان و علم کوه (4850متر) از دور دست ها بر ما سلام می کرد. در سمت جنوب ، قله پرآوازه توچال (3965 متر ) – شاه نشین و در کمی جلوتر خط الراس پیرزن کلوم – مهرچال (3925 متر) – هَم هِن (3650متر) و قله صخره ای آبَک مِیگون(3610 متر) دیده شد.

بعد از یک ساعت و ربع هم هوایی و توقف بر روی قله همراه با تنفس های عمیق به پایین بازگشته و بعداز سوار شدن به وسیله نقلیه از گردنه دیزین در کنار رودخانه توقف کردیم و بعد از ادای نماز و صرف ناهاری مختصر در ساعت 15:45 حرکت به سمت تهران آغاز شد و نهایتا در ساعت 19 همگی به یاری ایزد منان سالم به مجتمع ورزشی شادمان رسیدیم.

افرادی که در این برنامه شرکت داشتند

بانوان : ترابی – قمری – علیخانی –دلجوان – سلطان محسنی

آقایان : وحید ابراهیمی – صالحی – سپهر – توکلی – جعفری – اشکیانی – حیدریان – عبدالهی – مرحمتی – خیام زاده – تورانی – سید علی ابراهیمی – پورامینی – علی محمدی–کریمی – فرجی – میری (مهمان)-   اسدی (مهمان) – مختاری (مهمان)

 سرپرستان : خانم ترابی و آقای حسن صالحی

 


 

 

 به نام آفریدگار کوهها و دشتها

 

گزارش برنامه صعود به بام ایران قله دماوند جبهه جنوبی

در مورخه 27/مرداد/94  لغایت 29/مرداد/94

 

 

معرفی قله:

قله دماوند به ارتفاع 5671 متر، به عنوان بام ایران و با شهرتی جهانی یکی از منحصر بفرد ترین جاذبه‌های طبیعی ایران به شمار می‌رود. کوه دماوند در ۹۰ کیلومتری شمال شرقی تهران و ۷۵ کیلومتری جنوب غربی شهر آمل در البرز مرکزی و بخش لاریجان قرار دارد و جاده توریستی هراز که تهران را به مازندران متصل می‌سازد از نزدیکی آن عبور می‌کند . در عین حال دماوند به عنوان بلندترین قله مخروطی جهان با کمتر از 3000 نفر صعود کننده خارجی کم‌گذرترین قله مخروطی جهان به‌شمار می‌رود. این در حالی است که از رقیب آن یعنی فوجی یاما در ژاپن با 3776 متر ارتفاع سالانه 300000 گردشگر خارجی بازدید می‌کنند.آخرین فعالیت آتشفشانی دماوند به چند هزار سال پیش برمی‌گردد. اکنون آتشفشان دماوند در مرحلۀ نیمه فعال به سر می‌برد. وجود چشمه‌های گوگردی و آب گرم که در جنوب شرقی کوه قرار دارند و همچنین فوران گازهای گوگردی، نشانه‌هایی از این فعالیت است.نشانه‌های فعالیت‌های آتشفشانی کوه دماوند، در 500 متر انتهایی قلۀ آن و در جبهه جنوبی دیده می‌شود که این محل به تپه گوگردی یا دودکوه معروف است. بزرگترین حفره‌ای که گاز گوگرد از آن خارج می‌شود، در بالای تپه گوگردی و در نزدیکی قله و دهانۀ آتشفشان قرار دارد که بخار گوگرد مانند ستونی بزرگ، از حفره‌ای با فشار زیاد به بیرون رانده می‌شود و تا ارتفاع چند متر به بالا می‌رود. این ستون بخار از دامنه‌های دماوند نیز قابل مشاهده است.

دسترسی به منطقه:
از تهران که در جاده هراز قرار می‌گیرید ابتدا شهرهای بومهن  را رد کرده و پس از بومهن به دوراهی دماوند – فیروزکوه و آمل که رسیدید مسیر مستقیم به سمت آمل را ادامه می‌دهید. پس از پشت سر گذاشتن امام‌زاده هاشم و حدود 20 کیلومتر بعد از پلور ورودی شهر رینه در سمت چپ قرار دارد. از اینجا حدود 5 کیلومتر راه تا رینه دارید برای دسترسی به گوسفند سرا (مسجد صاحب الزمان) هم باید از جاده‌ای که به موازات جاده هراز، رینه را به پلور متصل می‌کند به سمت پلور حرکت کنید و پس از حدود 5 کیلومتر به جاده خاکی می‌رسید که تابلوی زرد با نوشته "منابع طبیعی دماوند" در ورودی آن دیده می‌شود. این جاده خاکی به طول 6-7 کیلومتر به گوسفند سرا می‌رسد که مبدا صعود کوهنوردان از جبهه جنوبی است. از این جاده خاکی ماشین‌های شاسی بلند، مینی بوس، نیسان و یا ون می‌توانند عبور نمایند. از رینه به گوسفند سرا نیسان کرایه‌ای نیز وجود دارد

شرح گزارش برنامه
این برنامه طبق تقویم اجرایی سالیانه گروه میبایست در مورخه 19/مرداد/94 از جبهه غربی انجام شود که به علت نامساعد بودن شرایط جوی و احتمال به خطر افتادن سلامتی همنوردان بتاریخ سه شنبه 27/مرداد/94 لغایت 29/مرداد/94 موکول گردید.

یکسال انتظار بپایان رسید و زمان آن رسیده بود که این همه شور و اشتیاق و همت و اراده در کنار اجرای برنامه های تمرینی وآمادگی به منظور صعود به این قله با صلابت و ارزشمند به نتیجه مطلوب برسد.ویژه گی برنامه امسال با تصمیمی که گرفته شد صعود همزمان از دو جبهه غربی و جنوبی بود که برای اولین بار در تاریخ گروه اتفاق میافتاد که مسولیت و ریسک بالایی را طلب میکرد که با توکل به خدا و همت والای همنوردان میسر گردید.  

 به همین منظور درغروب روز سه شنبه درساعت 18 توسط یکدستگاه اتوبوس از مجتمع مخابراتی شهید یگانه (شادمان ) سمت قرار گاه فدراسیون واقع در شهرستان پلور حرکت میکنیم که در بین راه چند تن از همنوردان نیز به جمع ما ملحق میشوند.

توضیحات لازم در خصوص زمانبندی و نوع اجرای برنامه ولیست نفرات منتخب هر دو جبهه که بر اساس توانایی جسمی تجربه-و تجهیزات و شرایط روحی و روانی و دیگر فاکتورهای لازم جهت یک صعود موفق و مطمین با حداکثر نفرات توسط سرپرست برنامه خدمت همنوردان ارا یه گردید.در ساعت 20:30 به پلور میرسیم و که همنوردان خرید های لازم را انجام میدهند. سپس به قرارگاه میرسیم در ابتدای ورود با استقبال گرم جناب آقای حسین پورکه ازهمکاران بازنشسته مخابرات تهران میباشند و مسئولیت اداره قرارگاه را به عهده دارند مواجهه میشویم که جا دارد از همین طریق از همکاری و مساعدت ایشان کمال تشکر و قدر دانی را داشته باشیم.با تصمیمی که از قبل گرفته شده بود نفرات جبهه غربی به جهت شب مانی در قرارگاه مستقر شدند و نفرات جبهه جنوبی پس از آماده شدن و تعویض لباس توسط دو دستگاه نیسان به رانندگی آقای نیکجو و دوست دیگرشان در ساعت 21 به سمت بارگاه دوم یا  گوسفند سرا حرکت میکنیم.در ساعت 22:10 به محل گوسفند سرا در ارتفاع 3050 متری میرسیم.طبق برنامه تنظیمی و صعود پله ای و مرحله ای جهت سازگاری و
هم هوایی در خوابگاهی با گنجایش 30 نفر جهت شب مانی اسکان می یابیم.پس از صرف شام توصیه های لازم و ساعت حرکت به همکاران داده میشود و همگی مهیای خواب میشوند
.

چهارشنبه مورخه 28/مرداد/94

ساعت 4:15 بیدار باش داده شد وپس از صرف صبحانه ای مختصر بدلیل اینکه کوله هایمان سنگین بود مقداری از وسایلمان را در کیسه های مخصوص تحویل آقای اکبر منصوری داده میشود که ایشان برای حمل هر کیسه با قاطر مبلغ 35000 تومان دریافت  مینمایند بهرحال پس از آماده شدن همنوردان و پوشیدن لباس مناسب.  صحبتهای لازم و نکات ضروری و ایمنی در خصوص نوع حرکت و چگونگی مسیر و معرفی سر قدم وعقب دار جناب آقای نورزاد از تیم سرپرستی. در ساعت 5:20 حرکت به سمت قله آغاز میگردد.در شروع حرکت شمارش داده میشود و گروه در تاریکی شب در یک ستون و با نظمی مثال زدنی با نور چراغ پیشانیهایشان به حرکت ادامه میدهند.در بین راه با استراحتهای به موقع و هدایت و سر قدمی سرپرست با گذشتن از شیب های مختلف مسیر در ساعت 10:10 بعد از 4:50 دقیفه به بارگاه سوم در ارتفاع 4200 متری میرسیم.پس از استراحت و خوردن ناهار در ساعت 16:10 جهت شکستن فشار و هم هوایی تا ارتفاع 4550 متری صعود میکنیم و با ماندگاری در محل وبحث و گفتگو نکات آموزشی  در مورد هم هوایی و ارتفاع توسط سرپرست برنامه در ساعت 19 به پناه گاه باز میگردیم.این برنامه جهت تعدادی از همکاران برای بار اول بود و تجربه خوب و مناسبی بود.در هر صورت بعد از خوردن شام و تعیین نفرات تیم قله همگی بخواب میرویم

پنج شنبه مورخه 29/مرداد/94

ساعت 2 صبح بیدار باش داده میشود پس از خوردن صبحانه ای مختصر با کوله های سبک در یک هوای بسیار مطبوع و آرام در تاریکی شب به سر قدمی  آقای نجفی و عقب داری آ قای نورزاد در ساعت 3 صبح حرکت به سمت قله را با تعداد 17 نفر آغازمینمایم . شمارش داده میشود نکات ضروری تذکر داده میشود و گروه با نظم و ریتمی خاص به راه میافتد .در بین راه جهت ادای فریضه نماز توقف مینماییم.هر چه ارتفاع می گیریم. مسیر سخت تر میشود ولی با دادن استراحتهای بموقع و نوشیدن مایعات و تنفسهای بموقع گروه جان تازه ای میگیرد و براهمان ادامه میدهیم کسی تسلیم شرایط سخت مسیر نمیشود و هر چه میرویم
جاذبه
های این کوه عظیم با روشن شدن هوا خود نمایی میکند  از آبشار یخی در ارتفاع 5100 متری عبور میکنیم.در این روز هوا هم با ما و این گروه یار و همراه بود خبری از سر ما و آن بادهای وحشتناک نبود که این امر باعث امید بیشتر و انگیزه بالاتر جهت رسیدن به قله گشته بود.هر جا خسته میشدیم با سر دادن شعار و گفتن ماشاالله گروه شور و هیجان خاصی رو در گروه بوجود میاوردیم و خسته گی راه را فراموش میکردیم.بهر حال با گذشتن از شیبهای مختلف مسیر قدم بر روی تیغه های فیستون یا سنگ پستانک نهادیم از آن جا قله کاملا مشخص و خود نمایی میکرد.از اینجا به بعد تپه های گوگردی نمایان و بوی گوگرد شامه همنوردان رو آزار میداد ولی خدا با ما بود از آن بادهای تند و سهمگین خبری نبود و بوی گوگرد هم قابل تحمل بود.با حرکت به سمت شرق تپه های گوگردی و دور زدن بخارهای گوگرد در ساعت 11 با تعداد 16 نفر از شیرزنان با اراده و دلیر مردان مستحکم و استوارقدم بر بلندای بام ایران نهادیم وصحنه های بیاد ماندنی در جلوی چشممان رقم خورد .قطرات اشک چشمان همنوردان و سجده شکرشان و خنده و رضایت و جشن پیروزی و تبریک و تهنیت گفتن به یکدیگر طعم این صعود را همچون عسل به کاممان شیرین و گوارا نمود .

