نمایش از 17 دی 1391 بازدید: 14344
پرینت

 

دل نوشته های همنوردان


                            به نام خالق طبیعت

در شمال غرب دره فرحزاد دره ایست که در آن چشمه آب گوارایی جاری است ودر بالاترین نقطه دره در ارتفاع 2780 متری قله ی که چین کلاغ نام دارد. مسیری که به این قله ختم می شود تا قبل از دهه 70 که تقریبا فقط کوهنوردان با آن آشنا بودند بکروپاک بودولی از سال 70 به بعد با رشد جمعیت منطقه کم کم این دره مخصوصا چشمه حالت پیکنیکی پیدا کرد وآلودگیهای زیست محیطی هم آغاز شد.

اواخر دهه 70 این دره و نهرآب عمق آن مملو از آلودگی شد .اوایل دهه 80 گروههای کوهنوردی برای نجات جان این محیط زیبا که مجاور مناطق مسکونی قرار گرفته بود اقداماتی فرهنگی نمودند در طول مسیر کیسه های بزرگ 50 کیلوئی نصب کردند و روی آنها نوشتند جای زباله وشعارهایی مثل طبیعت را دوست بداریم، سخاوت طبیعت را با تمیز نگه داشتن آن پاس بداریم و نصب تابلوهای خدا قوت و... این اقدامها اندک اندک شد فرهنگ و اکنون محیط تقریبا پاک است گرچه تردد چند برابر شده است .

اما با تغییرات آب وهوا و کم شدن نزولات آسمانی در چند ساله اخیر گم گم بعضی از این درختان چهل ساله خشک شد وتبدیل به تیرهای بی یرگ و بار شدند که گرچه بی مهری طبیعت جانشان را گرفته اما این جسم بی جان را تبدیل به سدی مقابل سیلابها نموده تا با انباشت رسوبات بستری حیاتبخش ایجاد کند وعلاقمندان در این بسترها نهالی غرس نمایند اما اگر تبرداران واره به دستان کینه توز رخستشان دهد.

ولی از نمیه دوم سال 88 شخصی طبیعت نادوست در پای چشمه اقدام به ایجاد آلونک خرابه ای زشت ظاهر وسست بنیان با استفاده از زباله های گارگاه های ساختمانی نموده ونام کذب وبی ربط پناه گاه کوهنوردان بر آن نهاده وبرای تفریح تیر هایی که ارزش حیاتی برای این دره پر شیب دارند را در بخاری بیهوده می سوزاند و مانند آتش پرستان گرد هنرشان نشسته و عابران را دعوت به سکون می نمایند تا از این رهگذر همراهان نیز داشته باشند و دود این آتش را در ریه طبیعت و راهپیمایان نمایند.

این نوشتار گوشه ای  ازآلودگی های طبیعت به دست این شخص است در پایان از طبیعت دوستان وعلاقمندان محیط زیست و کارشناسان تقاضا دارم به هر طریق  که صلاح می دانند تا این کلبه زشت از دامان طبیعت پاک گردد.                                                

 

                                                                  گروه کوهنوردی مخابرات استان تهران

                                                                                      ناظمی

نمونه ای از عکسهای نازیبای گرفته شده:

                                                           

                                                


اضافه کردن نظر


حاضرین در سایت

ما 49 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

| + - | RTL - LTR