پس ازگرفتن چند عکس یادگاری در ساعت 11:40 به سمت پایین و بارگاه سوم حرکت مینماییم و همه خوشحال و سر افراز و خشنود از موفقیت بدست آمده مسیر برگشت را طی مینماییم.در ساعت 15 به بارگاه سوم میرسیم .در ساعت 16:45 پس از استراحتی مختصر و صرف ناهار به سمت گوسفند سرا حرکت میکنیم.در ساعت 19:45 به گوسفند سرا میرسیم و در ادامه با نیسان ها در ساعت 21 به قرارگاه فدراسیون میرسیم و منتظر همنوردان جبهه غربی میشویم که خوشبختانه آنها هم در یک صعود موفق پس از ما به قله رسیده بودند.به علت اینکه نیسان نفرات جبهه غربی دچار نقص فنی شده بود با دو ساعت تاخیر در ساعت  23 به قرار گاه رسیدند که این امر باعث گردید نتوانیم شام به همکاران بدهیم چرا که طبق قانون شرکت طرف قرار داد میبایست قبل از ساعت 12 شب به تهران میرسیدیم . امید است همنوردان پوزش گروه سرپرستی را پذیرا باشند.در هر صورت با آماده شدن همنوردان و خدا حافظی و تشکر از همکار و همنورد گرامی جناب آقای حسین پور در ساعت 23:10 به سمت تهران حرکت میکنیم و در نهایت در ساعت 00:10 بامداد روز جمعه به مجتمع مخابراتی شادمان میرسیم.و خداوند بزرگ را شاکریم که توانستیم این دو صعود با ارزش و عظیم را با موفقیت و بسلامت بپایان برسانیم 

اسامی نفرات شرکت کننده جبهه جنوبی:

بانوان:

1-حاجیه دلجوان قادری 2- مریم سلطان محسنی 3- اکرم علیخانی

آقایان:

1-حسن هاتفیان 2- عبدالله جعفری 3- حسن حسین پور 4-امجد الدین اشکیانی 5-بابک نورزاد 6- علیرضا کمالی 7-جمشید خیام زاده  8- ایمان مرحمتی 9-اسماییل حبیبی 10- رضا جلالی 11- ایرج شکیبایی 12-محمد رضا غلامی 13- محمد عبداللهی  14- بهزاد تورانی 15-احمد نجفی آذر

 سر پرست برنامه 1- احمد نجفی آذر 2- سعید نورزاد

سر قدم:احمد نجفی آذر              عقب دار:سعید نورزاد 

عکاس:رضا جلالی  


تشکر وقدر دانی :از اداره محترم تربیت بدنی شخص آقای جان بزرگی آقای بیسادی و دیگر همکاران زیر مجموعه و اداره منابع انسانی

تشکر قدر دانی از : 

جناب آقای حسین پور مسول قرارگاه کوهنوردی پلور.

جناب آقای ابراهیمی سر قدم و سرپرست برنامه جبهه غربی

جناب آقای وزیری و مطلب زاده به جهت مساعدت و کمکهای ایشان همچنین کلیه هنموردان جبهه غربی

جناب آقای شکیبایی به جهت بالا بردن روحیه همنوردان در جبهه جنوبی

تنظیم گزارش :احمد نجفی آذر.در پایان به چند نکته در رابطه با دلایل موففیت این برنامه اشاره مینمایم:

1- در وهله اول خواست پروردگاربزرگ و توکل گروه سرپرستی و کلیه همنوردان به ذات مقدس احدیت

2-اراده شور و اشتیاق و همت و انگیزه بالای همنوردان شرکت کننده در برنامه مخصوصا بانوان

3-برنامه ریزی و تدارکات و تمرینات متعدد آمادگی جسمانی که توسط کمیته فنی و گروه سرپرستی که با حضور همنوردان با نظمی خاص انجام پذیرفت.

4-برنامه ریزی در جهت تغذیه مناسب و توصییه های لازم که توسط آقای صالحی و تیم سرپرستی چه از طریق سایت وچه در جلسات به همنوردان آموزش داده شد.

5-انتخاب نفرات برگزیده بر اساس معیارهای مخصوص و فاکتورهای لازم در هر دو تیم غربی و جنوبی

6-انتخاب زمان مناسب از جهت مساعد بودن شرایط آب و هوایی با حد اقل ریسک و صعود موفق از نظر کمی و کیفی در سلامت کامل.


پیروز و سرافراز باشید

                                                                                        

*****************************************************

 

 به نام تواناترین واژه ها  

 صعود به بلندترین  قله ایران و زیباترین قله جهان - دماوند ( جبهه غربی ) 

چشمان مان برای دیدنش سرشار از شوق

دستان مان برای در آغوش کشیدنش بیقرار

قلب هامان برای دوست داشتنش مملو از عشق

گام هامان برای لمس بودنش استوار و پرشتاب!


چه جذبه ای ست در این بلندکوه ِ زیبا که اینچنین دل ها را تنگ ِ دیدنش می کند؟

چه نیرویی ست که تو را برای رفتن و قدم برداشتن بر بلندایش توان می بخشد؟

"دماوند" این سرفراز ِ کشیده تا اوج ِ آسمان!

نام برنامه: صعود به قله دماوند از جبهه غربی زمان: 27الی 29/مرداد/94

نوع برنامه: کوهنوردی

امکانات: وجود دامداران و زنبورداران در منطقه ، چشمه آب ، آنتن دهی موبایل ، بودن رودخانه در مسیر. پوشش گیاهی: درختان افرا و بوته های درمنه، آویشن،گلهای شقایق وحشی حیوانات و پرندگان در منطقه: روباه، گرگ، پلنگ و حیوانات اهلی توسط دامداران منطقه و پرندگان هوبره ، دراج،کبک. موقعیت جغرافیایی: رشته کوه البرز به سه بخش البرز شرقی و البرز غربی و البرز مرکزی تقسیم شده است که کوه دماوند در البرز مرکزی واقع شده ،عرض البرز مرکزی در ناحیه کوه دماوند حدود 100کیلومتر است و دماوند در شمال کشور واقع شده است و مساحت کل زمینهایی که توسط ارتفاعات کوه دماوند پوشیده شده شامل تمامی مساحت دهستان بالا لاریجان است که حدود 700 کیلومتر مربع است. کوه دماوند در جنوبی ترین قسمت استان مازندران و در 85 کیلومتری شمال شرق تهران واقع شده این کوه در شهرستان آمل بخش لاریجان در دهستان بالا لاریجان واقع شده، کوه دماوند از شمال به رودخانه تینه، از شرق و جنوب به رودخانه هراز و از غرب به رودخانه دلی چای محدود است. و از چهار ضلع امکان صعود دارد.                                    

گزارش برنامه:ساعت 6 بعدازظهر روز سه شنبه با یک دستگاه اتوبوس از مجتمع شهید یگانه به سمت پلور حرکت کردیم و در ساعت 8:45 به قرارگاه پلور رسیدیم

تیم جبهه جنوبی با دودستگاه نیسان به سمت مسجد صاحب الزمان حرکت کردند تا شب رادر آنجا اقامت داشته باشند

تیم غربی در همان قرار گاه شب را گذراندند و صبح با ملحق شدن تعدادی از نفرات در ساعت 6:10 دقیقه به سمت پارکینگ غربی حرکت کردیم که بعد از حدودا 2 ساعت به آنجا رسیدیم

سه نفر از همنوردان (آقایان : نیک منش ، مطلب زاده ، وزیری) مسئولیت کوله ها را بر عهده گرفتند و بقیه همنوردان به سرپرستی جناب آقای ابراهیمی به سمت پناهگاه سیمرغ حرکت کردند و پس از حدودا 3 ساعت به آنجا رسیدند

نفرات مسئول کوله ها هم تا ساعت یک بعدازظهربه همراه همه وسایل  خود را به پناهگاه رساندند

پس از کمی استراحت و بر پا نمودن چند چادر در ساعت 4 بعدازظهر جهت هم هوایی تا ارتفاع 4521 متر بالا رفتیم و حدودا دو ساعت را در ارتفاع بودیم و به پناهگاه بر گشتیم تا برای صعود فردا آماده شویم

صبح روز پنج شنبه ساعت 3 صبح بیدار شدیم پس از صرف صبحانه مختصر ساعت 4:10 پناهگاه را برای صعود به بام ایران ترک کردیم

پس از حدودا 7 ساعت پیاده روی در هوای سرد  در ساعت 11:20 دقیقه همه افراد تیم موفق شدیم با سلامت کامل بر روی قله زیبای دماوند ایستاده و همه باهم خداروشکر کرده و عکس یادگاری گرفتیم  

ساعت 12 فرود به سمت پناهگاه شروع شد و حدودا ساعت 16:45 به پناهگاه برگشتیم و پس از جمع کردن وسایل و حرکت به سمت پارکینگ در ساعت 20 به محل اسقرار نیسانها رسیدیم و حدودا دو ساعت بعد در قرار گاه پلور دوستان جبهه جنوبی را ملاقات کردیم

در ساعت حدودا 12:30 دقیقه با رسیدن به مجتمع شهید یگانه پرونده امسال صعود به قله دماوند نیز با خاطرات شیرین بسته شد .

نفرات شرکت کننده :

آقایان : سپهر ، توکلی ، پور امینی ، خدادادی ، ابراهیمی ، بهادر ، علیمحمدی ، نیک منش ، مطلب زاده ، وزیری

خانمها : ترابی ، خلیلی ، منافی

 


میهمانان :

آقایان (همدان) : حسنی ، حبیبی ، اخوان - خانم حسینی

سرپرست و سرقدم تیم غربی : وحید ابراهیمی

ثبت لحظات و عکس : حمیدرضا علیمحمدی

عقبدار و امدادگر : سید علیرضا وزیری

در پایان از لازم میدانم از زحمات همه مسولین و همنوردانی که در اجرای این برنامه زحمت کشیدند مخصوصا آقایان نجفی و نورزاد تشکر و قدردانی کنم

تنظیم گزارش : سید علیرضا وزیری


گامهایتان در رکاب کوه و دشت استوار باد

 


 

                                بسمه تعالی

                               برنامه صعود به قلل چین کلاغ و دوشاخزمان و محل قرارروز پنجشنبه 12 شهریور 94 ساعت 5 صبح  میدان درکه

 پس از اذان صبح  نماز را در  مسجد میدان درکه بجا آوردیم و ساعت 5:30 حرکت را با سرقدمی آقای کازرونی وعقب داری آقای بهادر  آغاز نمودیم با قدمهای سریع سر قدم پس از 20 دقیقه به رستوران کارا رسیدیم در آنجا با تعدادی از همنوردان که با ماشین آن مسیررا پیموده بودند برخوردیم وسپس  با تغییرمسیر به سمت چپ وارد جنگلهای کارا شدیم و پس از گذشتن از کنار رودخانه از طریق یک مسیر شن اسکی با شیب تند به مسیر صعود به قله چین کلاغ هدایت شدیم

در ساعت 9صبح روی قله چین کلاغ بیست دقیقه وقت برای صبحانه داده شد ، پس از گرفتن چند عکس به سمت قله دوشاخ حرکت کردیم که دراین میان انبوه ابرهای سیاه خودنمایی میکرد، ساعت 11به جانپناه زیر قله دوشاخ رسیدیم ، در این محل تعدادی از همنوردان ترجیح دادند از صخره های بلند دسترسی به قله بالا نروند و همانجا به استراحت پرداختند، ساعت 11:30 روی قله دوشاخ چند عکس یادگاری گرفتیم و با توجه به ابرهای سیاه و بارانزا که چند قطره ای باران نثارمان کردند با صلاحدید سر پرستان برنامه از همانجا به سمت پایین حرکت کردیم ساعت 12 به همنوردان زیر قله رسیدیم و پس از لحظاتی مسیر برگشت را در پیش گرفتیم در هوای ابری و خنک به چشمه ای در جنگل کارا رسیدیم پس از نوشیدن آب خنک و گوارای چشمه و پرکردن بطریها ساعت 14 ناهار خوردیم و سپس وارد مسیر اصلی پناهگاه شدیم و نهایتا" ساعت 16 در میدان درکه  برنامه ای دیگر باپای خسته اما دلی شاد  به پایان رسید و با آرزوی دیدن یکدیگر در برنامه های بعدی ازیکدیگر خداحافظی نمودیم.

سر پرستان برنامه:فرید کازرونی و منصور بهادر

خانمها: خلیلی،هوشیار،لواسانی

آقایان: جمشید بهاری ، مهدی بهاری، مرحمتی، خیام زاده، وزیری،کریمی 


 

بنام خدا

گزارش صعود به قله 4350 متری حوض دال

 

 

كهگيلويه وبوير احمد سرزمين مردم غيور و جنگجو، ديار كوهستان هاي سربه فلك كشيده و طبيعت بكر و دست نخورده است. مناظر كهگيلويه و بويراحمد حس زيباي قدم زدن در يك كارت پستال سحرانگيز را براي مسافران به تصوير مي كشد.زندگي پرتلاطم و پرسرعت امروز هر چند بر تمام زواياي زندگي بشر امروز تأثير چشمگير گذاشته است اما مردم خونگرم بويراحمد جزو معدود مردماني هستند كه هنوز مراسم آييني و باستاني بي شماري در اين استان بر رابطه هاي فردي و حتي اجتماعي حاكم است.سفر به استان كهگيلويه و بويراحمد اين سرزمين ۴فصل با بهار دل انگيز، تابستان طلايي، پاييز ارغواني و زمستان نقره اي، جلوه همه خوبي هاست.از اين گذشته، اساس فرهنگ و معرفت نيز فهم پديده هاي رويايي و مناظر طبيعي است كه جلوه اي از جمال جانان است و استان كهگيلويه و بويراحمد سرشار از طرح ها و رنگ هاي كوه ها، آبشارها، درياچه ها، چشمه ها، جنگل ها، غارهاست

*****************************************************************

پوشاک محلی کهکیلویه و بویراحمد

پوشاک مردان

کلاه: در قدیم مردان کلاه نمدی کوچکی به سر می‌گذاشتند که به آن «تیارس» می‌گفتند. کلاه‌های نمدی عشایر بختیاری، لرستانی، کهگیلویه و ممسنی از آن زمره است که نمونه آن در نقوش طاق بستان و تخت جمشید دیده می‌شود. شکل کلاه هر ایلی موجب تشخیص هویت ایلی او بود.
تنبان و شلوار: تنبان‌های عشایر قدیم کهگیلویه برخلاف تنبان‌های بختیاری‌ها که بسیار گشاد و دامنه‌دار است جمع و جور و لبه پایین آن تنگ بوده و گاهی اوقات مانند شلوارهای کنونی افغانی و بلوچستانی دکمه‌هایی بر پاشنه آن‌ها دوخته می‌شد که در هنگام جست و خیز مانع حرکت نباشد.

شال: شال که تقریباً همانند کمربند از آن استفاده می‌شود در عشایر یکی از مهم‌ترین اجزای لباس بوده گاهی طول پارچه آن به 20 الی 25 متر می‌رسد.


*****************************************************************

پوشاک زنان

دلگ یا ارخالق: دلگ نوعی کت زنانه با آستین‌های بلند است که در رنگ‌های مختلف و به اقتضای سن شخص، با تزئینات زیبایی در فصول سرد و مراسم عروسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جامه زنانه (جومه): این تن‌پوش از 2/5 تا 3 متر پارچه در رنگ‌های شاد و متنوع و به صورت آستین‌دار و چاک‌دار دوخته می‌شود. بلندی این تن‌پوش معمولاً تا مچ‌پا می‌باشد.
کلاه زنانه: کلاه‌های زنانه که عرق‌چین هم نام دارد عبارت است از پارچه‌ای الوان و دست‌دوز که زنان عشایر آن را می‌دوزند.

روسری و چارقد: در ایلات به روسری، مقنعه، لچک و مینا نیز گفته می‌شود. مینا خاص زنان میانسال و جاافتاده و لچک و چارقد که اکثراً سفید و الوان است، مورد استفاده زنان جوان و عروسان و دختران می‌باشد.

دستمال: زنان دستمال را بر روی مقنعه و کلاه می‌پوشند. نحوه بستن و شکل دستمال در ایلات بختیاری، بهمئی و طیبی با ایلات بویراحمد، چرام، باوی و دشمن‌زیاری تفاوت دارد.

جوراب: جوراب نوعی پاپوش زنانه و مردانه بود که در شهرها از نخ به وسیله زنان بافته می‌شد و کفیِ چرمی به وسیله کفشگران شهری به آن وصل می‌شد.تزئینات و زیورآلات زنان عبارت است از دوخت سکه‌های طلا روی پارچه‌ای که پیشانی را می‌پوشاند، بند طلا و سوزن طلا و نقره که در زیر گلو آویزان است و به دست کردن دستبد طلا که البته این تزئینات در طبقه بزرگان مرسوم بوده و در طبقات اجتماعی پایین‌تر از سکه‌های نقره و موهای رنگارنگ و انگشتر نقره و دستمال استفاده می‌شده است.

*****************************************************************

موسیقی بومی کهکیلویه و بویراحمد

موسیقى در این منطقه همانند سایر نقاط ایران از اصالت و ویژگى خاصى برخوردار است. بویراحمدیان بر اساس بیتهاى رایج آهنگهاى ویژه‏اى دارند که تحت عنوان «قس» از آن نام مى‏برند همانند: قس حوشکله، قس برنو، قس یاریار و غیره.

*****************************************************************

نان بلیط یا بلوط

قدیمی‌ترین نان محلی کهگیلویه نان بلیط یا نان بلوطی است. برای تهیه‌ی این غذا پوسته‌ی سخت بلوط را می‌گیرند و خشک می‌کنند. سپس پوسته‌ی نازک بعدی را که به آن جفت می‌گویند، نیز می‌گیرند. این پوسته خاصیت درمانی دارد و برای درمان دردهای معده مفید است. جفت بسیار تلخ است.
برای تهیه‌ی نان بلوطی عصاره‌ی بلوط یا کلگ را درون آب یک هفته می‌خیسانند، تا به‌صورت خمیر درآید. سپس آن‌را درون سبدهای مخصوصی که از شاخه‌های بادام کوهی می‌سازند، پالایش می‌کنند. بعد آن‌را با دست ورز می‌دهند و به‌وسیله‌ی ابزاری به نام حسوم آن‌را روی ساج پهن می‌کنند و به‌وسیله‌ی حسوم وارونه می‌کنند، تا دو طرف آن برشته شود. این نان به رنگ قهوه‌ای تیره است.

*****************************************************************

گلیم بافی کهگیلویه و بویراحمد

گلیم یکی از دست بافته‌های مهم و اصلی مردم در کهگیلویه و بویراحمد است که بسیاری از خانواده‌ها به ویژه در مناطق روستایی و عشایری این استان از طریق آن امرار معاش می‌کنند. این دست بافته نیز همانند سایر صنایع‌دستی این استان دارای خصوصیات، ویژگی ها، ظرافت‌ها و زیبایی‌های منحصر به فردی است.

گبه کهگیلویه و بویراحمد

گبه زیر اندازی است گره دار با پرزهای بلند. مواد طبیعی به کار رفته در بافت آن سبب می‌شود در مقابل آفتاب از مقاومت بسیار خوبی برخوردار باشد. موی بز یا نخ پنبه ای و پشم مواد تشکیل دهنده گبه هستند. اندازه گبه معمولاً با عرض 1 تا 5/1 متر و طول 2 تا 5/2 متر است

*****************************************************************

گزارش برنامه

ساعت یک دقیقه بامداد بیست و پنجم شهریور نود و چهار سفر هیجان انگیز و پرماجرایمان را از مقابل درب ساختمان شهید یگانه به سمت یاسوج آغاز کردیم

متاسفانه به دلیل راهنمایی اشتباه راننده اول اتوبوس که در کاشان پیاده شد وعدم آشنایی راننده دوم با مسیر رفت، سر از نجف آباد اصفهان درآوردیم و پس از آن نیز با کلی دردسر مسیر زرین شهر و متعاقبا مبارکه و در انتها نیز شهرضا را در پیش گرفتیم و همین مسئله باعث تاخیر در ساعات پیش بینی شده ما شد. پس از شهرضا بسمت سمیرم ادامه مسیر دادیم که یکی از شهرهای اصلی تولید سیب مرغوب می باشد. پس از خرید سیب برای اعضا گروه به سمت یاسوج حرکت کردیم، با گذر از مناطق خشک و بیابانی سمیرم اصفهان کم کم حال و هوای منطقه عوض میشد و در مسیر کوهسارهای زاگرس قرار گرفتیم و تفاوت آب و هوا و پوشش گیاهی بطور محسوس و ناگهانی کاملاً مشهود بود  بطوریکه بیابانهای خشک جای خود را به  مراتع سبز و کوهسارهای پوشیده از گل می داد.هر چه جلوتر میرفتیم منطقه زیباتر و زیباتر میشد و رودخانه ها و جنگلهای بلوط  در پس هر پیچ جاده نمایان می شدند.وباد خنک کوهستان گرمای کویر را از یاد میبرد و در نهایت ساعت دوازده و سی دقیقه به شهر آبشارهای خروشان ایران رسیدیم.

یاسوج پایتخت سحرانگیز طبیعت ایران

شهر یاسوج به دلیل جاذبه های طبیعی، توریستی و گردشگری به عنوان پایتخت طبیعت ایران شناخته شده است. این شهر با زیباییهای چشم نواز همچون قطعه حریری سبز در دامنه های دنای شرقی قرار گرفته و به واسطه این زیباییها و آب وهوای مطبوعش، هر ساله در فصل بهار و تابستان، پذیرای گردشگران وعلاقه مندان به طبیعت است.

گرداگرد این شهر را رودهای خروشان بشار و مهریان و کوههای سر به فلک کشیده دنا با پوشش جنگلهای بلوط و بنه فرا گرفته است به طوری که برخی این منطقه را شمال جنوب می نامند

پس از گشت و گذار داخل شهر یاسوج و خرید لوازم مورد نیاز گروه از جمله هندوانه به سمت شمال شهر به راه افتادیم.

آبشار یاسوج

این آبشار زیبا در سه کیلومتری شمال یاسوج قراردارد،  آبشار ياسوج‌ در تنگه‌اي‌ به‌ همين‌ نام‌ قرار گرفته‌ است‌ كه‌ ازجمله‌ جاذبه‌هاي‌ توريستي‌ استان‌ در فصل‌ بهار و تابستان‌ محسوب‌ مي‌شود. باغ‌هاي‌ سرسبز اطراف‌ آبشار و آب ‌و هواي‌ مساعد آن ‌، زيبايي‌ و جذابيت‌ ويژه‌اي‌ را به‌ اين‌ آبشار بخشيده‌ است‌. زيبايي‌ اين‌ منطقه‌ در بهار و تابستان‌ وصف‌ناپذير است‌. وجود گونه‌هاي‌ مختلف‌ پرندگان‌ و انواع‌ گل‌هاي‌ زيبا ، پيرامون‌ آن‌ را به‌ يكي‌ از جاذبه‌هاي‌ توريستي‌ مهّم‌ استان‌ و ايران‌ تبديل‌ كرده‌ است‌.

تا ساعت شانزده و سی دقیقه در کنار آبشار زیبای یاسوج بودیم سپس ساعت هفده آبشار را به قصد شهر سرسبز سی سخت ترک کردیم.

 

 


سي سخت

در دامنه هاي جنوبي قله هاي برفگير دنا، شهر سي سخت در بلندي جاي گرفته و پايگاهي براي كوه پيمايي و كوهنوردي و رفتن به سوي دناست. قله هاي پربرف دنا سرچشمه جويبارها و چشمه هاي پرآبي است كه دامنه هاي پايين دست آن را به خوبي سيراب مي كند. چشمه هاي هميشگي و پرآب دامنه هاي دنا كه گاه آبگيرهاي زيبايي را در بستر كوهستاني پديد آورده، طبيعتي با ديدني هاي بسيار در منطقه سي سخت جلوه گر ساخته است. شهر سي سخت با باغ هاي گسترده و پر رونق آن كه همچون زمردي بر دامنه دنا مي درخشد، با تابستان هاي معتدل و كوهستاني خود گردشگران را به سوي خود مي خواند.
نام سي سخت با افسانه هاي كهن درآميخته است. افسانه هايي كه گذشته اين منطقه را به روزگار كيانيان پيوند مي دهد. گفته مي شوددر زمانی که کیخسرو پادشاه کیانی ایران به همراه 30 تن از پهلوانان خود از جمله بیژن از راه تل خسرو که قبل از شهر یاسوج و تقریبا در 4 کیلومتری یاسوج واقع شده، به یکی از روستاهای فعلی سی سخت به نام "کوخدان" که در قدیم" کومه دان" مشهور بوده، می رسند، شب را در آنجا توقف کرده و صبح روز بعد پس از عبور از سی سخت کیخسرو از یارانش جدا می شود. یاران کیخسرو در گردنه 4000 متری دچار برف و سرما گردیده و براثر برف و سرما و کولاک از بین می روند.به همین دلیل این گردنه را به یاد بیژن پهلوان نامی لشکر کیخسرو، بیژن و این دیار را سی سخت نامیدند، یعنی جایی که 30 مرد سخت از سرما و کولاک برف از دنیا رفته اند. در گذر از گردنه هاي بلند كوهپايه هاي دنا بازماند و همگي جان خود را در نبرد با طبيعت از دست دادند.نام سي سخت به خاطر سرسختي ۳۰ سپاهي جنگجوي كيخسرو در نبرد با طبيعت براي اين منطقه به يادگار مانده است.هنوز گردنه اي كه بر فراز بلندي هاي دنا راه ارتباطي سي سخت با سميرم است، به نام گردنه بيژن خوانده مي شود.آميختگي طبيعت اسرار آميز منطقه سي سخت با افسانه هاي كهن، اين منطقه را بيش از پيش براي گردشگران جذاب كرده است.
دسترسي به سي سخت از مسيرهاي ياسوج، اصفهان و جهرم فراهم مي شود. شهر سي سخت درفاصله ۳۵ كيلومتري شهر ياسوج مركز استان كهگيلويه و بويراحمد و در سمت شمال باختري آن جاي گرفته است. راه ارتباطي ياسوج به سي سخت پس از گذر از يك منطقه هموار به ناحيه كوهستاني مي رسد كه جنگل هاي طبيعي بلوط زيبايي هاي اين گذرگاه را فراوان كرده است. بخشي از اين راه كوهستاني از گردنه هاي پرپيچ و خم و با شيب هاي تند گذر مي كند، كه براي مسافران تازه وارد تا اندازه اي دلهره آور است گرچه دشواري اين راه بر جاذبه هاي طبيعت بكر آن مي افزايد.


ساعت هجده به سی سخت رسیدیم و با استقبال گرم آقای گودرزی مسئول اداره ورزش و جوانان سی سخت روبرو شدیم، بلافاصله در خانه کوهنوردان مستقر شدیم. همزمان با ورود ما گروهی از اراک نیز وارد خانه کوهنوردان شدند که با هماهنگی با آقای گودرزی به سوئیت جداگانه ای خارج از خانه کوهنوردان منتقل شدند. حدود چهار ساعت برای گشتن در شهر و اقامه نماز و صرف شام سپری شد و ساعت بیست و دو خاموشی اعلام گردید.

ساعت 4 صبح روز بیست و ششم نود و چهار بیدار باش اعلام گردید ساعت 5:25 همه مقابل درب خانه کوهنوردان سوار نیسان شدیم و با همراهی راهنمای محلی آقای طهماسبی به سمت جاده پادنا و گردنه بیژن به راه افتادیم. جاده پیچ در پیچ به سمت بالا ادامه داشت تا در ارتفاع 2600 متری متوقف شدیم.

 

 

 


 

ساعت 6 در سمت چپ جاده مسیر پاکوب مشخص شد.پس از اقامه نماز صبح ساعت 6:10 به سمت قله حرکت کردیم.


 


 

سه مسیر عمده دسترسی به خط الراس مرکزی دنا عبارتند از:

مسیر شمالی : از روستای تاریخی و زیبای خفرشهرستان سمیرم شروع و از طریق تنگه کی خسرو به خط الراس میرسد.

مسیر گردنه بیژن : شهر سی سخت و گردنه بیژن را میتوان دروازه ورود به خط الراس های شرقی و مرکزی دنا نامید. گردنه بیژن شرقی ترین نقطه خط الراس مرکزی و ما بین این خط الراس با خط الراس شرقی محسوب میشود. از مسیر این گردنه میتوان به قلل برد آتش ، سیچونی ( واژه سیچونی در اصل "سیچانلی" و به معنای دارای موش در زبان آذری میباشد. عشایر قشقایی که در منطقه ییلاق میکنند ، چنین نامی را بر این قله گذارده اند ) ، حوض دال و خط الراس مرکزی دسترسی پیدا کرد.

مسیر جنوبی : سومین مسیر دسترسی به بخش مرکزی دنا از شهر زیبا و با صفای سی سخت و از طریق تنگه بزکش میباشد که با شیب نسبتا تندی به پناه گاه و قله حوض دال منتهی میشود.


قلل معروف خط الراس مرکزی دنا:

خط الراس مرکزی ( ازغرب گردنه بیژن تا شرق گردنه مورگل غربی ) دارای 18  قله با ارتفاع بیش از 4000 متر میباشد که از آن جمله میتوان به قلل : سی چونی (سیچانلی به ارتفاع 4120 متر ) ، حوض دال ( 4360 متر) ، کرسومی ( 4260 متر ) ، حرا غربی ( 4300 متر) حرا شرقی ( 4310 متر) ، ماش ( 4300 متر ) ، بن رود ( 4250 متر ) ، برج آسمانی (بیژن 2 به ارتفاع 4435 متر) ، قاش مستان ( بیژن 3 به ارتفاع 4450 متر) ، مورگل  ( 4420 متر)

وجه تسمیه حوض دال:

دال نام پرنده ای است بومی ایران که یکی از زیستگاه های آن کوه های دنا در کهگیلویه و بویراحمد می باشد. کمی پایین تر از قله منطقه ای وسیع و حوض مانندی وجود دارد که گفته می شود در گذشته های دورتر دال ها در آن زندگی می کرده اند و نام حوض دال نیز از همین جا آمده است.

مسیر صعود دره بزرگی درسمت شمال بود از مسیر پاکوب در سینه کش تند دره بالا رفتیم. بعد از مدتی به دامنه های شیب دار دره رسیدیم و ناخواسته مسیر پاکوب ما را به سمت غرب هدایت کرد و ما همچنان از مسیر پاکوب مشخص در سینه کش تند دره بالا می رفتیم.

حدود ساعت 8:30 دقیقه به چشمه سیچانی در ارتفاع ۳۷۰۰ متری  رسیدیم که بنظر آب این چشمه از ذوب یخچالهای بالا دست است . پس از کمی استراحت در کنار چشمه سیچانی به حرکت ادامه دادیم.

و خیلی سریع بعد از چشمه به سمت چپ منحرف شدیم و به یکباره بر بلندای دیواره ای بزرگ بر فراز شهر سی سخت قرار گرفتیم. در اینجا به گروه فرصت صرف صبحانه داده شد


از این نقطه دو انتخاب داریم یا به سمت یال شمالی حرکت کنیم و از قله سیچانی عبور کرده و از طریق یک خط الراس خود را به حوض دال برسانیم .و یا به سمت غرب تراورس کنیم و بعد از ۲ کیلومتر خود را به پناهگاه پی دنی در ارتفاع ۳۸۲۰ متری برسانیم و از طریق یک دهلیز و یک مسیر شن اسکی خود را به قله برسانیم.

ما مسیر اول و سخت را انتخاب کردیم و به سمت یال شمالی حرکت نمودیم. شیب تند مسیر و سنگلاخی بودن مسیر کار صعود را دشوار ساخته بود.


 در ساعت 11:30 بر فراز قله 4150 متری سیچانی ایستادیم ، همچنین قله دنا را در شمال غرب کوه به وضوح  قابل رویت بود.  پس از توقفی کوتاه گردنه مشهور بیژن را ادامه داده به قله بیژن 4250 رسیدیم. قله حوض دال در مقابل دیدگانمان بود،از مسیر با شیب تند به سوی حوض دال صعود کردیم و مناظر اطراف بهتر دیده می شد، کوهنوردان اراک در حال بازگشت از  قله بودند. ساعت 12:10 گام بر قله 4350  متری حوض دال گذاشتیم.

پس از رسیدن به قله همه اعضا صعود موفقشان را بیکدیگر تبریک گفتند و با خواندن سرود ای ایران شادی خود را با هم تقسیم نمودند.و در نهایت با گرفتن عکس یادگاری قله را ترک کردند.

 

مسیر بازگشتمان متفاوت از رفت بود، چرا که این دفعه مسیر پناهگاه حوض دال را برای بازگشت انتخاب نمودیم. حدود ساعت 2 به پناهگاه رسیدیم و بعد از استراحت و اقامه نماز و صرف ناهار به سمت پایین حرکت کردیم. ساعت 16:50 به جاده رسیدیم و با نیسان راس ساعت 18 به خانه کوهنوردان رسیدیم. و در عرض نیم ساعت خود را آماده جشن کردیم.

*****************************************************************

اولین جشن انگور

سی سخت یکی از مناطق مستعد پرورش انگور است که باغهای فراوانی در این زمینه دارد. به همت مسئولین ای منطقه حاصلخیز برای اولین بار جشن انگور برپا شده بود که اعضا گروه  ساعت 18:30 در این جشن شرکت نمودند و از غرفه های مربوطه نیز(شامل انواع محصولات کشاورزی بخصوص انگور، صنایع دستی و غذاهای محلی...) بازدید نمودند.


ساعت 19:30 در رستوران شام صرف گردید و  پس از اقامه نماز ساعت 20:30 از سی سخت به یاسوج و نهایتا ساعت 21:30 به سمت تهران حرکت کردیم که تمام اعضا گروه در کمال صحت و سلامت صبح ساعت 7:30 بیست و هفتم نود و چهار جلو درب ساختمان شهید یگانه از همدیگر خداخافظی کردند.

شرکت کنندگان

داود بیدار- ساسان مهدیزاده – اعظم لواسانی – محمد پور امینی – مریم سلطان محسنی –جمشید خیام زاده – منصور بهادر – سید علی ابراهیمی – اکبر بختیاریان – محمد عبداللهی – اقبالعلی حیدری – عبدالله جعفری – زهرا لواسانی – حسن کریمی – محمد رضا سپهر – حمزه محمدی – بهزاد تورانی- وحید ابراهیمی – حسین امیری – خانم امیری– علی عبدلی – علیرضا وزیری – طیبه رادسر – حمیدرضا علیمحمدی – مرضیه سقایی – عباس آزاد – جمشید بهاری – مهدی بهاری – رضا خیری – سعید نورزاد – فخرالدین قادر – اکرم علیخانی – علی باقرشاهی – فیض الله کمالی – حسین مطلب زاده

سرپرستان : وحید ابراهیمی – حسین مطلب زاده

راهنما : آقای طهماسبی

سر قدم : وحید ابراهیمی

عقب دار : علیرضا وزیری


 


با تشکر ویژه از جناب آقای حسین امیری ذریه  

 و با تشکر از جناب آقای گودرزی مسئول ورزش و جوانان شهرستان سی سخت که زحمات و تلاشهای مخلصانه زیادی در اجرای برنامه انجام دادند و جناب آقای طهماسبی راهنمای خوب سی سخت.

 

                 تهیه گزارش : حسین مطلب زاده


 

گامهایتان استوار و سبز باد.

 *************************************

 

 


 

 

 

گزارش صعود همنوردان در روز عید غدیرخم به قله 3350 متری کولکچالطبق قرار قبلی در ساعت 6 صبح روز جمعه 10/ مهر / 94 همنوردان در جلوی درب پائین پارک جمشیدیه جمع شده و درساعت 6:15 دقیقه با حضور 10 نفر از همنوردان حرکت آغاز شد .

  در ساعت 8:10  گروه به پناهگاه کولکچال که درارتفاع 2600 متری می باشد رسید و پس از خوردن صبحانه و استراحت درساعت 9 به سمت قله ی کولکچال حرکت نموده ونهایتاً در ساعت 11:15 به قله ی کولکچال قدم نهادند .

 

چو پا بر فراز کلک چال کرد   ز چنگ تهمتن رها یال کرد
گریزان شده پور دیو سپید   تهمتن به رخش اندر آمد چو شید
هوای مطبوع و خنک پائیزی و دیدن قله های سنگ سیاه و توچال و دیگر قلل اطراف همگی را بوجد آورد هم آوا با هم سرود ای ایران را سرداده و عکس یادگاری از این صعود خوب و مفرح انداخته شد در ساعت 12:10 به سمت پائین حرکت نموده ساعت 14:10 در پناهگاه پس از صرف نهار و اداء نماز در ساعت 14:45 حرکت کردیم و نهایتاً ساعت 16:30 برنامه ی روز 10/ مهر / 94 گروه به پایان رسید . پروردگار را سپاس


شرکت کننده گان :

1- خانم دلجوان( سرقدم )

2- خانم علیخانی

3- خانم هوشیار

4- خانم لواسانی

5- خانم خلیلی

6- آقای نوروزی

7- آقای اکبرابراهیمی

8- آقای پور امینی ( عکاس )

9- آقای عبدالهی

10- آقای عباس باقری ( سرپرست )گزارش نویس : خلیلی


 


 بنام خدا

 

هوای شتر کوه و دشت تيان / مرا خوشتر آيد ز کل جهان

************************

گزارش برنامه صعود به قله سنبران اشترانکوه  به ارتفاع 4150 متر   24 - 23 مهرماه


ساعت 5:15 صبح روز پنجشنبه23 مهر از شادمان مقابل اداره تربیت بدنی شرکت مخابرات استان تهران بهمراه 29 نفر از همنوردان به سمت ازنا حرکت نمودیم در مسیر ازنا دوستان و همنوردان همدانی ما که 4 نفر بودند به ما ملحق شدند و کلوچه های خوشمزه برایمان سوغات آورده بودند..ساعت 10:45 وارد شهر زیبای ازنا با تابلوی ورودی شهر بنام دارالمومنین شدیم و پس از گشتی در شهر و ادای فریضه نمازو  صرف ناهار در رستوران سلیمانی شهر ازنا به سمت روستای تیون حرکت کردیم سه نفر از دوستان ازنایی هم به ما ملحق شدند و پس از طی زمان 45 دقیقه به روستای زیبای تیون (طیان) به ارتفاع 1750 متر رسیدیم

 ساعت 14 به همرا راهنمایان هماهنگ شده بسمت پناهگاه گل گل کوهپیمایی را با سرقدمی آقای احمد نجفی و عقب داری آقای بهادر ، آغاز نمودیم

و حدود ساعت 17 به جانپناه گل گل به ارتفاع 2750 متر که چشمه آب بسیار گوارا در کنار آن وجود داشت رسیدیم (این جانپناه برای استراحت کوهنوردان ظرفیتی حدود 40 تا 50 نفر را دارد ) ، در جانپناه مستقر شدیم و تعدادی از همنوردان نیز چادرهایی اطراف جانپناه بر پا نمودند پس از اذان مغرب ، نماز و صرف شام مختصر به استراحت پرداختیم ، ساعت 3 صبح جمعه بیدارباش و ساعت 4 کوهپیمایی را با شیب نسبتا" تندی  آغاز نمودیم پس از عبور از گردنه قاطرکش و شروع مسیر گرده ماهی نماز صبح در مسیر ادا گردید و در ادامه مسیر پس از عبور از سنگ مثقال که طلوع زیبای آفتاب را از افق لرستان شاهد بودیم ، در ساعت 7:15 به پناهگاه چال کبود در ارتفاع 3650 متر رسیدیم (ظرفیت این پناهگاه بصورت دو طبقه حدود 15 تا 20 نفر برای کوهنوردان میباشد) که باشرایط  باد بسیار شدید و هوای سردی مواجه شدیم و هوای روی قله با ابرهای تیره بسیار نامناسب می نمود که راهنما توصیه کرد با این اوضاع صعود نخواهیم کرد، ساعتی در پناهگاه چال کبود که حالا با نصب سلولهای خورشیدی مجهز به برق و پریزهایی برای شارژ موبایل و استفاده از انرژی برق را برای کوهنوردان میسر نموده بودتوقف داشتیم که پس از صرف صبحانه و گفتگوی دوستانه با شهروندان لرستانی که هنوز در پناهگاه مشغول کار جهت تجهیز پناهگاه  بودند ،


ساعت 8:15 که بنظر میرسید هوای روی قله رو به باز شدن است با  تعیین تیم حمله به قله ، بیست  و دو نفر از همنوردان به سرقدمی آقای علی عبدلی بسمت پناهگاه گل گل فرود خود را آغاز و چهارده نفر برای صعود به قله راهی شدیم و پس از 10 دقیقه وارد مسیر صخره ای  و دست به سنگ شدیم تا نزدیک قله زیبای سن بران


 

ساعت 10:20 پا بر روی قله زیبای سن بران با ارتفاع 4150 متر گذاشتیم با هوای بسیار آفتابی و زیبا که دریاچه زیبای گهر به زیبایی ازروی قله دیده میشد،

 پس از گرفتن عکس یادگاری و خوردن تنقلات و چای گرمی که راهنما روی قله آماده نمود ، ساعت 11 فرود خود را آغاز نمودیم و ساعت 14:30 به جانپناه گل گل رسیدیم و پس از ادای نماز، صرف ناهار و کمی استراحت ساعت 15:30به سمت روستای تیون حرکت و در ساعت 17:15 به روستا رسیدیم و پس از ادای نماز و صرف شام در شهر ازنا  بسمت تهران حرکت و در ساعت 1 بامداد به شادمان رسیدیم و برنامه دیگر از گروه کوهنوردی با خوشی و سلامتی به پایان رسید..

سرپرستان برنامه : زهرا لواسانی- سید علیرضا وزیری

سرقدم : احمد نجفی آذر

عقب دار : منصور بهادر

عکاس : رضاعلی محمدی

راهنما : سامان سروندی

بانوان شرکت کننده : زهرا خلیلی حاجیه دلجوان زهرا لواسانی طیبه رادسر اکرم علیخانی زیبا معینی

آقایان شرکت کننده : منصور بهادر غلامحسین حیدریان فرید کازرونی علی عبدلی داود بیدار احمد نجفی آذر عباس نوروزی حسین امیری جمشید بهاری محمود رضا سپهر علی فرساد ایمان مرحمتی حمید رضا علیمحمدی حسن کریمی عبدا... جعفری فخرالدین قادر محمد عبداللهی امجدالدین اشکیانی عباس باقری یونس باقری - محمد پور امینی محمد رضا غلامی سید علیرضا وزیری

میهمانان همدان : آقایان حسنی - حبیبی - اخوان - ستاری


میهمانان ازنا : آقایان حامد گرجی - یوسف گرجی - احمد عباسی

در آخر از کلیه عزیزانی که در برگزاری این برنامه به هر نحوی سهیم بودند کمال تشکر و قدردانی را داریم .

شاد و سلامت و تندرست باشید

تنظیم گزارش : زهرا لواسانی


 


 

به نام خدا

  

گزارش صعود به قله ی جام (بِزد)  مورخ 12 الی 14/ آبان / 94

 

شروع برنامه:ساعت13سه شنبه 12/آبان/94

پایان برنامه:ساعت 14:30 عصر روز جمعه 15/آبان/94

ابتدا تبرک کردیم سفرمان را به زیارت آقا علی بن موسی الرضا ع . ساعت 2 سحرگاه روز چهارشنبه 13/آبان/94در هوایی
مه آلود به حرم ملکوتی رسیدیم .

آقا سلام آمده ام زائرت شوم
یعنی اگر اجازه دهی شاعرت شوم

همیشه از حرمت بوی مهر می آید
شبیه باغ پر از گل معطری آقا

 تا اذان صبح به ستایش و راز و نیاز با  مولایمان پرداختیم پس از خواندن نماز صبح به سمت شهرستان فریمان جهت بازدید از سد فریمان و مقبره ایاز  وسپس تربت جام راه افتادیم.

ساعت 7:30 صبح دیدار از مجموعه تاریخی سنگ بست دوره غزنویان مربوط به هزار و یکصد سال قبل ( آرامگاه ارسلان جاذب «اياز» ).

در ۳۷ کيلومترى شهر مشهد، بنايى گنبددار که مناره‌اى نيز در کنار آن است، وجود دارد. اين بنا، به قولى، مقبره ارسلان جاذب حکمران توس و معاصر سلطان محمود غزنوى است (اوايل قرن پنجم هجرى).

بنا شامل اتاق مربع‌شکلى است که ديواره‌هاى داخلى آن با نقش آجرى تزئين شده، و در اصل با رنگ‌هاى روشن زينت يافته است. در بالاى ديوار حاشيه‌دار آن، کتيبه‌اى به خط کوفى و با رنگ آبى در زمينهٔ گل‌دار نوشته شده است. گنبد بر روى کثيرالاضلاعى هشت‌ضلعى قرار دارد و کوتاه و سنگين است. داخل آن داراى نقوش آجرى است. چهار روزنهٔ هلالى‌شکل در هر طرف بين جرزها تعبيه شده است، و در زير هر يک از آن‌ها، درى ساخته شده است.

مناره در چند مترى گنبد قرار دارد. اين منارهٔ‌ بلند آجرى به شيوه آجرهاى مضاعف، دوبه‌دو، بر روى هم چيده و ساخته شده است. در زير آجرهاى تزئينى آن، کتيبه‌اى به خط کوفى وجود دارد که با آجر طراحى و اجرا شده است. ( پله های پیچ در پیج  را شمردیم 110 پله بود در هرچهار پاگرد پله ها یک روزنه بود که روشنایی اندکی به داخل مناره می انداخت) در قسمت بالا و حاشيهٔ کتيبهٔ کوفى آن، تزئينات دورهٔ‌ غزنويان باقى مانده است. اهميت اين بنا بيش‌تر از اين جهت است که شايد يگانه اثر معمارى دورهٔ غزنوى در داخل خاک کنونى ايران باشد.

ساعت 9:30سد فریمان

سدی تاریخی در شهرستان فریمان در استان خراسان رضوی ایران است. این سد بر روی رودخانه فریمان در یازده کیلومتری فریمان و هفتاد کیلومتری جنوب شرقی مشهد احداث شده و احتمالاً از آثار دوره ایلخانی یا تیموری است. اما در دوره قاجار و پهلوی اول ، تعمیرات اساسی در آن صورت گرفته‌است. در روی پل نصب شده روی سد تابلوهایی مبنی بر شنا و ماهیگیری ممنوع نصب شده بود که متاسفانه  تورهای ماهیگیری متعددی به انتظار شکار ماهی ها در آب انداخته شده بود .

ساعت 10:30 دیدار از موزه مردم شناسی شهر فریمان

ساختماني كه امروزه مكان موزه مردم شناسي است، پيش از اين ابتدا محل استقرار كارشناسان و مهندسين خارجي و سپس بناي اداري املاك براي رسيدگي به امور اراضي فريمان بوده است. اين خانه قديمي در دوران رونق خود به صورت خانه باغي با آبنما روان شناخته شده كه هم اكنون تنها بناي مركزي و محوطه پيرامون آن بر جاي مانده است. بناي مزبور در سال 1386، به تملك سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي درآمد و پس از مرمت فضاآرايي به سبك قديم در هفدهم بهمن ماه 1387 به عنوان موزه مردم شناسي فريمان افتتاح گرديد. در غرفه هاي اين موزه جلوه هايي از زندگي مردم، آداب و رسوم، فنون بافته ها و مشاغل سنتي شهرستان فريمان براي بازديد عموم علاقه مندان در قالب فرت بافي، عطاري، شب يلدا، مكتبخانه، حلاجي، قاليبافي و بخش انتشارات و راهنماي گردشگران به نمايش گذاشته شده است. در آنجا همنوردان حوله نخی و اسکاج بافتنی و نان تافتان خوشمزه و سنجد و کشک خرید کردند.سپس بخشدار فریمان به دیدار گروه آمدند و خوشامد گفتند . چند تا عکس گروهی به یادگار انداخته شد .

در برگشت دیداری  داشتیم از خانه مسکونی استاد شهید مرتضی مطهری (ره )

خانه ای به وسعت 120 متر که باغچه ای زیبا در وسط حیاط آن خودنمایی می کند . پله هایی گرد ما را به درون خانه هدایت می کند  . داخل ساختمان ابتدا وارد یک هال که به دو اتاق مطالعه وصل است می شویم . کتابهای استاد دورتا دور اتاقها درون گنجه چیده شده است . یک طرف هم عسکهایی از استاد با شاگردانش و دیگران ......

آرامگاه شیخ‌احمد جامی

مدفن و مقبره شیخ‌احمد جامی، با قدمتی نزدیک به ۸۰۰ سال در شهرستان تربت جام در استان خراسان رضوی است. این بنا مربوط به از سدهٔ ۹ تا ۱۲ ه‍.ق است و داخل شهر تربت جام واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

 آرامگاه شیخ احمد جامی یکی از جاذبه‌های گردشگری استان خراسان رضوی است که در حاشیه شمال غربی شهرستان تربت جام در کنار مقبره و مسجد خواجه عزیزالله در محله‌ای که سعدآباد خوانده می‌شود، قرار دارد.

قبر شیخ در هوای آزاد در جلوی ایوان مسجد قرار دارد. بر روی قبر نمادی سنگی به ارتفاع حدود دو متر با حکاکی های زیبا قرار داده شده است. روی قبر شیخ هیچ سنگی قرار داده نشده و تنها یک درخت پسته کاشته شده است

پیرمردی از نوادگان شیخ به نام شرف الدین جامی الاحمدی حاجی قاضی کلید دار این آرامگاه ( آرامشگاه ) بود که طبق گفته خودش نسل اندر نسل به او رسیده و هیچ گونه حقوقی بابت نگهداری از این آثار ارزشمند دریافت ننمود !!!!!!!.

آب انباری که دارای سقف گنبدی بود و اکنون دو طبقه شده بود بسیار جالب بود . در وسط اتاق آن اگر صحبت می کردیم صدایمان برای خودمان بصورت اکو پخش میشد و چند قدم آنورتر صدا برای شنونده بصورت  اکو می شد !!!!!. در گوشه های چهارضلعی آن  اگر کسی رو به دیوار آهسته سخن بگوید در گوشه ی دیگر نفر بعدی صدای او را می شنود بدون آنکه دیگران سخنان آنان را بشنوند. !!!!!!!!

برمی گردیم به مهمانسرایی که از طرف اداره کل مخابرات تربت جام در اختیار همنوردان قرار گرفته است . در طبقه دوم مفروش شده و دارای تخت خواب و سرویس بهداشتی و حمام و ... بسیار پاکیزه و تمیز .

ساعت 3:20 صبح  حرکت از مهمانسرا به سمت روستای بِزد آغاز شد.

 روستای بزد در 17 کیلومتری شهرستان تربت جام و 180 کیلومتری مشهد واقع شده است. یک رشته کوه کوچک در مثلث بین تربت جام، تربت حیدریه و فریمان واقع شده که یکی از بلند ترین ارتفاعات آن قله بزد با حدود 2850 متر ارتفاع است. از سایر قله های این رشته کوه می توان به قله بردو 2940متر و قله رونج 2586 متر اشاره کرد.

حدود ساعت 4:20 صبح روز پنجشنبه 14/آبان /94پیاده روی ما از پای کوه آغاز شد مسیر شیب نسبتا ملایمی داشت هوای خنک و نسیم سحرگاهی به استقبال 38 نفر از کوهنوردان عاشق کوه آمده بودند .

یک جاده خاکی نسبتا مناسب به طول 8 کیلومتر شما را از  روستا تا پای قله هدایت می کند. پاکوب پیچ در پیچی را در پیش می گیریم.درختان زیبای اُرس از دور خودنمایی میکند. منطقه تربت جام بطور کل از لحاظ پوشش گیاهی طبیعی منطقه ای ضعیف به حساب می آید

عبور از میان درختان زیبا و کهنسال اُرس در هوای مطبوع آن روز لذتی وصف نشدنی داشت.در ابتدای یال و قبل از شروع شیب یک چشمه آب وجود دارد که با توجه به فصلی بودن چشمه های بعدی مسیر بهترین محل برای برداشتن آب است. از آنجا به بعد تا روی قله هیچ چشمه ای وجود ندارد.

پس از حدود یک و نیم ساعت پیمایش ساعت 20:7 به جانپناه اول می رسیم که بروی سطحی هموار مشرف به دشت تربت واقع شده است. بدون توقف  براه خود ادامه دادیم .

شیب نسبتا تند را پشت سر گذاشتیم و به خط الراس رسیدیم. با افزایش ارتفاع کم کم از تعداد ارس ها کاسته می شد و گه گاه لکه های برف در شیب های رو به شمال دیده می شد. در دامنه جنوبی و جنوب غربی کوه خبری از درختان ارس نبود.

در ساعت 9 صبح روز پنج شنبه همنوردان پا بر روی قله ی بزد ( جام ) نهادند . خوشحالی و شور وشعب آنان با خواندن سرود ای ایران به اوج خود رسید .

در کنار جانپناه ژنده پیل که بر روی قله می باشد یک صفحه خورشیدی برای تامین برق و روشنائی نصب شده استو دارای امکاناتی از جمله جعبه کمکهای اولیه ، تخت جهت نشستن و.. می باشد. هزینه ساخت این جانپناه  توسط آقای جامی پرداخت شده است وتمامی امکانات توسط نفر و چهار پا به بالای قله آورده شده است

قله بِزد (جام )  با حدود 2850 مترارتفاع یکی از بلند ترین ارتفاعات یک رشته کوه کوچک در مثلث بین تربت جام، تربت حیدریه و فریمان واقع شده است.  قله بردو ( 2940متر) و قله رونج (2586 متر)

از  قله های این رشته کوه می باشد.


 

 

آخرین برنامه گروه بعداز صعود موفقیت آمیز 

بازدید از آسیاب بادی خواف در نَشتیفان 

        

آس باد بنایی است شکل گرفته از خشت و گل و متشکل از دو واحد ساختمانی شامل سالن اصلی آس باد در طبقه همکف و محفظه محیط چرخ و پره در پشت بام. ورودی طبقه همکف در جهت مخالف وزش باد قرار دارد و در حقیقت اتاقی است که در آن قطعات متحرک آس باد و سنگ های بزرگ و مدور قرار دارد و در نقطه ای دیگر از این مکان انبارک گندم و یا غله دیده می شود.
بخش فوقانی آسخانه نیز شامل یک تیر عمودی و یک تیر افقی بر روی چرخ و پره می باشد. پره در مناطقی مانند خواف از چوب ساخته می شود اما در نهبندان و مناطق گرمسیر از شاخه های درخت خرما به عنوان پره استفاده می شود. آسبادها معمولاٌ در کنار هم و متصل به یکدیگر ساخته می شوند که یکی از دلایل آن مقاومت در برابر بادهای 120 روزه است.

  شخصی بنام یعقوب پور عهده دار نگهداری از این آس باد ها ست .

ساعت 22 پنجشنبه شب به سمت تهران حرکت کردیم و در ساعت 14:40 روز جمعه به ساختمان شهید یگانه رسیدیم .

 

علاقه مندان به همراهی و راهنمایی:

آقایان :

- شرف الدین جامی الاحمدی حاجی قاضی

- گیاهی

- زوری

- شاملو

- بخشدار فریمان

سرپرستان :

* حسین ذریه امیری

* علیرضا وزیری چیمه

 گزارش نویس :

* زهرا خلیلی

سرقدم :  بهادر

عقب دار :  عبدلی

شرکت کنندگان  :

* آقایان :

1- بهادر 2- عبدلی 3- امیری ذریه 4- وزیری چیمه 5- مهدیزاده 6- حمزه محمدی 7- فدوی 8- توکلی 9- مقدم 10- مطلب زاده 11- فتح الهی 12- جعفری 13- قادر 14- پورامینی 15- علیمحمدی 16- تورانی 17- خیری 18- حیدریان 19- بیدار 20-  عبدالهی  21 -هاتفیان 22- جلالی 23- مولوی نیا 24- ناظمی 25- سپهر 26- سید عباس طباطبایی

** خانمها :

1- بهادر 2- عبدلی 3- امیری 4- رادسر 5- باقری 6- خلیلی 7- لواسانی 8- محسنی 9- فرهادی 10- هوشیار 11- ترابی 12- طالب 13- معینی 14- جعفری


 


به نام خداوند عشق و نور


صعود به قله ی دارآباد به ارتفاع 3193 متر در تاریخ 5/ آذر /94

 ساعت شش صبح روز پنجشنبه 5/آذر/94 طبق قرار قبلی تعداد شش نفر از همنوردان با هدف صعود به قله ی  3193 متری دار آباد حرکت خود را از پارکینگ دارآباد آغاز نمودند . در نیمه راه دونفر از همنوردان  به ما رسیدند و تا اتاقک منطقه نظامی همراه بودند . ساعت 8 صبح  به منطقه حصار کشی شده نظامی می رسیم درآنجا اتاقکی بعنوان جان پناه است که بعداز استراحتی کوتاه به سمت قله حرکت نموده و نهایتاً در ساعت 10:30 به قله می رسیم . در آنجا توسط یکی از همنوردان گرامی با شیر داغ پذیرایی شدیم . نوشیدن چای کوهی با لیمو در آن هوای دل انگیز پاییزی بسیار لذت بخش بود. پس از حدود یکساعت و نیم استراحت و صرف نهار در ساعت 12 فرود خود را آغاز نموده و در ساعت 14:30 به محل پارکینگ رسیدیم

مسیر دارآباد

ابتداي اين مسير، محله ی دارآباد در شمال شرقي شميران است. پس از منطقه اي كه به پاركينگ مشهور است و تابلوي راهنماي رود - دره ها و نقاط مشهور ارتفاعات دارآباد در آن نصب شده است.

با عبور از پلي كوچك و كمي ارتفاع گرفتن، به کافهاي کوهستاني خواهيد رسيد. در ادامه، مسير مشخصي در بالادست شرقي رودخانه به سمت شمال امتداد مييابد. سپس، مسير به ابتداي دره کوچکي در سمت شرق ميرسد. اينجا یک دو راهي وجود دارد. یک راه مسيري است كه به تدريج در شيبي تند (يال شن سياه) رو به شمال شرقي امتداد يافته است و پس از حدود دو ساعت بر لبه يال جنوبي قله و از آنجا رو به شمال و روي يال با شيب ملايم به قله دارآباد با ارتفاع 3193 متر منتهي مي شود؛ و ديگري راهی است كه در امتداد دره اصلي به گردشگاه هاي حاشيه رود و آبشارهاي بالادست ختم مي شود.

بايد توجه داشت براي دسترسي به قله ممكن است در تابستان بتوان مسيرهاي ديگري را هم انتخاب كرد كه البته توصيه نمي شود؛ وليكن در زمستان، بايد حتماً از مسير يال شن سياه استفاده كرد، چرا كه احتمال ريزش بهمن در ساير مسيرها زياد است و تاکنون جان چند نفر را گرفته است. همچنين احتمال ريزش بهمن از بالاي چشمه درازلش پس از بارش برف تازه وجود دارد.


همنوردان شرکت کننده :

1- محمد عبدالهی - عکاس

2- محمود رضا سپهر

3-علی فرساد

4- کامبیز نیک منش - سرپرست

5- زیبا معینی

6- زهرا خلیلی - سرقدمبا سپاس از پروردگار که ما را یاری کرد تا یکروز دیگر نظاره گر زیبایی های خلقت او باشیم .


 


باسمه تعالی

گزارش اجرای برنامه قله منار


ساعت 1 بامداد 24/آبان/94 در حالی که باران بشدت می بارید ، حضور 29 نفر از عاشقان کوه و طبیعت در مجتمع شهید یگانه تحسین برانگیز بود. حرکت به سمت استان خوزستان با یک دستگاه اتوبوس آغاز شد و از مسیر اتوبان قم ، سلفچگان ، اراک ، بروجرد ، خرم آباد و اندیمشک در ساعت  14 به شهر تاریخی و باستانی شوش دانیال رسیدیم. بارش برف و لغزندگی جاده در محدوده قم تا نزدیکی خرم آباد باعث کندی حرکت و طولانی شدن زمان سفر شد. بدلیل ذیق وقت قبل از رسیدن به شهر شوش ، نماز ظهر وعصر ادا و مستقیما به منطقه تاریخی هفت تپه رفته و تپه های باستانی و موزه منطقه مورد بازدید قرار گرفت و از توضیحات آقای عسگری در آنجا بهره بردیم . عبادتگاه تاریخی چغازنبیل محل بازدید بعدی بود .

 پس از بازدید و صرف نهار به سمت شهر تاریخی شوشتر ادامه مسیر داده و از مجموعه آبی و آسیابهای آبی شوشتر بازدید شد. پس از ادای نماز مغرب و عشا در شوشتر ، برای اقامت شبانه به شهر شوش وارد و در مهمانسرای مخابرات ساکن شدیم.

ساعت 6:30 بامداد 25/آبان/94 پس از ادای نماز صبح به منظور عرض ارادت به ساحت نبوی به صحن با صفای دانیال نبی وارد و پس از آن به سمت شهر مسجد سلیمان ادامه مسیر دادیم.

 

اجرای برنامه کوهپیمایی از روستای قلعه خواجه شروع می شد،  لذا می بایست به سمت استان چهارمحال و بختیاری حرکت می کردیم بنابراین حدود 10 کیلومتر قبل از مسجد سلیمان از کنار دانشگاه آزاداسلامی به سمت چپ ، جاده منتهی به استان چهارمحال و بختیاری طی گردید. قبل از روستای قلعه خواجه دو سد مسجد سلیمان و شهید عباسپور قرار دارند که سد شهید عباسپور مورد بازدید قرارگرفت و ادای نماز ظهر و عصر و صرف نهار در محوطه سد شهید عباسپور انجام شد.و در ساعت 17:30 وارد روستای قلعه خواجه شدیم.

مقداری طول کشید تا مینی بوسها برای ادامه مسیر تا روستای منار حاضر شوند در این فرصت تعویض لباس و آماده کردن کوله ها انجام شد. شب را در کنار مرقد امامزاده بویر در روستای منار در اطاق هایی که در امامزاده به منظور اسکان مسافران ساخته شده است سپری نمودیم. لازم به ذکر است،  مسیر قلعه خواجه  به روستای منار به واسطه کوهستانی بودن منطقه ،  خاکی و پر پیچ  در مدت یک ونیم ساعت طی شد.

روز 26/آذر/94 با حضور 4 نفر از هیئت کوهنوردی مسجد سلیمان به عنوان همراه  و راهنما ساعت 6:45 حرکت به سمت قله منار از کنار امامزاده بویر آغاز گردید. مسیر چنگلی با درختان بلوط و در بیشتر مکان ها صخره ای مسیر صعود نسبتا هموار و بدون هیچ مشکلی انجام شد.

 صبحانه در ساعت 10 صرف و در ساعت 11:45 همه شرکت کننده گان پا بر فراز قله منار نهادند. همنوردان صعود به قله را به یکدیگر تبریک گفته عکسهای یادگاری گرفته شد و سرود ای ایران اجرا گردید.

نمای شط زیبای شیمبار و قله های کینو و زرد کوه و للرو ... از بالای قله چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

مسیر دیگری برای فرود انتخاب شد. مسیر کاملا صخره ای و فرود کمی مشکل و در عین حال با هیجان بود. راهنما راه های گوناگون را مورد ارزیابی قرار می داد، و مسیر یابی با استفاده از تجربیات اعضاء گروه بویژه آقای ابراهیمی با مشورت راهنمایان انجام ، لذا مدت زمان فرود زیاد و مسیر طولانی شد. خستگی بعضی از همنوردان و راهیابی باعث فاصله بین افراد گردید که با دقت عقبدار گروه و کمک همنوردان،  فرود بدون هیچ مسئله ای خاتمه یافت و در ساعت 17 به جاده خاکی روستا وارد و بقیه راه تا امامزاده با مینی بوس طی شد.

نماز مغرب و عشا و صرف شام در امامزاده انجام شد و پس از آن به سمت روستای قلعه خواجه حرکت کردیم.

در ساعت  23 از قلعه خواجه  به سمت تهران حرکت کرده و بروجرد  برای ادای نماز صبح توقف داشتیم  بعد از عبور از اراک و صرف صبحانه،  نقد و بررسی برنامه انجام شد و 3 جلد کتاب به 3 نفر از همنوردان که بهترین نقد یا معرفی بهترین کتابی که خوانده است و یا بهترین فرد گروه که در برنامه بیشترین کمک را نموده است،  با داوری آقایان هاتفیان،  سپهر و خانم خلیلی اهدا گردید.

ضمنا به پیشنهاد آقای مطلب زاده یک جلد کتاب فرهنگ کوهنوردی خریداری و به منظور اولین کتاب کتابخانه تخصصی گروه کوهنوردی تربیت بدنی مخابرات استان تهران در اختیار آقای فرید کازرونی قرارگرفت تا با تاسیس کتابخانه،  همنوردان بتوانند از دانش روز کوهنوردی بهره برند.

در ساعت 13 روز جمعه برنامه گروه در مجتمع شهید یگانه خاتمه یافت.

  • شرکت کنندگان:

خانمها: زیبا معینی، زهرا لواسانی،زهرا خلیلی،معصومه بیگلری،نرگس هوشیار، مرضیه سقایی و نرگس فرهادی ( 7 نفر )

آقایان: فیض اله کمالی، حمزه محمدی، حمیدرضاعلیمحمدی، حسن هاتفیان، محمد پورامینی، سید عباس طباطبائی، ابراهیم کجوری، محمودرضا سپهر، علی فرساد، فخرالدین قادر، عبداله جعفری، ساسان مهدیزاده، وحید ابراهیمی، محمدعبدالهی، غلامحسین حیدریان، حسن توکلی، فرید کازرونی، حسین مطلب زاده، عباس باقری، عباس نوروزی، منصور بهادر و احمد ظفرفتح الهی ( 22 نفر )

  • تشکر و قدردانی از:

کلیه شرکت کنندگان در برنامه.

اداره تربیت بدنی و تفریحات سالم.

اداره نقلیه.

اداره رفاه کارکنان .

آقایان احمد نجفی و حسین امیری.

روابط عمومی گروه کوهنوردی مخابرات.

اداره مخابرات شهرستان شوش استان خوزستان.

آقایان ملکشاهی و عسگری در موزه شهرستان شوش.

اداره تربیت بدنی شهرستان مسجدسلیمان استان خوزستان.

هیئت کوهنوردی شهرستان مسجدسلیمان استان خوزستان.

مدیریت و کارکنان سد شهید عباسپور.

آقای وحید ابراهیمی سرقدم گروه.

آقای فرید کازرونی عقبدار گروه.

آقایان حسن هاتفیان و حمیدرضا علیمحمدی تصویر برداران گروه.

 

سرپرستان برنامه

محمد پورامینی – حمیدرضا علیمحمدی

 


 

گزارش برنامه صعود به قله زیبا، بکر و پر نشاط تالونمختصات محل :

نام : قله طالون 1 و 2 و3 و4 ( 3316 متر )

منطقه : البرز مرکزی

محل صعود : از دهستان طالون

ارتفاع محل صعود : 2350 متر

نوع برنامه : نیمه سنگین

 

 


روز پنجشنبه 1/یهمن / 94در محل مرکز کاظمیان ساعت 6:30 گرد هم آمدیم ، تا جمع شدن همنوردان که 21 نفر بودیم ساعت 7 با تعدادی از ماشینها به سمت روستای تالون رفتیم که حدود 15 کیلومتر فاصله داشت، روستای تالون آخرین روستای منطقه بود که  بسیار بکر و در این فصل رفت و آمدی در آن نبود ، ماشینها را مقابل کانکس محیط بانی پارک کردیم و ساعت 8 پس از گرفتن عکسهای زیبا با آبشار تالون صعود آغاز شد


با سرقدمی و سر پرستی آقای وحید ابراهیمی و عقب داری آقای حسن صالحی، ابتدا مسیر دره انتخاب شد که پس از نیم ساعت طی مسیر در برف انبوه که عمق آن تا زانو میرسید با یخ سبز (یخ درجه 1) مواجه شدیم که بدون کرامپون امکان پیشروی وجود نداشت و امکان سرخوردن و شکستن پل برفی روی رودخانه وجود داشت که مسیر به یک زین اسبی تند برای رسیدن به خط الراس برای صعود به قلل چهار شاخ تالون تغییر یافت ، در ساعت 9:40 برای صبحانه توقف داشتیم که قلل زیبای پهنه سار و بندعیش چشمانمان را نوازش میداد، ساعت 10:15 مجدداحرکت را آغاز نمودیم ، هنگام صبحانه آقای بهادر مژده میداد که صعود به قله نداریم و تا میتوانید به خوردن صبحانه و تنقلات ادامه دهید با ادامه حرکت میگفت نه انگار داریم میریم به سمت قله..


در ساعت 13:30 به شاخ اول قله تالون رسیدیم و درحالیکه باد شدیدی می وزید و باعث احساس سرمای شدید میشد


ساعت 13:50 شاخ چهارم این قله که بصورت صخره ای بود ، فتح شد و ساعت 14:30 مسیر فرود که بصورت شن اسکی ( بقول آقای بهادر با تله کابین) طی گردید وساعت 16:30 به محیط بانی و محل پارک ماشینها رسیدیم.

شرکت کنندگان:

خانمها: زهرا خلیلی، حاجیه دلجوان، مرضیه سقایی، نرگس شهبازی، زهرا لواسانی، مریم سلطان محسنی

آقایان: وحید ابراهیمی، علی باقرشاهی، منصور بهادر،حسن توکلی، محمود سپهر، حسن صالحی، علی فرساد،عبدی،قادر،عبداله جعفری -ابراهیمی شفیق - اصلانی - کریمی - محمود باقری

سرقدم : آقای وحید ابراهیمی

عقب دار : آقای حسن صالحی

تنظیم کننده گزارش : خانم زهرا لواسانی


تصویر قله ی تالون از google


 

خط قرمز رنگ مسیر رفت و خط آبی مسیر برگشت است

 


 

 

 

 به نام خداوند جان و خرد

به مناسبت ایام مبارک دهه فجر 2 کوهنورد از شرکت مخابرات استان تهران

 1- آقای  سید علیرضا وزیری چیمه از دفتر برنامه ریزی و کنترل پروژه ها 

2- خانم زهرا خلیلی از دفتر مدیرعامل  به قله ی 4050 متری تفتان صعود کردند.

در این صعود ،  420 کوهنورد از 30 استان کشور ؛ در هوایی صاف همراه با باد توانستند ضمن صعود قله،یاد همنوردان فقید؛ 50 کوه‌نورد  درمیان 5000 شهید ورزشکار دوران دفاع مقدس را گرامی دارند.

 

 

 

  

گزارش صعود زمستانه دماوند – اسفند 94

به نام آفریدگار کوهها و دشتها

ای دیو سپید پای در  یند      ای گنبد گیتی ای دماوند

 

تاریخ صعود : 12/ اسفند /94 الی 14/اسفند / 94

مسیر صعود : ضلع جنوبی (گوسفند سرا)

سرپرست : سید علیرضا وزیری چیمه

اعضای شرکت کننده : سید علیرضا وزیری چیمه  - زهرا خلیلی - زیبا معینی - کامبیز نیک منش - از (گروه کوهنوردی شرکت مخابرات استان تهران ) - مجید حسنی - مجید اخوان - محمد ستاری از (گروه کوهنوردی اوج جاوید همدان ) - مهشید الماسی از کردستان

پس از روز ها تمرین و آمادگی بالاخره زمان آن رسید که برنامه صعود زمستانی دماوند را آغاز کنیم.تیم 7 نفره عزم خود را جزم و آماده صعود شد. طبق هماهنگی های انجام شده و پیش بینی های آب و هوا  وتجهیزات آماده شده، قرار بر این شد که روز چهارشنبه  12/ اسفند / 94 ساعت 3:30 صبح حرکت خود را از تهران به سمت پلور، آغاز کنیم. سرپرست این برنامه آقای سید علیرضا وزیری چیمه و برنامه ریزی ها به عهده ایشان شامل  پیش بینی روز های حرکت و مسیر عبوری و نقشه خوانی بود.

لیست تجهیزات استفاده شده:

– کیسه خواب

– کوله پشتی فنی چند روزه  + کوله صعود

– کفش دوپوش (نیمه سنگین)

– زیرانداز

– جوراب پر+ جوراب اضافه

– لباس بیس (استرج)

– پوشاک پلار

– پوشاک گرتکس

– کاپشن پر

– دستکش بیس +دستکش پلار +دستکش پر

– عینک UV + عینک طوفان

– ماسک طوفان

– کلاه بیس + کلاه طوفان

– کلنگ

– گتر

– کرامپون

– هارنس

– طنابچه انفرادی + کارابین

- کلاه ایمنی

– هد لایت

– چراغ و کپسول گاز

– GPS

– ظروف غذا

– فلاسک چای

– چند وعده غذایی برای ۴ روز

– کمک های اولیه

– بی سیم

– تلفن همراه

صبح روز چهارشنبه به پلور رسیدیم. پس از آماده شدن سوار دو دستگاه پاترول شده و به سمت ابتدای جاده خاکی حرکت کردیم . در تابستان ابتدای مسیر حرکت از منطقه گوسفندسرا هست که با ماشین به این محل رفته و از آنجا، کوهنوردان صعود خود را آغاز می کنند. اما در زمستان و ماه هایی که بارش برف و یخبندان در این منطقه زیاد است، از خود شهر پلور و رینه جاده پوشیده از برف است. ابتدای مسیر حرکت از جاده خاکی می باشد .و مسیر حرکت زمستانی با مسیر تابستانی کاملا تفاوت دارد. در زمستان بهترین و مطمئن ترین مسیر، حرکت از روی یال ها می باشد. چون منطقه بهمن گیر و احتمال وقوع بهمن بسیار زیاد است. ساعت 8:۳۰ دقیقه صبح حرکت خود را شروع کردیم . پس از دوساعت و نیم  به گوسفند سرا (کمپ اول) رسیدیم. هوا در ارتفاعات زیر ۳۰۰۰ متر بسیار مساعد و آفتابی و باد کمی در حال وزیدن بود و دما در حدود -۱۰درجه بود. اما برف کوبی و در قسمتی از مسیر مه گرفتگی  و کوله پشتی های سنگین، حرکت را برای ما کند می کرد.چون می خواستیم انرژی خود را برای روزهای بعد ذخیره کنیم، به آرامی و با آرامش حرکت می کردیم. پس از رسیدن به گوسفند سرا بعد از کمی استراحت و خوردن تنقلات . با ارسال عکس خبر رسیدن خود را به گوسفند سرا به دوستان رساندیم

 پس از 10ساعت کوهنوردی و برف کوبی شب را در بارگاه سوم سپری کردیم.

روز پنجشنبه

 آخرین مرحله صعود ساعت 6:40 دقیقه صبح روز پنجشنبه در شرایطی مساعد و هوایی آرام آغاز و مسیر را از کمپ تا قله با کوله صعود و تجهیزات کاملاَ ایمن ( کرامپون ، هارنس و کارابین ، طناب انفرادی ، کلنگ ،کلاه ) به سرقدمی آقای مجید اخوان و  پشتیبانی و حمایت آقای موسوی از کردستان مستقر در بارگاه سوم که توسط بی سیم در جریان تمامی مراحل صعود قرار می گرفت اجرا نمودیم. در اینجا دو کوهنورد جوان از گروه ساوالان با ما همراه شدند .

در هنگام عبور از یخچال ها و حرکت از روی یال ها ، مناظر شگرفی به چشم می خورد. مناظری سراسر سفید و پوشیده از برف. دریاچه لار از نمای بالا کاملا یخ زده بود. خط الراس دوبرار به شکل دیواری سفید روبروی ما،  آن چنان زیبایی و عظمتی در کوه (دماوند) نهفته بود که زبان قادر به توصیفش نبود.ساعت 2:15 ظهر روز پنجشنبه قدم بر روی قله ی همیشه سرفراز گذاشتیم . نماز شکر و سجدۀ شکر تنها وسیله ی شکرگزاری از ایزد منان بود و لحظه ی دعا برای دیگر همنوردان ... . اوج خوشحالی همنوردان با گرفتن عکس یادگاری به ثبت همیشگی رسید ..

روز جمعه

 روز جمعه صبح از بارگاه سوم به سمت گوسفند سرا و سپس ابتدای مسیر جاده آسفالته رفتیم و از آنجا سوار ماشین شده و پس از رسیدن به پلور به سمت تهران بازگشتیم.

 

کوه ها سالیان سال بر قامتشان استوارند و این انسان ها هستند که می آیند و گذر می کنند.

با سپاس از تمام کسانی که ما را در این صعود یاری کردند.

 

حاضرین در سایت

ما 16 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

| + - | RTL - LTR